font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Bütün takımın sarfetmesi gereken çaba savunma ribaundu. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Bütün takımın sarfetmesi gereken çaba savunma ribaundu.

29 Aralık 2015

ribaundRibaund alınana kadar savunma bitmez!
Savunma ribaundunun önemi abartı sayılamaz. Savunma ribaundu sayı ile sonuçlanan bir hücum kadar önemlidir (hücum ile eşdeğerdir). Oyun sırasında takım güçlü bir savunma ve kötü veya aceleci atışlar sergiletebilir ama isabetli olmayan atışların ribaundunu karşı takımın alması, güçlü savunma çabalarını yitirtebilir. Herhangi bir savunma çabasının başarılı olması için savunmanın rakibe top kaybı (turnover) yaptırması veya savunma ribanundunu alarak savunmayı sonlandırması gerekmektedir.
Savunma ribaundu takımın koordineli bir çabasıdır.

Her oyuncu ribaundun alınması gibi box out ve karşı takımdaki oyuncuların ribaund almasını engellemeye yönelik yapılan çabaların da ne kadar önemli olduğunu bilmelidir. Bu yüzden, savunma ribaundu basketboldaki ne kadar aldığın değil ne kadar aldırmadığın(yaptırmadığın -izin vermediğin) durumlardan biridir. Bu da şu demek: savunma oyuncuları, hücum oyuncusunun çembere ve topa doğru giden yolunu kesmelidir. Özellikle bu ifade şutörün topu elinden çıkardığı anda topun nereye gittiğinin bilinmesiyle gerçeklik kazanır.
Boxing outta oyuncuların topa karşı içgüdülerinin geliştirilmesi ile birlikte tutumlarının da geliştirilmesi gereklidir. Oyuncular mental olarak güçlü olmalı(oynamalı) ve topu istemelidirler. Basketbol alışkanlıklar oyunudur. Bir kez düzgün boxing out tekniği öğretilirse, sezon boyunca yapılan her alıştırma ve hazırlık maçı bu tekniğin pekişmesinin önemli bir parçası olacaktır.

Bobby Knight: Savunma anlamında yapacağın ilk şey kolay sayı yememektir ve savunma için rakibin kaçırdığı bir atıştan sonra rakibin aldığı hücum ribaundu ile 2. atıştan alnının ortasına yediğin kolay bir basketten başka hiçbir şey daha ucuz ve moral bozucu olamaz.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (21.08.2013) ” Basketbol antrenörlüğü ve yazarlığı,, zaman zaman birbirlerine çok benzetirim… İkisinde de,, felsefe sahibi olmak/özgün olmak için,, önce biraz saçm...
Basketbolda takım oyununu geliştirmek. İster adam adama savunmaya karşı, ister alan savunmasına karşı hücum edin fark etmez, her ikisine karşı da başarılı olmak için takım oyununa şiddetle ...
Double şut drill Bu drill de kukaların yerine yardımcı oyuncular veya yardımcı antrenörler konulabilir atılan şutların ribaundu içinde faydalı olacaktır. O1 nolu oyunc...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir