font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Box ve ribaund konusunda çeşitlemeler – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Box ve ribaund konusunda çeşitlemeler

29 Şubat 2016

hurşit_baytok7Anadolu Efes – Barcelona maçının son saniyesinde, başrolünü Vaggelis Aggelou ve Semih Erden’in oynadığı trajik oyunun ana fikri olan BOX ve RİBAUND konusunda çok fazla detaya girmeden teknik açıklamalar yapalım dedim.
Söze çok bilinen bir ifade ile başlayayım;POTALARI KONTROL EDEN TAKIM, OYUNU DA KONTROL ALTINDA TUTAR, YANİ KAZANMAYA DAHA YAKINDIR.
Potaları kontrol etmek;
1 – Savunma ribaundlarını almak
2 – Hücüm ribaundu alabilmek, demektir (Fazla detaya girmeden basitçe)
Savunma ribaundlarını alabilmek için, öncelikle, rakip takımın attığı şut sonrası, hücüm ribaunduna giren ve girme eğiliminde olan oyuncularını gerek box ederek, gerekse de kontrol ederek (çünkü bazı hücum oyuncuları hücum ribaunduna girmez) potaya atılan topla sizin aranıza girmesine engel olmalısınız. Bir şut atıldığı zaman işleyen genel kural; ADAM (RAKİP), SEN (SAVUNMA ), ÇEMBER’dir. Bir diğer ifade ile savunduğunuz rakip oyuncu şut atıldığında asla çember ile aranıza girememelidir.
Özellikle RİBAUND, savunma içinde yapılan iyi savunmanın meyvelerini toplamak adına birinci önceliği taşır. Bu konudaki başarı öncelikle beyinde başlar, anlaşılması gereken, savunma ribaundu almanın BOX etmekten önce, kararlılık istediğini bilmektir.
Box edip ribaund alabilmek için, şut atıldığında asla havadaki topu takip edip çembere doğru gidilmez. Havada çembere doğru giden top ile sizin hareketiniz birbirine zıttır, yani, top çembere giderken siz box etmek istediğiniz adama doğru gideceksiniz ve onun hücüm ribaunduna girmesine aşağıdaki BOX etme tekniklerini kullanarak engel olacaksınız. Topun havada geçirdiği süre size bu şansı verecektir. Eğer havada çembere doğru gitmekte olan topu seyrederseniz ve topla beraber savunduğunuz çembere hareketlenirseniz, rakibinizin topun muhtemel sekeceği yerlere girmesini önleyemez ve onlara hücum ribaundu alma şansı verirsiniz. Çünkü bu durumda rakibi görme şansınız kalmamıştır.

Pella, Iowa  November 19, 2013 -- Central College Women Basketball vs Blackburn (Ill). Photo by Dan L. Vander Beek

Üç türlü BOX tekniği vardır:

a)- Klasik box tekniği; Şut atıldığını gördüğünüz hatta şutun atılacağını hissettiğiniz anda en yakınınızdaki adamı sırtınıza alıp dizleriniz sizi en yukarıya sıçratacak kadar bükülü, omuz genişliğinden biraz daha geniş, sırt dik, eller yanda açık ve dirsekten bükülü (eller yukarıda, aşağıda asla olmaz  – eller topu yakalamaya hazır), olası bir itişmede yerinizi kaybetmemeye çalışarak box etmek. Bu durumda rakip sırt ve dirsekler ile kontrol edilir. Sağa sola hareketlenen rakip savunma kayması yapar gibi hareket ederek kontrol edilir. Semih’in maçın son saniyesinde yapması gerekenlerden biri buydu, zira Dorsey ile yan yanaydı ve bu şansı vardı. (Konsantrasyon eksikliği) Burada amaç önce rakibi durdurmak, sonra ribaund almak için topa yönelmektir.
b)- Yüz yüze BOX; Şut atıldığında box etmekle sorumlu olduğumuz rakibin ayakları sizden çabuksa, ona sırtınızı dönerek klasik box tekniği ile mani olmaya kalkmak geç kalmak anlamına gelir. Siz rakibin çembere gideceği taraftan dönüp onu sırtınıza alana kadar o çabukluğunun yardımı ile sizi geçer ve hücum ribaundu için avantaj sağlar. Bu durumda ilk önceliğiniz rakibi durdurmak, adama sanki perdeleme yapar gibi yüz yüze durarak, onun hücum ribaunduna girmesine engel olursunuz. Burada öncelik box edip ribaund almak değil, sadece box edip rakibin hücum ribaunduna girmesine engel olmaktır.
Semih bu teknikten de faydalanmayı düşünmedi ya da akıl edemedi. Bu konuya örnek bu sitede DORSEY’i box etme başlığı ile görüntülü olarak var. Bakın derim.
c) Dirsekle kontrol tekniği; Şut atıldığında savunduğunuz adamın hücum ribaunduna girmesine engel olmak için onu dirseğinizi adamın göğsüne dayayarak kontrol edersiniz. Rakip çembere yüzü dönük vaziyettedir ama siz rakip ile 90 derecelik bir açıda duracaksınız (dizleriniz fazla açık olmamak şartı ile bükülü, dirsek yere paralel olarak rakibin göğsüne dayalı, itmeden) . Amaç rakibin çembere gitmesine bir an mani olup sonra çemberden seken topun ribaundunu almaktır. Dikkat ederseniz ikinci şıkta amaç ribaund almak değil adamın hücum ribaunduna girmesine mani olmakken, burada ve birinci şıkta  amaç, önce adamı durdurup sonra ribaund almaktır. Semih bu pozisyonda bu teknikten faydalanma şansına sahip değildi.
Burada daha bir çok detay var ama bu bir seminer konusu olup buraya sığmaz. Kusura bakmayın.
Ribaund alabilmek için önemli olan boy avantajı değil, iyi yer tutmak olduğunu unutmayın. Doğaldır ki boy size ribaund almada avantaj sağlar ama iyi yer tutmuş ve sizin çembere gitmenize yukarıdaki teknikleri kullanarak mani olan bir kısa, sizin ribaund şansınızı oldukça azaltır.
Topu çemberden nereye sekebileceği istatistiki olarak yaklaşık % 70 oranında bellidir. Örneğin sağ forvetten atılan şut kaçtığında % 70 oranında atılan yerin ters tarafına sekecektir. Bu arada şunu da unutmayın ki top ne kadar uzaktan atılmışsa o kadar uzağa seker. Box ederken bunu da unutmamak gerek.
Zamanlama (timing) çok önemlidir. Rakibin analizi bu konuda çok yardımcı olur. Koordinasyon, çabukluk, denge (gerek box edip sonra ribaund için sıçrarken, gerek topu aldıktan sonra yere inerken), dayanıklılık, geniş açı ile görebilme yadsınamayacak avantaj sağlar. Oyun bilgisi, hazır olma, farkındalık kavramları box ve ribaundun önemli ögeleridir. Cesaret istenen ve aranan bir özelliktir. Temastan çekinmeyen, darbe almaktan korkmayan oyuncu gerek.
Özetle anlatmaya çalıştığım bu güncel teknik her antrenmanda özellikle yarışmacı driller ile geliştirilmelidir. şimdilik bu kadar, devamı kısmetse karşılaştığımızda…

Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Basketbolda iyi savunmanın 5 temeli. Agresiflik,hızlılık,hazırlık,iletişim ve yetenek,iyi savunma oynamanın temelleridir.Uzun boy, potaya yaklaşmanıza yardım eder fakat hızlı olarak ve ta...
Maç anında stratejiler. A- Antrenörün Rakip Takımın Savunmasını izlemesi Oyun başladıktan sonra antrenörün ilk görevi rakibin uyguladığı savunma türünü saptamaktır. Bir ant...
Teknik ekibinizi oluşturmak. Bildiğiniz ideal şartları bir kenara bırakırsak eski bir oyuncunuzu, tanıdığınız bir spor akademisi öğrencisini ya da basketbolu seven ve antrenör olm...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir