font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Bireysel antrenman Coachları. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Bireysel antrenman Coachları.

31 Ocak 2016

bireysel_koclukAslında çok detaylı bilgiye sahip değilim, hatta benim bahsedeceğim kural halen geçerli mi, inanın onu da bilmiyorum. Hatırlayabildiğim kadarıyla NCAA liginde yeni sezon başlamadan önce tüm takımlar için geçerli bir kural vardı, bu kurala göre belirli bir tarihten önce takım antrenmanı yapmak yasaktı.

Oyunculuk dönemimde bu kuralı öğrendiğimde çok şaşırmıştım, daha sonra hem takımların eşit şartlarda yarışa girmesi, hem de bu sayede oyuncuların yaz aylarında bireysel çalışmalar yapma imkânı bulabilmeleri bana oldukça mantıklı geldi.

Belki çoğunuz takım antrenmanları sırasında bu eksiğin kolayca giderilebileceğini ve bu kuralın çok da anlamlı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak takım antrenmanlarında çalışılan teknikler ile oyuncuların bireysel tekniğini geliştirmek çok zor. Örneğin, basit bir ikili sırasında oyuncuların şut tekniğine değil, ikilinin doğru yapılıp yapılmadığına dikkat edilir.

Ülkemizde alt yapılarda sezon öncesi yapılan antrenmanlara bakacak olursak, daha farklı bir sorunla karşılaşıyoruz.
Antrenmanı yaptıran coach tüm iyi niyeti ile oyunculara temel teknik öğretmeye çalışıyor ancak bu konuda bilgisi oyunculuk zamanından veya bir iki kaynaktan öğrendikleri ile sınırlı…

silas_practice_381Aslında alt yapı coachlarının yoğunlaşmaları gereken konu, tüm sezon süresince uygulayacakları takım düzenleri ve bu düzenleri içinde, hem maçları hem de genç oyuncularını kazanmak olmalı.
Bireysel temel teknik,psikolojisi ve motivasyonu ile hassas ve bir o kadar da sabır isteyen bir konu.

İşin trajikomik tarafı ise başarılı olmak isteyen coachlar kısıtlı sürede oyuncularına temel teknik konusunda pek fazla bir şey veremezken,bazı nedenler yüzünden diğer antrenörlerin oyuncularına yeni teknikleri öğretmelerine izin vermiyorlar.

Alt yapılarda takım antrenmanları öncesi,( aynı yaz okullarında olduğu gibi) oyuncuların temel teknik üzerine ihtisaslaşmış antrenörlerden ders almalarını sağlamak, kulüplerin, oyuncuların ve antrenörlerinin lehine olacaktır.

Bizim zamanımızda antrenörler, hem malzemeci, hem kondisyoner, hem de baş antrenörlük yaparlardı. Bu arada, İdarecilik, doktorluk ve şoförlüğü saymıyorum.

Artık günümüzde tüm takımlar, yukarıda saydığım konularda ihtisas yapmış personele kavuştular. Bakalım ülkemizde, oyuncu geliştirme coachlarının önemi ne zaman anlaşılacak.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

En güçlü adeleniz: Beyniniz (Yalçın GRANİT)... Olaylı bir haftayı geride bıraktık. Ama ben kötümser değilim. Basketbolumuzun önü giderek açılıyor. Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın dolu oluşu bu...
Basketbol Antrenör ve Oyuncularına – Bö... Uzun süreler boyunca, hem antrenör, hem de oyuncularda en önemli vasfın, zeka olduğunu düşündüm! Mantığa göre, zeki insan, hem yaratıcı, hem de sorun ...
Pivot savunmasına çözüm Eskiden pivotların her zaman çember altında kalması istenirdi. Bunun başlıca sebebi,diğerlerine nazaran daha uzun boylu olan bu oyuncuların, potadan s...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir