font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Bir basketbol okulu antrenörünün yapmaması gerekenler. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Bir basketbol okulu antrenörünün yapmaması gerekenler.

22 Aralık 2015

gencer_baytimur11-Cep telefonu: Antrenmanlarda kesinlikler cep telefonu ile konuşmayın : telefonlarınızı sessize yada titreşime alın sizi arayanları antrenman aralarında yada çok acilse salondan çıkarak kenarda arayın. Antrenman yapılırken cep telefonu ile konuşulması gerçekten çok gayri ciddi ve çirkin bir durum oluşturuyor.
2-Enerji: Antrenmanlarda enerjik olun. sessiz ve hareketsiz bir kenarda durarak, sadece drilleri söyleyip kenarda katılımcı olmadan pasif bir şekilde kalmak o çalışmanın bütün verimini düşürür. Siz antrenmanın aküsü gibi enerji kaynağı gibi olmalısınız, sizin enerjinizin bütün çocuklara ve gruba yayılması gerekir. O nedenle çalışmalar buyunca sürekli konuşun sürekli uyarın ve sürekli düzeltin. Söyleyecek hiç bir şey bulamazsanız aferin Ali vs. deyin çocukları motive edin çalışmaya ve daha iyi yapmaya teşvik edin.
3-Düdük: Antrenmanlarda düdük sallamayın. Belki siz farkında değilsiniz ama antrenman sırasında elindeki düdüğü sallayan bir antrenör sanki çok sıkılıyormuş gibi görünüyor ve son derece laubali bir görüntü ortaya çıkıyor.
4-Eller cepte: Antrenmanlar sırasında elleriniz ceplerinizde beklemeyin. Bu yapacak işi olmayan yada sahada yeteri kadar çalışmayan antrenörlerin yapacağı bir şeydir. Çalışmalar sırasında elleriniz cepte geziyorsanız bir yerde yanlışlık var demektir. Çünkü bir basketbol okulu çalışmasında normalde böyle bir boş zamanın olmaması gerekir.
5-Sakal tıraşı: Erkek antrenörler antrenmanlara kesinlikle sakal tıraşı olarak çıkmalı. Bu bizim yıllardır uygulamaya çalıştığımız ancak belki de en başarısız olduğumuz konudur. Antrenörlerimiz hafta içi bir işte çalıştığı yada okula gittiği için hafta sonları sanırım yüzlerini dinlendirmek istiyorlar!.. her antrenmana erkek antrenörlerimizin sakal tıraşlı, temiz bir Tofaş kıyafetiyle, bayan antrenörlerimizin de yine bakımlı temiz ve düzgün bir kıyafetle sahada yer almaları gerekir. Bu sizin işinize, çocuklarınıza, velilerinize ve herşeyden önemlisi kendinize olan saygınızın göstergesidir.
6-Tofaş malzemeleri: Antrenmanlarda kesinlikle TOFAŞ malzemeleri giyilmelidir. abi malzemem kirliydi, yıkandı da kurumadı, evde kalmış vs. gibi mazeretler sizin için geçerliyse bizim de geçerlidir. Siz sahada TOFAŞı temsil ettiğinizi ve bir kurum adına sahada bulunduğunuzu unutmayın. Sakal konusu gibi bu konuda sizin işinizi ne kadar önemsediğinizi ve ciddiye aldığınızı gösterir. Hafta sonu antrenmanlarına yada varsa hafta içi antrenmanlarına özenli bir şekilde hazırlanılmalı ve sahada yer alınmalıdır.
7-Antrenman Planları: Antrenman planlarını hazırlayarak antrenmana gelin. Maalesef Ankara Tofaş organizasyonu olarak başarılı olamadığımız konulardan birisi de bu antrenman planları konusudur. Antrenörlerimize her basketbol okulu antrenmanına plan yaparak gelmeleri konusunda uyarmamıza hatta onlara hazır antrenman planları yapmamıza rağmen ne yazık ki büyük bir çoğunluk antrenörlerimiz sahaya plansız çıkmaya devam etmektedir. Basketbol okulu antrenmanlarının normal takım antrenmanı gibi olmadığının ve çok fazla farklı yaş grubuyla çalışıldığının tabi ki biz de farkındayız. Zaten antrenman planlarının uygulamalarında da esnek olunması ve gruplara göre bazı değişiklikler yapılması tabi ki zorunludur. Ancak hiçbir hazırlık ve planlama yapmadan kara kalem çalışma yaptırmak da bizim istediğimiz bir çalışma tarzı değildir. Bu tür hazırlıksız ve özensiz bir çalışma zaten sınırlı olan bir zaman diliminde gereksiz bir sürü hareketle zaman kaybına yol açacak. Hem sizi hem de çocukları bir yere getirmeyecektir. Antrenman planlaması yapılmaması yüzünden çalıştığınız salonlardaki top, pota, kuka, gözlük, yardımcı antrenör vs. gibi unsurlardan verimli bir şekilde yararlanılmamaktadır. Örneğin bir salonda 4 pota, 10 kuka, 20 top ve 1 yardımcı antrenör varsa bunlardan faydalanılmalı kullanılmalı, en verimli olacak şekilde planlanıp antrenman verimi artırılmalıdır. Bu çalıştığınız sporcuların daha verimli eğlenceli ve sıkılmadan çalışmasını sağlar. Basketbol okullarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri sıkıcı ve monoton çalışmalardır. Hep aynı ısınmalar, aynı yarışmalar, aynı driller, aynı oyunlar yaşları itibariyle zaten odaklanma sorunu olan çocukların antrenmanlardan ve hatta basketboldan soğumasına neden olur. Değişik çalışmalar, oyunlar, materyallerle çalışmalar daha eğlenceli hale getirilmelidir. Bu da iyi bir planlama ile olur.
8-Açıklama ve Gösterim: Antrenmanlarda antrenörlerimizin daha fazla dikkat etmesi gereken noktalardan biri de çalışmalar yaptırılırken açıklama ve gösterim aşamalarının daha fazla zaman ayrılmasıdır. Özellikle açıklama  kısmından çalışmanın ne olduğu, nerelerde kullanıldığı, neden yapıldığı gibi konular çocuklara kısa anlatılmalı zaman zaman da kurallar ve basketbolla ilgili basit teknik bilgiler verilmelidir (potanın yüksekliği, topun ağırlığı, sahanın ölçüleri gibi). Gösterim ile ilgili olarak da şu konuya dikkat edilmesinde fayda var; bir drill yaptırılmadan önce antrenör mutlaka o hareketin nasıl yapılması gerektiğini oyunculara göstermeli hareketin ne olduğunu çocukların görmelerini sağlamalıdır. Ne yazık ki bazı antrenör arkadaşlar çalışmaları sadece tarif etmekte sonrada çocukların yapmalarını beklemektedir.
9-Streching: Bazı çalışma gruplarında strechingin çok fazla uzun tutulduğunu ve çok değerli çalışma süresinin boşa harcandığını gözlemlemekteyiz. Bir basketbol okulu grubunun çalışma süresi bir saattir. Sahaya girerken, çıkarken, yoklama ve su molası ile bir 5-10 dk zaten boşa gitmekte geriye 50 dk çalışma süresi kalmaktadır. Bu sürenin de 10 dk. Da streching yaptırılırsa geriye pek bir süre kalmamaktadır. Strechingin her spor dalı için ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Çalıştırdığımız çocuklara da strechingin ne olduğunu ve ne yararları olduğunu anlatmamız gerekir. Ancak bir basketbol okuluna A takım gibi 10 dk uzun uzun streching yaptırmaya da gerek yoktur. Streching süresi 5 dk.yı geçmemelidir

Hazırlayan : Gencer Baytimur

BENZER YAZILAR

Baseline oyunu 8 Topu oyunu 3 nolu oyuncu sokar. 4 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya perdeleme yapar 2 sol forvet pozisyonunda topla buluşur 4 daha sonra topu oyuna sokan 3 ...
Günün antrenörlük ipucu. (27.06.2014)  ” Bugün biraz kişisel yaklaşımlara değinmek istiyorum. Bilirsiniz, meşhur söz der ki; ” Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır! “… Bu sözün antrenörlük...
İstatistik ve Basketbol. Genel olarak maclardan sonra oyuncularin kac sayi attigi ve kac ribaunt aldigi ile ilgileniriz. Ama bu iki sonuc bize gercekten bu takim hakkinda bilg...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir