font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Beklenen oyuncu olmak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Beklenen oyuncu olmak.

30 Aralık 2015

timthumbAltta var olan maddeler beklenen ve istenen oyuncu için geçerlidir,

1) Her zaman istekli savunma yap, unutma ki savunmanın %75i istemekle olur. Hücum zayıf olsa bile sende beklenen savunmayı yap.
2) Her zaman çabuk ol, box yap ve ribaundları kovala.
3) Bütün sahayı gör ve her zaman iyi bir pas veren oyuncu ol, bütün topları paylaş.
4) Fundementalin her zaman iyi olsun, top kayıplarından kaçın.
5) Her bölgeden atabilecek kadar iyi bir şutör ol.
6) İyi penetre yap ve potayı her zaman görerek içeri dalışını yap. Her zaman şutun girmez, ama iyi drive sana başarıyı getirir.

İkisini yapabilecek kadar iyi olmalısın. Savunmalar her zaman sana şut fırsatı vermeyebilir, bu durumlarda içeriyi zorlamayı bilmelisin. Eğer ki içeri drive yapamazsan, takımın oyun kurucusu bunun için sana fırsat yaratmalıdır. İki genel kuralı uygulamalı ve vizyonun oyun içerisinde herkesi görebilecek kadar açık olmalıdır.
7) Her zaman şut için hazırlıklı olmalısın. Sakın oyun içerisinde kaçırdığın şutlar sonunda karamsarlığa kapılma. Devamında istediğin şutu yakalar ve sonuca ulaştırırsın. Her zaman soğukkanlı ol bunu maçın sonuna kadar koru. Yaptığın hatayı savunmada telafi edebilirsin. Çaldığın birkaç tane top seni tekrar oyuna motive eder. Bulduğun kolay sayılar sonucunda maçı istediğin tempoya döndürebilirsin.
8) Serbest atışlarının maksadını iyi anla ve neden olduğunu kavra. Eğer bunu uygularsan sonuca her zaman istediğin şekilde ulaşırsın.
9) Hiçbir zaman faul problemine girme, bu hem kendine hem de takımına çok zarar verir.
10) Her zaman mantıklı dayanıklılıktan yana ol. Hassas noktalarda takımın sorumluluğunu üstlen ve önüne çıkan engelleri aşmaya çalış. Her zaman büyük düşün ama unutma ki ufak detaylarda, kazanmada sana yardımcı olacaktır. Her zaman iyi pasör ol, top çal, iyi perdeleme yap. Her zaman konsantre ol ve önüne çıkabilecek engellere karşı hazırlıklı ol.
11) Araştırıcı ol ve takımını iyi tanı. Bunu en iyi antrenmanlarda ve özelliklede maçlarda anlarsın. İlerde bunların sana faydası olacaktır. İyi oyuncu her zaman daha çok çalışan kişi olmalıdır. Unutma ki büyük ve beklenen oyuncu olmak istiyorsan sıkılma, sana söyleneni sonuna kadar uygula ve kendinde de beklenen yaratıcılığı ortaya koy.
12) Her zaman konseptini iyi belirle. Aileni, kulübünü, okulunu ve takım arkadaşlarını iyi tanı. Bu senin, şampiyonluğa giden yolda kafanı çok yoracak bir üçgen olacaktır. Bunu da başarıyla yürütmenin yolu, herkese gerektiği kadar vakit ayırmaktan geçer. Her konumda bulunduğun ortama konsantre olmalısın. Saygı, paylaşmayı, sevmeyi, sevilmeyi başarmalı ve ortak hedefe doğru yol almalısın.
13) Beklenen oyuncu her zaman öğrenmeye açık olmalıdır. Koçunu iyi dinlemeli ve gerekliliklerini yerine tam anlamıyla yerine getiren kişi olmalıdır. Unutma ki yeni işler öğrenirken iyi dinlemeli ve onu uygulamalısın. Bunu yaparsan sahada takımının lider oyuncusu olur ve hem takımını hem de kendini istediğin yerlere getirirsin.

James A. GELS
Çeviren: Kaan Onat Kalkan

BENZER YAZILAR

Basketbol koçluğu için 22 ipucu Notorious’un bir zamanlar dediği gibi “zaman artık değişti”. Bugünün oyuncuları benim büyüdüğüm zamanlardakinden farklılar ve ben de o kadar yaşlı ...
Günün antrenörlük ipucu. (20.10.2013) ” Dürüstlük, sadece yaşam için değil, antrenörlük için de önemli bir karakteristik özelliktir… Antrenör yalanları meşhurdur! Kimi zaman oyunculara,, k...
Köşeden yarı saha 1*1 Oyuncular şekildeki gibi yerleşirler Coach düdük çaldığında işaretlerin arkasından dönerek 1x1 oynarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir