font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolu seyrederken nelere dikkat edelim – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolu seyrederken nelere dikkat edelim

6 Aralık 2015

cem_akdag_1Basketbolun teknik tarafını en az antrenörler kadar bilen, bu işe gönül vermiş binlerce meraklı var.

Bu nedenle aşağıda değineceğim konuları birçok kişinin bildiğine eminim. Ancak basketbol ile yeni tanışmış bu spor hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isteyenler için bir iki ip ucu?

 

PRES

Basketbolda takımlar geriye düştükleri zaman top kapmak ve rakibi top kaybına sürüklemek için pres yaparlar bu nedenle çoğu kişi presin tek amacının top kapmak olduğunu düşünür. Pres rakip takımın zamanından çalmak ve onlara hücum düzenlerini uygulayacak yeterli zaman bırakmamak amacı ile uygulanabilir. Pres rakip takımın bir oyuncusunu devreden çıkarmak için, rakip takımın hızlı hücumuna mani olmak için, oyunun temposunu kontrol etmek için de kullanılabilir.. Presin, Zone, adam adama, tuzaklı, tuzaklı olmayan birçok çeşidi vardır. Bu nedenle pres sırasında bir takım kolaylıkla topu karşı sahaya taşıyor, hatta biri iki kolay sayı atıyorsa, bu durum savunmanın amacına ulaşmadığı anlamına gelmez.

RİBAUND VE BOX

Herkes çok zıplayan oyuncuların daha çok ribaund aldığını düşünür. Belki çok yukarılardan alınan bir ribaund estetik olarak çok güzel olabilir ancak ribaund almak için topun düşeceği yeri sezmek ve dengeli olmak zıplamaktan çok daha önemlidir. Hepimizin yakından tanıdığı Mirzat Türkcan ve Kevin Love bu konuda bize fikir verebilir.
UZUN GUARD

Magic Johnson?dan sonra dünyada uzun boylu guard modası başladı. Bu tarz oyuncuların, ribaund aldıktan sonra pas vermeden hızlı hücuma çıkması, sahayı daha yukarıdan görebildikleri için kolay asist yapmaları, hem içeriden hem de dışarıdan hücum edebilmeleri, onlara ne kadar avantaj sağlıyorsa da, her geçen gün süratlenen ve güç isteyen basketbolda, kısa oyuncular kadar çabuk hareket edememeleri, uzun oyuncular kadar güçlü olmamaları onlar için ciddi sorun teşkil etmekte.
ASİST VE KİMYA

Maç sonunda iki takımın toplam asist sayılarının eşit olması, her iki takımın topu aynı oranda paylaştığını göstermez. Bazı takımlar daha çok paslaşır ve düzen sonunda boş atışı bulur, bazı takımlar ise yetenekli bir oyun kurucunun daha ilk pasında sayıyı bulabilir.

Bir takımın tek bir oyuncunun attığı sayılara bağımlı olması ile tek bir oyun kurucunun asistlerine bağımlı olması aynı sorunları beraberinde getirir. Yıldız oyuncunuzun sakatlanması durumunda nasıl güç kaybederseniz, bu tarz bir oyun kurucuyu kaybetmeniz halinde aynı sorunu yaşarsınız.

Kaynak:tubad.org.tr

BENZER YAZILAR

Toplu oyuncunun savunması denny ve stance ned... Kısa oyuncular genellikle boyu her ne olursa olsun. Ball Handler diye de tabir edilen, top kontrolü yüksek oyunculardır. En yetenekli demiyorum, Top k...
Pivotlar. Oldukça uzun zaman oldu; eski Yugoslavyanın Zagrep kentinde 1989 yılında yapılan Avrupa şampiyonasında, ünlü koç Alexander Gomelsky bir seminer vermiş...
Maç sonrası değerlendirme. Her maçın, sonucu ne olursa olsun, bir eleştirisi yapılmalıdır.   Bu eleştiri ancak antrenör tarafından yapılmalı ve kesin olarak başka kimseye bu kon...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir