font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda yıllık antrenman planlaması – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda yıllık antrenman planlaması

25 Aralık 2015

Kısaca, ulaşılmak istenen amaçlar ile bunlara ulaşmanızı sağlayacak araç ve olanakların seçimi veya belirlenmesi planlamanın tarifidir. Bu tarife göre plan kavramının iki ana unsuru vardır:
1) Hedef belirleme
2) Hedefe ulaşmayı sağlayacak araçlar
Hedeflerinizi belirlerken beklentilerinizin ne olduğunun yanında sizden ne beklendiğini de göz önüne almalısınız. Kazanıp kaybetmekten birinci derecede siz sorumlu olduğunuza göre elinizdeki oyunculardan en yüksek verimi alabilmeniz için iyi organize edilmiş bir programa sahip olmanız gerektiğini de unutmayın.

Yıllık antrenman programınızı hazırlarken mutlaka bir amaçtan yola çıkmalı ve aşağıdaki unsurları değerlendirmeye almalısınız.
A) Oyuncuların fiziksel durumları
B) Oyuncuların psikolojik durumları
C) Oyuncuların sosyal durumları
D) Oyuncuların teknik kapasiteleri
E) Oyuncuların algılama yetenekleri
F) Eldeki ekipmanın durumu
G) Tesislerden yararlanma olanağı
H) Rakip takımların durumları
I) Müsabaka programı
Bütün bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra, kendi basketbol anlayışınız doğrultusunda gerekli programı hazırlamaya başlayabilirsiniz.
Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Pasa ve Pas Kanalına Baskı. Savunma fundamentalında ki en önemli konulardan biriside pas kanallarına baskı yapmak ve pası savunmaktır. Çoğu koçun pek üstünde durmadığı bir konudu...
Takım yapılandırması. Coachların en önemli ve önemli olduğu kadarda zor görevi takımı yapılandırma aşamasında başlar. Çalışma programımızı gözden geçirmeye başladığımız and...
Baseline oyunu 5 Oyuncular şekilde gösterildiği gibi yerleşir topu oyuna 1 nolu oyuncu sokar 2 nolu oyuncu 5 ve 4 ün üzerinden sağ forvet pozisyonuna doğru kat yapar d...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir