font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda topla yapılan aldatmalar – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda topla yapılan aldatmalar

6 Aralık 2015

topla_yapilan_aldatmalarŞut Aldatması ve geçiş
Aldatma, öne doğru atılan küçük bir adım, baş ve omuzların hareketiyle başlar. Bu anda top çıkış pozisyonuna, yaklaşık olarak göğüs seviyesine getirilir. Dizler gerçek atışta olduğu gibi hafif bükülü, omuzlar kaldırılmış ve gözler çembere konsantre olmuştur. Özellikle çembere bakış oldukça önemlidir. Rakip bu anda yüksek duruşta, vücut ağırlığını öne doğru aktarmış ve vücudun ağırlık merkezi önde olan bir pozisyon alır. İşte bu anda oyuncu uzun bir adımla rakibin zayıf olan tarafından geçiş hareketini yapar.
Dalma Aldatması ve Şut
Oyuncu çember yönünde herhangi bir ayakla öne doğru küçük bir adım atar. Bakış da aynı yöndedir. Rakip geri çekildiği anda öne doğru atılan adım çok hızlı geri çekilerek şut atılır. Topun tutuluş seviyesi karın hizasındadır.
Salıngaç adım Aldatması
Hareket pota yönüne doğru atılan büyük bir adımla başlar. Savunma oyuncusu bu dalma hareketini önlemek için geriye çekildiği anda, aynı ayak tekrar geri getirilerek eski çıkış pozisyonunu alır. Üçüncü adım tekrar öne atılır. Bununla beraber ayak tekrar geri çekilmez. Dördüncü adımda geriye gidecekmiş hissini veren baş ve omuz aldatmalarıyla savunma oyuncusu geçilir.Bu anda vücudun ağırlık merkezi arkada olup, top kalça hizasında veya daha alçakta, hareket eden ayağın dış kısmında bulundurulur.
Çapraz Adım Aldatması
Sağ elini kullanan oyuncular için sağ ayak sabit, diğeri oyun ayağıdır. Birinci adım sol-ön yana doğru kısa olarak atılır. Top da hareket anında aldatmayı kuvvetlendirmek ve rakibi bu yöne çekmek için çapraz adım atılır. Top sol ayak ve vücut ile korunarak sağ elle sürme hareketine başlanıp rakip geçilir.
İkili Aldatma Sonrası Dalma ve Şut
Hareket, önce potaya dalacak şekilde herhangi bir ayağın ileri adım alınması ile başlar. Savunma oyuncusu muhtemel bir top sürmeyi önlemek için geri çekildiği anda, hücum oyuncusu ayağını geri alarak sıçrayacakmış gibi yapıp, sıçrama atışı aldatması yapar, rakip buna reaksiyon göstermişse, top sürerek çembere dalar. Eğer karşılık vermişse sıçrama atışı yapar.
Pas Aldatması
Hareket göğüs pası ile bir yöne pas verilecekmiş gibi yapılarak başlar. Aldatmadan sonra diğer yöne pas verilir. Bu yön değiştirerek yapılan aldatmanın yanı sıra örneğin; yerden pas atılır gibi yapılır ve savunma oyuncusu kollarını indirdiği anda baş üzerinden istenilen yere pas verilir.

BENZER YAZILAR

Yarı saha pas çalışması Oyuncular dört guruba ayrılırlar. Yarım sahada köşelerde pozisyon alan oyuncular tek topla çalışmaya başlarlar 1 nolu oyuncu 4 nolu oyuncuya 4 nolu oy...
Günün antrenörlük ipucu. (19.11.2013) ” Bu,, “Farklı olmak” konusunu bugün biraz daha açmak istiyorum… Yazıların üslüp ile ilgili olan kısımlarında genelde farklı olmanız konusunda öğütler...
Günün antrenörlük ipucu (28.08.2013) ” Gün gelecek ve elit bir antrenör olduğunuzda,, sizin çalışmanız gereken yerlerde sizin tırnağınız olamayacak antrenörlerin çalıştığını gördüğünüzde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir