font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda topa ve rakibe göre pozisyon almak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda topa ve rakibe göre pozisyon almak.

25 Aralık 2015

savunma_pozisyon_almaBasketbolda hücum ve savunmada olmazsa olmaz niteliğe sahip en önemli beceri pozisyon alma becerisidir. Top ve rakipler hem savunmada hem de hücumda sürekli yer değiştirirler bu hareketlere zamanında tepki verip yeni oluşan pozisyonlara göre doğru noktalara kaymak başarı için çok hayati bir önem taşır. Birçok oyuncu kendini maçın içinde olan biteni izlerken bulur kendini, bu o noktada takımı dört oyuncuyla bırakmak demektir.

Savunmada pozisyon alırken topun iki türlü yer değiştirme yöntemi vardır bunlarda Pas ve Top Sürmektir. Oyunculara öncelikle pas verildiğinde top havadayken yeni pozisyonuna kayması öğretilir ve top çembere doğru sürülürken potayı koruma noktalarına kayması ( Rotasyon ) çoklukla çalışılır. Top sürülerek yapılan yatay hamlelerde oyuncular topla olan görüş bağını kaybederek yeni pozisyon almakta geç kalırlar. Oyuncuların pozisyon alırken öğrenmeleri gereken en önemli teknik savunmada Kapalı / Açık Savunma duruşu (Stence) olmalıdır. Topa yaklaştıkça top aldırmamak için kapalı toptan uzaklaştıkça topu görebilmek için açık stencee geçmelidir. Topu ve savunmayı aynı anda görebilecek vücut pozisyonunu alabilmek en önemli savunma becerilerinden birisidir. Top havadayken ya da top sürerek yer değiştirirken pozisyon alabilmek tamamlayıcısıdır bu becerinin. Basketbolun pozisyon alma kısmı satranç oynamak gibidir ve hamle avantajı hücumdadır. Ancak savunma doğru pozisyonlarda kalarak potayı koruyabilir.
Hücumda pozisyon almak saha paylaşımı ile tamamlayıcıdır. Hücum oyuncusu potaya yapılan hamlelerde pozisyon değiştirmek durumundadır. Savunma hücumu durdurmak ya da bozmak için bir hamle yaptığında (ikili sıkıştırma, adam değişme vs)oyuncular hücumun devamlılığı için ve bu hamleden doğan fırsatları değerlendirebilmek için topun dolaşımını sağlayabileceği yeni noktalara kaymalıdır. Penetre sırasında savunmanın yapacağı rotasyona göre hücum oyuncuları yeni noktalara kaymalıdır çünkü rotasyon sırasında savunma başarılı olursa topun kaybedilmeden dışarı çıkarılabilmesi gerekmektedir. Ayrıca doğru saha paylaşımıyla savunma oyuncularını bulamadan boş şut bulmak mümkündür. Bunun için toptan uzaktaki hücum oyuncularının savunmanın işini zorlaştırmak için en uygun saha paylaşımını yapması ve en uygun pozisyondaki (en boş şutör) oyuncuyu bulması gerekmektedir.
Hareketli hücumların (Motion Offense) hemen hepsi rakibin pozisyon hatası yapması ve bu hatadan sayıya ulaşma taktiği üzerine kuruludur. Bir kişinin konsantrasyon düşüklüğü ya da yorgunluğu sayıya ulaşmak için yeterlidir. Hücumda boş alanlara (Gap) kat etmek ve doğru noktalara kayarak savunmayı seçim yapmaya zorlamak (tereddütte bırakmak) hücum oynarken başarının önemli nedenleridir.
Basketbolu oynanması zor ve karmaşık hale getiren unsurların başında gelir Topa ve Rakibe göre pozisyon almak ne kadar basit uygulanırsa o kadar etkili olmaktadır. Temelleri öğrenilip pekiştirilene kadar basitçe uygulatılmalıdır. Basketbolcuların en çok göz ardı ettiği beceri olmasına rağmen başarıda en büyük paya sahip takım uygulamasıdır.

Ozan Havuzlu

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (19.11.2013) ” Bu,, “Farklı olmak” konusunu bugün biraz daha açmak istiyorum… Yazıların üslüp ile ilgili olan kısımlarında genelde farklı olmanız konusunda öğütler...
Basketbolda Ayak Hakimiyeti ve Koordinasyonun... Yaz antrenmanlarında zamanımı oyuncularımın bireysel becerilerini geliştirmek için harcadım.Bunun gerekliliğini,bazı NBA oyuncularını ve üniversite oy...
5 bölgeden şut serisi. 1.Pas sonrası şut: Oyuncu 5 noktaya konulan işaretlerin arkasından koşarak Coach dan pas alır ve şut kullanır.Bu çalışma geri geri koşarak da yapıl...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir