font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Temel Pas Verme Tekniği. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Temel Pas Verme Tekniği.

24 Aralık 2015

basketbol_pasParmaklarınız,parmak uçlarınız ile topu kontrol etmeniz için gereken açıklıkta,doğal olarak açık bulunmalıdır.Topu vücudunuza göre nerede tutarsanız tutun topu,bileklerinizi iterek paslamak istersiniz.Katı bilekler ile pas vermeyin yada topu kollarınızın ön kısmıyla itmeyin,çünkü bu durumda topu iyi kontrol edemezsiniz.Bileklerinizi itmeniz,top üzerinde bir dönüş oluşturacak ve onu daha doğru bir yoldan hedefinize gönderecektir.

Elleriniz,topun yanlarında parmaklarınız dikişler boyunca tam olarak uzanmış ve rahat bir şekilde açık olmalıdır.Yukarı doğru hafif eğik durun,kafanızın içine hedefinizin resmini koyun,alıcıya doğru bir adım atın ve topu parmak uçlarınızla kabaca ön kollarınızın uzunluğunda vücudunuzun önündeki bir noktada itin.Eğer pası vücudunuza çok yakın veya vücudunuzdan çok uzak atarsanız top üzerinde yeterinde kuvvet uygulayamazsınız.Kollarınızı uzatarak pası takip edin.

Adım,itme ve takip hareketi,bir kas hafızası meselesi haline geldikçe doğru çekli muhafaza ederken topu daha hızlı bırakma üzerinde çalışmalısınız.Çalışma sırasında bir hızda doğru şekilde pas verebilirsiniz fakat oyunda oyunun hızı ve şiddet seviyesi,bir veya iki çentik yüksektir.Oyun durumlarında,özellikle süre önemli bir faktörken topu,acele pas vermeden çabucak elden çıkarmak istersiniz.

İki elle paslar ve tek elle paslar vardır.Her ikisi de iyi bir teknik ve tam bir top kontrolü ile atılmalıdır.Bu nedenle genç oyuncuların iki elle paslara yapışmalarını tavsiye ederim çünkü onların elleri her zaman tek ele topu kontrol etmelerine yetecek kadar büyük olmaz.Olabildiğince çok farklı tipte pasa hakim olmalısınız,çünkü belirli durumlarda bunların her biri faydalı olacaktır.Tam bir oyuncu  işareti,her duruma ayak uydurabilme kabiliyetidir.

BENZER YAZILAR

İlk 8 deyiz … Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonasında Turgutlu Belediye:71 Antalya Koleji:51 İlk 8 deyiz Erzurumda 1 hafta turnuva oyna o yorgunluğa rağmen sahada herş...
Yarı saha çift top dribling çalışması O1 , O2, O3, O4 çift topla farklı zamanlarda dribling yaparak aynı anda ortaya doğru dribling yaparlar ve ortaya yaklaşınca 4 oyuncuda kendi sağına do...
Günün antrenörlük ipucu. (04.12.2013) ” Her seferinde basketbolun alışkanlıklar oyunu olduğunu söylerim!! Daha ileri gitmek gerekirse; iyi ve kötü alışkanlıklar oyunudur!! Alışkanlıklar, i...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir