font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Temel Pas Verme Tekniği. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Temel Pas Verme Tekniği.

24 Aralık 2015

basketbol_pasParmaklarınız,parmak uçlarınız ile topu kontrol etmeniz için gereken açıklıkta,doğal olarak açık bulunmalıdır.Topu vücudunuza göre nerede tutarsanız tutun topu,bileklerinizi iterek paslamak istersiniz.Katı bilekler ile pas vermeyin yada topu kollarınızın ön kısmıyla itmeyin,çünkü bu durumda topu iyi kontrol edemezsiniz.Bileklerinizi itmeniz,top üzerinde bir dönüş oluşturacak ve onu daha doğru bir yoldan hedefinize gönderecektir.

Elleriniz,topun yanlarında parmaklarınız dikişler boyunca tam olarak uzanmış ve rahat bir şekilde açık olmalıdır.Yukarı doğru hafif eğik durun,kafanızın içine hedefinizin resmini koyun,alıcıya doğru bir adım atın ve topu parmak uçlarınızla kabaca ön kollarınızın uzunluğunda vücudunuzun önündeki bir noktada itin.Eğer pası vücudunuza çok yakın veya vücudunuzdan çok uzak atarsanız top üzerinde yeterinde kuvvet uygulayamazsınız.Kollarınızı uzatarak pası takip edin.

Adım,itme ve takip hareketi,bir kas hafızası meselesi haline geldikçe doğru çekli muhafaza ederken topu daha hızlı bırakma üzerinde çalışmalısınız.Çalışma sırasında bir hızda doğru şekilde pas verebilirsiniz fakat oyunda oyunun hızı ve şiddet seviyesi,bir veya iki çentik yüksektir.Oyun durumlarında,özellikle süre önemli bir faktörken topu,acele pas vermeden çabucak elden çıkarmak istersiniz.

İki elle paslar ve tek elle paslar vardır.Her ikisi de iyi bir teknik ve tam bir top kontrolü ile atılmalıdır.Bu nedenle genç oyuncuların iki elle paslara yapışmalarını tavsiye ederim çünkü onların elleri her zaman tek ele topu kontrol etmelerine yetecek kadar büyük olmaz.Olabildiğince çok farklı tipte pasa hakim olmalısınız,çünkü belirli durumlarda bunların her biri faydalı olacaktır.Tam bir oyuncu  işareti,her duruma ayak uydurabilme kabiliyetidir.

BENZER YAZILAR

Takım şut drill Oyuncular şekilde gösterildiği gibi yerleşirler sadece 4 nolu oyuncuda top yoktur diğer tüm oyuncularda top vardır. 4 nolu oyuncu kukaya doğru kat ede...
Üç sayıcılar yandı. Artık 3 sayılık basket atmak eskisi gibi kolay olmayacak. Topla içeri iyi dalabilen ve özellikle dipten iyi şut atan oyuncuların değeri artacak. Ye...
Hızlı hücum ve geçiş oyunları sunumu. Cem Çağal ın hazırladığı 2008 yılı Uşak da düzenlenen Ulusal Antrenör Gelişim semineri sunumudur. İçeriğinde Hızlı hücum ve geçiş oyunları (FAST B...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir