font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda takım olgusu. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda takım olgusu.

29 Aralık 2015

hursit_baytok5Hepimizin bildiği gibi, gururla, gözlerimiz dolu dolu olarak seyrettiğimiz basketbol Milli takımımız Avrupa şampiyonasında 6 maç ta 5 galibiyet aldı. Bu arada, alınan galibiyetlerin kimlere karşı alındığını da unutmayalım lütfen. En önemlisi de bu galibiyetleri alan çocukların takıma seçildiklerinde yetersiz oluşlarından başlayıp orada olmamaları gerektiğine kadar uzanan eleştiri bombardımanını da hatırlayın. Hele hele bu seçimi yapan antrenör Tanjeviç’in yerden yere vurulusunu iyi anımsayın.
Toplumsal kültürümüzün erezyona uğradığı gerçeği ile yaşadığımız bu günlerde eleştiri hakkımızın kullanılış sırasında seviyenin nasıl düştüğünü hayretler içerisinde izlemekteyiz. Hayatında maça bile gelmeyen insanlardan tutun da basketbol ile ilgili en ufak fikri (bilgisi demiyorum) olanın dahi eleştiri bombardımanı tuttuğu bu takım ne oldu da hemen en iyimser olanımızın bile takımımız hakkında pek de ümitli konuşamadığı bir turnuvada birden bizim için ışıl ışıl parlar hale geldi ve biz önüne geleni yenmeyi başardı.
Cevap basit, seçim, takım içerisinde birbiri ile uyum içerisinde oynayabilecek anlayış ve kültürde olan oyuncular arasından yapıldı ve bu uyumu en ufak bir şekilde bozacağı görüntüsü veren oyuncular kalitesi ve tecrübesi ne olursa olsun takıma alınmadı. Bir basketbol takımının iyi olması demek o takımın ligin en yetenekli oyuncularının oluşturduğu takım olduğu anlamına gelmez. Önemli olanın antrenörün felsefesi (oyunun sizin düşünce yapınıza göre nasıl oynaması gerektiği) doğrultusunda birbirleri ile uyum içerisinde oyuncular ile bir takım oluşturabilme beceri ve cesaretini gösterebilmektir.
Takım kültürü diye bir kavramdan söz etmek isterim. Başarılı bir organizasyonu inceleyecek olursanız, bahis konusu bu organizasyonun başarısının arkasında kendilerine has bir kültür birikiminin olduğunu görürsünüz.. Kültür kelimesinin anlamı ise, topluluğu oluşturan bireylerin paylaştığı davranış biçimleri, değerler, hedefler ve bireyin kazandığı bilgi olarak sözlüklerde yerini almıştır. Bu kültür ki bizi bir arada tutan, birleştiren, bizi biz yapan ve bizi essiz kılan değerlerin toplamıdır. Bu oyuncuların merkezinde oldukları temel unsurdur.
Kısaca bahsettiğim bu kavramın gelişmesi, takımı oluşturan bireylerin aidiyet duygularının gelişimine katkı sağlayacağı gibi, bulundukları ortamdan, yaptıkları isten gurur duymalarını da sağlayacak anahtardır. Su anda Milli Takımımızı oluşturan oyuncular, benim bu söylediklerimi doğrular şekilde bir yaklaşım sergilediklerini hem oyun hem de davranış olarak sahaya yansıtmaktadırlar.
O zaman, bu takımın hepimizin gurur duyacağı, beklentileri asabilecek, kendilerine güvenildiğinde (güven veren biri olmak için önce kendine güvenen bir olmak lazım ki işin en zor tarafı da bu zaten) içlerindeki potansiyeli tam anlamı ile ortaya çıkarabilecek özgüvene sahip bireylerden oluştuğunu bir kere daha hatırlatalım. Turnuva sonucu ne olursa olsun, takımımız hepimizin içinde çeşitli biçimlerde bulunan milliyetçilik duygusunu şu ana kadar en anlamlı bir şekilde tatmin etmiştir. Ellerine, yüreklerine sağlık.
Yazımı Lübnan’lı düşünür Halil CİBRAN’ın bir paragrafı ile bitirmek de şart oldu artık.
…havadan hava dokuyan… , sık sık aslında sığırcık kuşu gibi olan ama konuştuklarında kendini kartal zanneden özel bir geveze türüne rastlarız. Ve bu gevezeler insanları ibadete çağıran ama kendileri hiç bir zaman kilisenin içine girmemiş canlar gibidirler. Daha pek çok geveze çeşidi vardır,….en acaipleri de horultuları ile bütün evreni rahatsız eden ve arada sırada uyandıklarında “ne kadar da bilgiliyiz” diyen uyuyan tiplerdir.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (21.01.2014) ” Molalar, salon sporlarını diğer sporlardan ayıran etkenlerden biridir! Mola alınmayan sporlarda, oyunculara tüm taktikleri ve ihtiyaç duydukları men...
Çok iyi pick and roll temelleri. Çok sık kullanılan bir hücum parçasıdır; Pıck & Roll Bu sebeple bununla ilgili bir yazımızıda siz basketbolsever dostlarımızla paylaşıyoruz. İs...
Günün antrenörlük ipucu. (28.01.2014) ” Çay, kahve, sigara, alkol vb.!! Antrenör, hayatta bir çok şeyin esiri olmaz da, gider çoğu zaman bu yazdıklarımın esiri olur!! Şimdiye kadar, bazı y...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir