font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda takım başarısını etkileyen temel faktörler. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda takım başarısını etkileyen temel faktörler.

29 Aralık 2015

gencer_baytimurHer basketbol oyuncusu kendi kişisel başarısını ve takımının başarısını doğrudan etkileyen 3 zararlı durumdan haberdar olmalıdır.
1- Zayıf savunma
2- Zayıf davranış

3- Bireyselliğin artması
Şimdi başarının önündeki bu engellere daha yakından bakalım.

1-ZAYIF SAVUNMA:
Kötü savunma takımlarında oyuncular sanki kendilerini tam anlamıyla oyuna veremiyorlarmış ve enerjilerini saklıyorlarmış gibi görünür. İyi savunma öncelikle zihinsel bir durumdur. Bu, kararlı olmak, kişisel gurur ve rakibin üzerinde üstünlük kurma konusunda kendini adamaktır. Bu rakip oyuncuya onun istediği yerde değil, kendi istediği yerde top aldırmak ve şut attırmak demektir. Bunu için hatırı sayılır derecede fiziksel ve zihinsel bağlılık gerekir.
Savunma basketbol oyunun en istikrarlı bölümü olmalıdır. Bu, sıklıkla zafer ve yenilgi arasındaki fark anlamına gelir. Şampiyon takımlar kendilerini oyunun hem savunma hem de hücum tarafında geliştirmiş takımlardır.

2- ZAYIF DAVRANIŞ:
Zayıf ve yetersiz (poor attıtude) davranış içerisinde olan oyuncu genellikle kendisini birinci, diğer herkesi ikinci sıraya koyan oyuncudur. Vefasız oyuncu, kendisinin oynaması gerektiği kadar oynamadığını düşündüğü için somurtan, ağlayacak omuz arayan, kendi takım arkadaşını çekiştiren, davranış bozukluğu içinde olduğu için kendi yeteneği ölçüsünde performans gösteremeyen oyuncudur. Oyuncuların, işler kendi istedikleri gibi gitmediği zaman kendilerini üzgün hissetmeleri kolaydır. Ancak bunun takımın yararına olduğunu anlaması gerekir.

3-BİREYSELLİĞİN ARTMASI:
Birçok maçın kaybedilmesinin ve birçok takımın canının yanmasının sebebi, kendisi için uygun olmayan bir durumda ve yetenekteki bir oyuncunun, uygun dribbling, screen, ribaund ve top kontrolü (ballhandling) olmadığı için doğal ritminde şut atılamayacak durumda olmasına rağmen şut kullanmasıdır. Oyuncuların daha uygun durumdaki arkadaşlarının atması için kendilerinin şut atmaktan kaçınması gerekir.
Hücumdaki yetersizlik genellikle kendisini şut atmadaki sabırsızlıkla gösterir. Bazı oyuncuların bir yada iki pastan sonra şut atma konusunda endişeli olma eğilimleri vardır. İyi savunulmalarına ve şut atmak için uygun pozisyonda olmamalarına rağmen sanki zorlayarak şut atmaya mecbur gibidirler.
Ancak akıllı bir oyuncu birkaç pastan sonra ve penetre denemeleri de sonuç vermediğinde, topu geri çekerek hücumu yeniden başlatabilen oyuncudur.
Sabırsız hücum savunma için bir tehdittir, aynı şekilde sabırlı hücum da iyi atış pozisyonları buldurması yanında savunmaya dengeli olarak dönmeyi ve açık vermemeyi sağlar. İyi bir şut atıldığında üzerinde konuşmaya gerek yoktur, iyi şut kendisini böyle gösterir. Oyuncularınıza şunu öğretin: eğer şut oradaysa atın!

By Andy Manning
E-hoops, Kasım 2004
Çev.Gencer Baytimur

BENZER YAZILAR

Tam saha baskılı adam adama savunma. Tam saha baskılı adam adama savunmada öncelikle top çıkartan oyuncuyu tutan oyuncumuzun kapasitesine göre ( boyu,sürati,çabukluğu,zekası vs.) pozisyon...
Tam saha 2*0 Fast Break Drill O1 panyaya topu atar ve ribaundu’nu alır aynı anda O2 köşeye sprint atar ve ribaunt alan O1’den ilk pası alır ortaya sağ elle dribling yapar O2 en faz...
Genç Kız Milli Takımı Sırbistan Yolcusu Genç Kızlar Milli Takım aday kadromuz, Avrupa Şampiyonası hazırlıkları çerçevesinde 19–20–21 Haziran 2014 tarihlerinde İkili Temas maçları oynamak üze...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir