font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda switch. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda switch.

26 Şubat 2016

Son yıllarda hızlı hücum dışında neredeyse tüm hücumlarda herkes Pick And Roll kullanıyor. Ve her sene bu hücuma karşı yeni savunmalar ortaya çıkıyor.

Eskiden genellikle perdeleme yapan adamı savunan oyuncunun ayaklarının çabukluğuna göre, Yüksek Show up , Düz Show up ve Gerileyerek Show-up dan biri tercih edilir ve ardından yardım rotasyonları kurgulanırdı.

Ancak günümüzde bu hücum şekline karşı adam değiştirerek savunma (Switch) iyice yaygınlaştı ve artık adam değiştirme sonrası yapılacak yardım rotasyonları kurgulamaya başladı.

Arvydas-Sabonis-Earl-Boykins
Eğer pivotunuz “üç saniye” içinde rakibin kısa oyuncusuna geçilmiyor ve ona rahat şut attırmıyorsa. Adam değiştirmek için ihtiyacınız olan tek şey rakip pivot oyuncusunun içeri girmesini geciktirecek güce sahip bir kısaya sahip olmanız.
Daha sonra ise rakibin dizilişine göre oluşturduğunuz kurallar ile çeşitli rotasyonları devreye sokuyorsunuz.
Eskiden altyapı antrenörleri (iyi çalışılmış) bölge savunmaları yapmakta hiçbir mahsur görmezken, oyuncularını savunmada tembelleştirdiği için adam değiştirmeyi yasaklardı.

Günümüzde durum nedir hiç bilmiyorum, ancak uygulayanlar varsa büyükler kategorisinde ki bu gelişmeyi hem kendileri hem de oyuncuları için avantaja çevirme imkanına sahipler; Uzun oyuncularınıza rakibin kısa oyuncusunu nasıl savunacağını öğretin ve çalıştırın, böylelikle kaliteli oyuncu yetiştirme şansınız doğar.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Dripling ustası olun, yeter . Bizi düşünmeye ve kararlar almaya zorlayan bir haftayı geride bıraktık. Anadolu Efes'in Final-Four'a gidemeyişinin nedeni nedir diye soruyorsanız, cev...
Rakiplerimiz hakkında neleri gözlemlemeliyiz ... Rakiplerinizin kuvvetli ve zayıf taraflarını öğrenmeye çalışmak gözlemin öncelikli amacıdır. Bunu yapabilmek için yapılan gözlemlerin bireysel özel...
Pick and Roll hücum sunumu. Nisan 2011 yılında Lefkoşa'de düzenlenen seminer sunumudur. 2x0-3x0-4x0-5x0 pick and rol hücumları içermektedir. Pick and Roll hücum sunumunu i...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir