font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda sistem ve taktik – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda sistem ve taktik

25 Kasım 2015

cem_akdagÖncelikle taktik ile sistem arasındaki farkı vurgulamakta yarar var sanırım.
Maçlara göre değişen hücum setleri veya savunma düzenleri, bu düzenlerin içindeki kurallar, oyuncu rotasyonları, oyunun ritmi, bunları hepsi taktik sayılabilir, molada çizilen bir oyun da bir taktiktir. Sistem ise bir felsefedir.
Eğer sezon başında sisteminize uygun oyuncuları seçerek hazırlık yapma imkanınız varsa rahatlıkla seçtiğiniz sistemi uygulayabilirsiniz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa sisteminizi zaman zaman taktik olarak kullanmaktan başka çareniz kalmaz.
Oyunun temposuna bağlı olan iki ana sistem vardır, bunları iyi uyguladığınız takdirde, sahada iki değişik spor yapılıyormuş kadar fark yaratırlar. Yine de felsefe tanımına uygun olabilmesi için, süreklilik en önemli unsurdur.

FREEZE

İngilizceden tercümesi oyunu dondurmak anlamına gelen bu sistem, Türkiye?de, kontrol basketbolu olarak geçmektedir.

Genellikle zayıf ve kısıtlı kadrolarla, kendinizden daha güçlü takımlara karşı mücadele ederken taktik olarak uygulanır. Ancak bunu sistem olarak kullanan birçok antrenör vardır. Bu sistemde hücum eden takım, yirmi dört saniyeyi sonuna kadar kullanır, ardından hızlı hücumdan sayı yememek için oyuncular erkenden geriye koşar, bazı antrenörler kolay sayı yememek için oyuncularını hücum ribaunduna bile sokmazlar.
Maç ve periyot sonlarında rakibe süre kalmaması için yirmi dört saniyenin sonuna kadar beklemek ve topu son saniyede kullanmak bir taktik hücumdur ancak her maçta ve her hücumda topu bu kadar geç kullanmak bir oyun sistemidir.
Bu sistemi uygulamak için kadro yapısı çok önemli olmamakla birlikte, genelde kuvvetli bir Post oyuncusuna ve şutör oyunculara ihtiyaç vardır. Bazen Pivot oyuncusu olmayan ve eşleşme problemi yaratacak dış oyuncular ile bu sistem uygulanabilir. Uzun zaman önce, ünlü koç Çetin Yılmaz?ın çalıştırdığı ve oldukça yaşlı oyunculardan kurulu Sümer Bank Beykoz takımı bu sistem ile başarılı bir sezon geçirmişti. Yine beş altı yıl önce Türkiye?ye gelen ünlü NBA koçu Mike Fratello verdiği seminer sırasında, bir dönem Cleveland takımına bu sistemi uygulattığını ve o sezon elindeki zayıf kadroya rağmen başarılı sonuç aldığını anlatmıştı. Ancak bu sistemi uygularken, oyunu çirkinleştirdiği için basketbol kamuoyundan tepki gördüğünü özellikle belirtmişti. Bu sistem daha çok yaşlı ve tecrübeli oyuncular ile uygulanır maalesef çok özel olmadıktan sonra genç oyunculardaki potansiyelin dışarı çıkmasına izin vermez.

RUN AND GUN

Diğer sistem ise Run And Gun, Transition,Fast break basketbolu olarak anılan, yüksek tempolu basketboldur. Eminim, özellikle kontrol basketbolu oynamayan takımlar, uygun bulduğu her pozisyonda hızlı hücumu dener ancak bu bir sistem değil, bir taktiktir.

Eğer tüm hazırlıklarınızı bu yönde yaparsanız ve her maçta tempoyu yükseltmek için özel bir çaba sarf ederseniz ancak o zaman bir sistemden bahsedebilirsiniz.
Bu sıra dışı sistemi uygulayabilmeniz için, her şeyden önce bir koç olarak sizin inanmanız ve bu konuda çok kararlı olmanız gerekir. Sistemi uygularken özellikle oyuncularınızın ciddi bir motivasyona ihtiyacı olacaktır.
Bu sistemin en önemli avantajlarından biri tecrübeli tecrübesiz tüm oyunculardan yararlanma şansınızın olmasıdır. Bu sistemde genç oyuncular yeteneklerini kolayca gösterebilirken önceki sezonlarda vasat performans gösteren bazı oyuncular aniden yıldız statüsüne yükselebilirler.
Bu sistemin dezavantajlarından biri de, fazla atış yapıldığı için savunmaya yeteri kadar önem verilmediği izlenimi vermesidir.Ancak ülkemizde yapılan dünya şampiyonasında kupayı alan ve maç başına 90-95 top kullanan A.B.D takımının savunma yapmadığını kimse söyleyemez.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Sporda yeterli ve doğru sıvı alımı Sporda sıvı alımı-Ne zaman ve ne kadar sıvı alınmalı? Sıvı Kaybının Sonuçları Sporcular, daha çok terlemeyle oluşan sıvı kaybı sonucu fiziksel e...
Basketbolda kenar oyun stratejileri Kenar oyunları basketbolun önemli bir parçasıdır. Takımlar basketbol oyununun bu önemli bölümüne daha az organize olarak rakiplerine karşı kendi yeten...
1*1 toplu oyuncu çalışması (uzunlar) Bu çalışmada ;hücum oyuncusu bir aldatmadan sonra kat eder ve topu alçak post bölgesinde ister.Savunma oyuncusu açık stance pozisyonunda topu ve hücum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir