font-family: \'Open Sans\', sans-serif;BASKETBOLDA SCREEN(PERDELEME) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

BASKETBOLDA SCREEN(PERDELEME)

26 Kasım 2015

screen1Screen e giden basketbol oyuncusunun dikkat edeceği noktalar :

1. Savunmayı görmek

2. Duruş açısında ki uygunluk (screeni yapan oyuncunun arkası bazı özel durumlar hariç topa dönük olmalı)

3. Kontrollü koşu

4. Duruş pozisyonu (bacaklar dirsekler açık, bir el el bileğini yakalamış pozisyonda ve göğüs hizasında)

5. Faule neden olacak herhangi bir hareketten kaçınmak

Screen üzerinden cut edecek oyuncunun dikkat edeceği noktalar:

1. Savunmasını, mutlaka gitmek istediği yönün tersine, topu ve kendisini aynı anda göremeyeceği noktaya kadar götürmeli(çembere doğru aldatma) ki bu hareketi yaparken topu almayı da amaçlamalı. Eğer savunma bu fake e cevap vermez ise, topu alıp çembere yönelebilmeli.

2. Savunma, basketbol oyuncu ile screen alacağı noktada vücut teması kurmalı, ayrıca screen çıkışında omzunu screen e gelen arkadaşına mutlaka temas ettirmeli ki, savunma oyuncucu bu screen e takılsın veya onu yakalamakta biraz geç kalsın.

3. Fake? ten sonra mutlaka yönünü ve hızını değiştirmeli(mutlaka daha hızlı).

4. Screen e gelen arkadaşını görmeli, onun hareketini bitirmesini beklemelidir. Çünkü screen ve cut aynı anda hareketli ise, yani screeni alacak oyuncu screenin durmasını beklemeden hareket ederse, savunma oyuncusu screene takılmayacağı için bu hareket bir anlam taşımayacaktır.

5. Oyuncu topa sahip olduktan sonra, mutlaka basketbol çemberine bakmalıdır. Bu; şut atmak penetration, en önemlisi de oyunu görmek açısından önemlidir.

Set devamlılığında savunmanın ne yapmak istediğini anlayamaz isek hücumunuzu nasıl etkin hale getirebiliriz ki? Topa sahip olduğumuz her pozisyonda çembere bakma alışkanlığı geliştirmek zorundayız. Çünkü, sırf bu nedenden dolayı maçlarda bir dolu olumlu pozisyon(atış ve pas için) harcanmaktadır. Özellikle sert savunmalara karşı screenleri akıllı bir şekilde kullansak bile, sadece iki ? üç saniye boş kalınmaktadır. Bu süre içerisinde oyuncular topu çembere atmaya veya pas vermeye hazır değillerse, pozisyonlar maalesef kaybedilmektedir. En kötüsü de, savunmayı izleyemedikleri için, daha sonra belki de en olmayacak pozisyonda topu çembere atmak zorunda kalınmaktadır.

Genelde oyuncuların  Bu sette bana hiç pozisyon yok  veya  Hiç boş pozisyon bulamıyorum  gibi bir yakınmaları vardır. Gerçek ise hiç böyle değildir. Screeni bekleme sabrı ve savunmanın durumuna göre screeni kullanabilme becerisi gösterebilinirse, screenin olduğu her noktada atış pozisyonu bulunabilir.

Screen üzerinden cut eden oyuncu hem kendi savunmasını, hem de screene gelen arkadaşının savunmasını izlemek zorundadır. Aynı zamanda screene giden oyuncu da hem kendi savunmasını hem de cut eden arkadaşının savunmasını izlemek zorundadır. Çünkü, hücumda hiç bir şey ezbere olmaz. Oyuncularımız, savunmanın durumuna göre hücum etme becerilerini, biz coachlarında yardımıyla geliştirmek zorundadırlar.

Alaeddin YAKAN

BENZER YAZILAR

Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmel... Yarışma dönemlerinde ağır çalışma sonucu yavaş yavaş oluşan kalıcı yorgunluğu sürantrenman tanımlamaktayız.Bu durumlarda öncelikle antrenmanlarda dire...
Basketbol topunun özellikleri nelerdir ? MALZEMESİNE GÖRE; Kauçuk basketbol topları Deri basketbol topları BOYUTLARINA GÖRE; 3 Numara basketbol topu 5 Numara basketbol topu...
Günün antrenörlük ipucu. (17.01.2014) ” Gerek antrenörlerden gerekse oyunculardan gelen sorularda, bana en çok sorulan sorular, ” Antrenörün en önemli vasfı ne olmalıdır?!” ve “Antrenörün ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir