font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda savunma ve kondisyon – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda savunma ve kondisyon

11 Kasım 2015

savunma_kondisyon

İyi bir kondisyona sahip olmak için oyuncular birçok alanda kendilerini geliştirmelidirler.
-Sakatlıkları engellemek ve performanslarını arttırmak için esnekliklerini geliştirmelidirler.
-Etkinliği, dayanıklılığı, adale dengesini, adale hareketliliğini arttırmak için tam bir güce sahip olmalıdırlar.
-Yön değiştirme, hız değiştirme, arka arkaya devamlı sıçrayabilme, değişik açılardan çembere yüklenebilme, savunmada öne, arkaya, sağa, sola kolaylıkla kayabilmek için hareketlilik kazanabilmelidirler.
-Hücum oyuncusunun hareketlerini durdurmak, rotasyonlarda takım arkadaşına yardım ettikten sonra tekrar kendi adamına yetişebilmek, diğer arkadaşlarına yardım edebilmek için çabuk olmalıdırlar.
Oyuncuları uzun ve yorucu bir sezona hazırlamak ve iyi savunma yapan bir takım oluşturabilmek için antrenörün doğru ve yararlı bir kondisyon programı olmalıdır veya böyle bir program hazırlayabilmek için bir kondisyonerden yardım almalıdır. Her oyuncunun fiziksel ve genel yetenekleri göz önünde bulundurularak özel çalışmalar uygulanmalıdır.
FİZKSEL ÖZELLİKLER

Savunma yapmanın temelinin, ZİHİNSEL  olduğu bir gerçektir. Ayrıca, güçlü bir fizik-kondisyona sahip olmak zihinsel yetenekleri de arttırır. Bir oyuncu savunma yaparken, hücum oyuncusunun hareketlerini engelleyebilmek ve durdurabilmek için güce, kuvvete ve dayanıklılığa sahip olmalıdır.
Bu niteliklere sahip bir oyuncu hücum oyuncusunun her hareketini engelleyebilmek için hemen savunmaya geri koşmak, perdelemelerden kurtulabilmek için gücünü kullanmak, üç saniye koridoru içinde rebound mücadelesinde ayakta kalabilmek, ölü toplara atılabilmek, hücum oyuncusunun çembere doğru yapacağı hareketleri göğüsleyebilmek, adamını kaçıran takım arkadaşına yardım edebilmek için rotasyona girebilmek, kendinden gü çlü ve uzun oyuncuları çemberden uzak tutabilmek için fiziksel ve zihinsel yeteneklerini kullanmalıdır.
Yeterli fiziksel güce sahip olmayan oyuncuların zihinsel yetenekleri de zayıflar ve hücum oyuncuları tarafından kolayca geçilirler.

BENZER YAZILAR

Tam Saha Pas Drill Oyuncular 4 erli guruplar halinde dip çizgide 2 şer metre mesafe olacak şekilde pozisyon alırlar ve 4 ve 1 Nolu oyuncularda top vardır 3 ve 2 Nolu oyu...
Antrenörlere öğütler: Liderlik ve kalite Liderlik; diğerlerine rehberlik etme becerisi, kalite ise kısaca, beklentileri aşma becerisi anlamına gelmektedir. Kaliteli hizmet sunabilmek için...
Üçlü Tehdit Pozisyonu Nedir ? (Triple threat Position) Bir hücum oyuncusunun savunma oyuncusunu aldatarak, şut mesafesinde topu alarak yüzünü potaya dönerek şut atma, pas verme ,dr...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir