font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda savunma seçimi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda savunma seçimi.

30 Aralık 2015

hurşit_baytok7Hangi savunma sisteminin takımınızı başarıya götüreceğinin seçimi bireysel faktörlere ve basketbol felsefenize bağlıdır.

Bireysel faktörler olarak ilk göz önüne alınması gereken takımı oluşturan oyuncuların sürati olmalıdır. Genel olarak hızlı ve çabuk oyunculardan kurulu bir takımınız varsa tam saha adam adama pres yada zone pres yapma şansınız oldukça fazladır.

Bu tür savunma sistemlerinde özellikle ön sahada oynayan oyuncularınız çabuk oluşları sayesinde ( burada el ve ayak çabukluğu – hızlı algılama ve tepki verme söz konusu ) savunma bilgilerini üst düzeyde kullanarak press’in etkinliğini arttırırlar. Savunma sisteminin seçiminde göz önüne alınacak diğer unsur da boy faktörüdür. Takımınızı oluşturan oyuncularınızın boyları, oynadıkları pozisyonlara göre ve savunmada savunmak zorunda oldukları adama veya bölgeye göre savunma seçiminizde dikkate alınmalıdır.

Bir diğer faktör takımı oluşturan oyuncuların tecrübeleridir. Oyuncularınız ne kadar tecrübeli ise o derece de soğukkanlı olabilecekler ve kontrollerini kaybetmeden maçın kritik anlarını takım lehine çevirebileceklerdir. Tecrübeli oyuncu eyleme geçmeden düşünebilen oyuncudur.

İşte yukarıda kısaca özetlenen 3 bireysel faktörü sizin basketbol felsefeniz doğrultusunda harmanlıyarak hangi tür savunma sisteminin takımınız için uygun olacağına karar vermelisiniz.

Agressive – Pasif Savunma
Pasif savunma anlayışı basketi savunmayı, saldırgan savunma anlayışı ise topu savunmaya öncelik verir.

Pasif savunmada amaç 3 saniye koridorunu kapatmaktır, agressive savunma da ise amaç, topun ilerleyişini ve direk olarak savunduğuımuz çembere gelmesine engel olmaktır.

Pasif savunma rakibin ataklarına karşı durmak (örneğin bir savaşta kaleyi savunmak), agressive savunma ise rakibe saldırmak anlamına gelir. İlk grup rabibin ataklarına karşılık verir, ikinci grup ise kontrolu ele geçirmek adına topa ve topa yakın adamlara baskı yapar.

Savunma Tipleri
Pasif Savunma
Man to man
– Gömülü
– Switching (adam değişerek)
Zone
– Normal (2-1-2, 1-2-2 gibi)
– Match up

Agressive Savunma
Baskılı adam adama
– Tam saha
– 3/4 saha
– Run and Jump
– İkili sıkıştırmalı adam adama
Zone Press
– İkili Sıkıştırmalı (1-2-1-1, 2-2-1, 1-2-2 gibi)
– Match up
– Kombine savunma

Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Fastbreak savunması. Hızlı hücum yani fast break hücumu her takımın hücumda olabildiği kadar fazla sayıda yapmaya çalıştığı en kolay sayıya ulaşma yollarından biridir. Bun...
Yabancı koçlar mı, Türk koçlar mı? Yabancı sayısının artmasının Türk Basketbolu'na nasıl etki edeceği sorusuna ilk günden beri cevap arıyoruz. Tabii bu soruya en gerçekçi cevabı Milli m...
Back man to man set O1 pasını O2 ye verir ve O5 in back pick'inden faydalanıp içeriye kat eder uygun pozisyondaysa O2 pasını O1 verir. Eğer O1 pas alamazsa O4 de b...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir