font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda savunma seçimi. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda savunma seçimi.

30 Aralık 2015

hurşit_baytok7Hangi savunma sisteminin takımınızı başarıya götüreceğinin seçimi bireysel faktörlere ve basketbol felsefenize bağlıdır.

Bireysel faktörler olarak ilk göz önüne alınması gereken takımı oluşturan oyuncuların sürati olmalıdır. Genel olarak hızlı ve çabuk oyunculardan kurulu bir takımınız varsa tam saha adam adama pres yada zone pres yapma şansınız oldukça fazladır.

Bu tür savunma sistemlerinde özellikle ön sahada oynayan oyuncularınız çabuk oluşları sayesinde ( burada el ve ayak çabukluğu – hızlı algılama ve tepki verme söz konusu ) savunma bilgilerini üst düzeyde kullanarak press’in etkinliğini arttırırlar. Savunma sisteminin seçiminde göz önüne alınacak diğer unsur da boy faktörüdür. Takımınızı oluşturan oyuncularınızın boyları, oynadıkları pozisyonlara göre ve savunmada savunmak zorunda oldukları adama veya bölgeye göre savunma seçiminizde dikkate alınmalıdır.

Bir diğer faktör takımı oluşturan oyuncuların tecrübeleridir. Oyuncularınız ne kadar tecrübeli ise o derece de soğukkanlı olabilecekler ve kontrollerini kaybetmeden maçın kritik anlarını takım lehine çevirebileceklerdir. Tecrübeli oyuncu eyleme geçmeden düşünebilen oyuncudur.

İşte yukarıda kısaca özetlenen 3 bireysel faktörü sizin basketbol felsefeniz doğrultusunda harmanlıyarak hangi tür savunma sisteminin takımınız için uygun olacağına karar vermelisiniz.

Agressive – Pasif Savunma
Pasif savunma anlayışı basketi savunmayı, saldırgan savunma anlayışı ise topu savunmaya öncelik verir.

Pasif savunmada amaç 3 saniye koridorunu kapatmaktır, agressive savunma da ise amaç, topun ilerleyişini ve direk olarak savunduğuımuz çembere gelmesine engel olmaktır.

Pasif savunma rakibin ataklarına karşı durmak (örneğin bir savaşta kaleyi savunmak), agressive savunma ise rakibe saldırmak anlamına gelir. İlk grup rabibin ataklarına karşılık verir, ikinci grup ise kontrolu ele geçirmek adına topa ve topa yakın adamlara baskı yapar.

Savunma Tipleri
Pasif Savunma
Man to man
– Gömülü
– Switching (adam değişerek)
Zone
– Normal (2-1-2, 1-2-2 gibi)
– Match up

Agressive Savunma
Baskılı adam adama
– Tam saha
– 3/4 saha
– Run and Jump
– İkili sıkıştırmalı adam adama
Zone Press
– İkili Sıkıştırmalı (1-2-1-1, 2-2-1, 1-2-2 gibi)
– Match up
– Kombine savunma

Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Basketbolda pozisyon bilgisi. Basketbolda pozisyon bilgisi öğretilmesi en zor konulardan bir tanesidir. Tüm konsantrasyonumuzu topa sahip olan oyuncuya ve onun savunmasına yönel...
Coach a pas şut drill Bu çalışmada her oyuncuda bir top vardır. Coach'a pas verip kat eder pasını alır ve şut kullanır ribaundunu alıp diğer gurubun arkasına geçer. - Ka...
Günün antrenörlük ipucu (04.08.2013) ” Bir şeyi bilmek ve başkalarına anlatabilmek bambaşka şeylerdir!.. Çoğu zaman kendi beyninizde canlandırdığınız konuyu çok iyi anlattığınızı düşünürk...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir