font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda savunma için psikolojik gereksinimler nelerdir ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda savunma için psikolojik gereksinimler nelerdir ?

25 Aralık 2015

savunma_kobeTakım her oyuncunun kendine özgü bir takım görevleri vardır. Bir oyuncunun fiziksel gücünün yüksek olması o oyuncunun iyi savunma yapacağı anlamına gelmez. Her oyuncu bir savunma oyununu kendi kendine geliştirmeyi amaç edinmelidir. Bir oyuncunun yalnız hücumda başarılı olması yeterli değildir, bu başarıyı savunmada da gösterebilmelidir. Sağlam ve kontrollü bir savunma mükemmel bir mantık ister.

Mücadeleci oyuncu yere çökük vaziyette rakibinin ayak hareketlerine uygun hareket eder. Oyuncu görevini sonuna kadar götürebilecek bir görev anlayışı içinde olmalıdır. İstek, azim ve gurur güçlü bir savunma oyuncusu için gereklidir. En azından rakibine ikili mücadelelerde yenildiği zaman bir üzüntü duyabilmeli ve bunu gurur meselesi yaparak rakibinin ikinci bir mücadeleyi kazanmasını engellemeye çalışmalıdır. İyi oyuncular hem hücumda hem de savunmada başarılı olan dolayısıyla sahanın her yerinde görevini tam olarak yapan oyunculardır.

İyi bir savunma yapılabilmesi için savunma oyuncusunda bulunması gerekli zihinsel özellikler:

1-İSTEK

Oyuncular savunma yapmayı pek sevmezler ancak antrenörler bilgili davranarak ağır ve yorucu çalışmayı gerektiren savunmayı istekle yapmalarını sağlayabilir. İstek olmadan yapılan bir savunma istenilen amaca ve düzeye ulaşamaz.

2-UYANIKLIK VE HAZIR OLMA

Hücum oyuncusunun yapabileceği her türlü harekete karşı hazırlıklı olmalı ve anında tepki gösterebilmelidir.

3-SOĞUKKANLILIK

Savunma oyuncusu hücum oyuncusuna üstünlük sağlamak için soğukkanlılığını korumalı, sakin düşünebilmeli, olaylar karşısında paniğe kapılmamalıdır.

4-ÜSTÜNLÜK SAĞLAMA VE ATAK OYNAMA

Eğer savunma oyuncusu atak oynamıyorsa, atak değilse hücum oyuncusuna üstünlük sağlayamaz ve eğer hücum oyuncusu daha ataksa üstünlüğü elde eder ve savunmayı çok zor durumlarda bırakır. Bu nedenle bu iki kavramı bir arada düşünmek gerekir. Savunma daha oyunun başında kendisini kabul ettirmeli ve bunu sağlamak için atak oynamalıdır.

5-DİKKATLI OLMA

Savunmada bütün dikkat toplanmalıdır. Dinlenmek gerekirse bunun hücumda yapılması gerekir.

6-KENDİNE GÜVEN

Hücum oyuncusuna savunmanın üstünlüğünü kabul ettirebilmelidir. Bunu sağlamak için oyuncusunun kendisine ve dolayısıyla yaptığı savunmaya güvenmesi gerekir. Oyuncunun kendisine güvenmesi içinde cesur olması gerekir.

7-KENDİ KENDİNİ TARTMA

Savunucu kendi yeteneklerini bilmeli ve savunmada ne zaman atak ve ne zaman uzak oynayacağını bilmelidir.

İyi bir savunma yapabilmek için savunma oyuncusunda bulunması gerekli fiziksel özellikler:

1- ÇABUKLUK

Savunmacıda ve genelde sporcuda aranacak niteliklerin başında çabukluk gelmelidir.

2- VÜCUT DENGESİ

Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılmalı, ayaklar topuklar dahil tamamen yere basmalı ve omuzlardan biraz daha açık tutulmalıdır. Dizler bükük olmalı, sırt dik, vücut yumuşak tutulmalıdır.

3-ELLERİN VE KOLLARIN DURUŞU

Eğer hücum oyuncusu topsuzsa bir el topa diğeri topa doğru tutulur. Eğer hücum oyuncusunun elinde top varsa atışına engel olmak için öndeki kol görünüm seviyesinde tutulur, diğer kol ise hücum oyuncusunun top sürmesine engel olmak ve arkadan yapılacak perdelemeleri sezmek için aşağıda ve yanda tutulur.

4- GÖRÜŞ

Savunma oyuncusu hücum oyuncusunun elinde top varsa göğsüne bakmalıdır. Eğer hücum oyuncusu topsuz ise savunma oyuncusu, savunduğu oyuncuyla topu ve bu aradaki bütün alanı görmelidir. Eğer top veya hücum oyuncusunun bakış açısı dışında kaldıysa hücum oyuncusuna çok dikkat edilmelidir. Eğer hücum oyuncusu görüş alanından çıkarsa hemen üç saniye koridoruna koşup hücum oyuncusuyla burada temas sağlamaya çalışmalıdır.

5-KONUŞMA

a) Yüksek sesle
b) Anlaşılır
c) Kısa
d) Emir verircesine kesin

BENZER YAZILAR

Antrenör kimdir? Antrenör adayı, tabii ki bir basketbol oyuncusudur. Peki Her oyuncudan bir antrenör yaratılabilir mi ? Tabii ki hayır. Aday, çok iyi bir konuşmacı olm...
Basketbolda Back Screen Çemberden uzağa aşağıdan yukarı doğru yapılan screen türüdür. Genellikle savunma oyuncusu kendisine arkadan yapılan screeni göremediği için blind pick...
Basketbolda el parmak sakatlıkları. Ekseriya topun parmak uçlarını dik olarak çarpması ile oluşur. Bu sırada tipik bir ses duyulur. Bundan başka düşmeler ve ters top çelmelerle de el bil...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir