font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda rakip takımın izlenmesi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda rakip takımın izlenmesi.

27 Aralık 2015

taktik2Hangi önem derecesinde olursa olsun rakip takımları izlemek ve haklarında veri toplamak bir takımın başarısı için büyük önem arzetmektedir. Kimi zaman 2. ligde dahi sistematik bir şekilde yapılmayan bu olgu, başarı adına bir antrenörün en önemli kozlarından biridir.

Rakip takımın izlenmesinde en önemli yöntem rakip takımın en az iki müsabakasını videoya çekmektir. Videoya çekilen bir müsabakada yapılması gerekenler şunlardır.

1 – Rakip takım hücum setleri alan ve adam savunmasına karşı olmak üzere editlenmelidir (videonun tamamından ayıklanarak farklı bir video verisi oluşturulmalıdır).
2 – Rakip takımın savunma sistemleri Alan, Adam, Baskılı savunmalar, Özel savunmalar olarak incelenerek editlenmelidir.
3 – Rakip takım özel oyuncuları, güçlü oynadıkları oyunlar baz alınarak editlenmeli ve incelenmelidir.
4 – editlenen kısımlar antrenör tarafından tekrar incelenerek her veri için videoların oyunculara izletilmesi amacı ile notlar tutulmalıdır.
Tüm bu işlemler yapılıp video izletilirken. maç içerisindeki uygulamalar ve match-up lar belirlenmeli rakip takımların yapacağı muhtemel eşleşmeler üzerinde fikir yürüterek takımımızın hücum ve savunma sistemleri belirlenmelidir.

Aldığımız notlar üzerinden kendi oyuncularımıza eşleşmeler doğrultusunda rakip oyuncuların kuvvetli yönleri ve bunları engelleme yöntemleri anlamında gereken uyarılar yapılmalı ve antrenmanlarda bu pozisyonlar çalışılmalıdır. Örneğin sol dipten dışarı dönerek yarım hook tercih eden ve sağ elini kullanan bir uzun oyuncu için dış tarafı kapatmak telkin edilerek bu pozisyonu çalıştırmak rakip oyuncunun istatistiklerini önemli ölçüde düşürecektir.

Rakip takım setleri Kendi takımımıza çalıştırılarak bu setlerin kuvvetli noktalarını engellemek üzere gerekli önlemler alınmalıdır. belirlenen yöntemler beşe beş çalışmalar ile antrene edilmelidir. Örneğin sıkça kullanılan bir yöntem olarak adam adama setini çok iyi oynayan bir takıma karşı adam adama savunma yapmak durumunda kaldığımızda ilk pas, ikinci pas ya da komut ile birlikte alan savunmasına yerleşerek man to man setin özelliğini yitirerek başarılı olmasını engelleyebiliriz.

Rakip takımın savunma zaafiyetleri belirlenerek oyuncularımızı doğru noktalarda kullanarak tercihleri kendi lehimize çevirebiliriz.

VİDEOSUZ İNCELEME

Bir rakip takım müsabakası izlenirken video çekme imkanı bulunmayan durumlarda rakip takım analizi için not tutmak çok önemlidir. not alınırken hazır rakip takım izleme formları kullanılacağı gibi, kendi ihtiyacımıza göre formlar da hazırlayabiliriz. bu formlarda bulunması gerekebilecek parametreler şunlardır.

a-) rakip takım ilk beşi ve rotasyonları.
b-) oyuncu özellikleri için notlar bölümü.
c-) rakip takım savunma sistemleri
d-) rakip takım savunma sistemlerinin güçlü ve zayıf yönleri.
e-) rakip takım hücum sistemleri ve setleri (bunları hazırlamak için notlarımızın boş basketbol sahası bölümü (playbook) olmalıdır.
f-) hücum sistemlerinin güçlü ve zayıf yönleri.

İster videolu olsun iister videosuz olsun izlenen bir müsabaka sonunda takımımızı hazırlamak için elimizde olan süreyi en verimli şekilde kullanabilmek için mutlaka yazılı bir antrenman programı hazırlamalıyız.

Hernekadar biz antrenörlere zor gelsede rakip takım müsabakalarını izlemek şampiyona sonuçlarını çok önemli derecede etkileyebilecek sonuçlar doğurmaktadır. hazırlık sürecini sistemli yürütebilmek için. bu sürecin planlı bir şekilde yürütülmesi, var ise yardımcı antrenörün bu anlamda eğitilmesi ve yönlendirilmesi, sadece belirli rakipler dışında müsabaka yapma ihtimali olan tüm rakiplerin izlenmesi gelişen basketbolun en önemli unsuru halini almaktadır.

Ben bir antrenör olarak altyapılarda, Bölgesel ve hatta 2. ligde tüm hücum setlerinden daha önemli olarak başarılamayan her hücum organizasyonunun pick and rolla bağlanmasından dolayı izlenen rakip takımlar için pick and roll savunma yönteminin seçilmesinin başarı için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

M. Sahin Kundakcı

BENZER YAZILAR

Tam saha lay-up drill O1 yarı sahaya kadar dribling yapıp O2 ye pas atar daha sonra çembere kat eder O2 den pas alıp turnike atar. O1 turnikeyi attıktan sonra karşı ...
Türk Basketbolunun Coacha ihtiyacımı var yoks... Bir takımın oyuncularının yarı sahada 3e 3 maç yaptıklarını gözünüzde canlandırın. İki takımın başında da birer koç olsun. Genç oyuncular bütün heyeca...
Oyuncuların savunmasını arttırmanın 13 şartı... Oyuncularınız savunmada kendileriyle gurur duymalı. İşte oyuncularınıza vereceğiniz savunma şartları listesi. 1- Bütün savunmacılar konuşmalı. Savunm...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir