font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda pozisyonlar | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda pozisyonlar

14 Nisan 2015

basketbolda_pozisyonlar

Bir çoğunuzun bildiği gibi Basketbolda 5 pozisyon vardır ve bunlar 1 den 5 e kadar numaralandırılmıştır.1 numara: Point guard, oyun kurucuyu ifade eder. 2 numara: shotting guard, skorer gardı ifade eder. 3 numara: small forward, kısa forveti ifade eder. 4 numara: Power forwerd, uzun forveti ifade eder.  5 numara: center, pivotu ifade eder.

PG | Point Guard, Oyun Kurucu:

Oyun kurucu, takım hücum organizasyonlarını yönetmekten sorumlu oyuncudur. Topu hücum sahasına taşımak ve oyunu kurmak oyun kurucunun görevidir. Bu pozisyonda genellikle takımının en iyi kat yapan ve pas atan oyuncusu görev yapmaktadır. Bir oyun kurucudan müdafaada, dribling müdafaasını iyi yapması, rakibin hızlı hücumlarını durdurması ve set düzeninde de iyi bir dribling müdafaası yaparak rakibin dribling oyuncusunu durdurması beklenir. Ayrıca oyun kurucu oyuncu, hücumdan müdafaaya ve müdafaadan hücuma geçişi çok iyi bilmesi gerekmektedir. Oyun kurucu oyunun temposunu ayarlayabilmelidir. Bu sebeple rebound sonrasında hızlı bir şekilde topu hücum bölgesine taşımalı ve müsait durumdaki arkadaşını bulmalıdır. Oyunun gidişatına göre oyunu yavaşlatmalı veya hızlandırmalıdır. Oyun kurucuların etkili şut atmaları önemlidir. Bunun dışında en çok faule maruz kalan oyuncular olmaları sebebiyle serbest atış yüzdelerinin de yüksek olması beklenmektedir.

SG | Shotting Guard, Skorer Gard:

Basketbol pozisyonlarında iki numara olarak isimlendirilen ve oyun kurucu ile birlikte oyunu kurmaya ve topu taşımaya yardımcı olmasıyla birlikte şuta yönelik setlerde kullanılan oyuncu. Şutör gard, skorer gard ya da iki numara olarak isimlendirilir. Oyun kurucudan tek farkı sayı üretmeye yönelik oynamasıdır.[1] Bu mevkide görev yapacak oyuncular iyi şut atabilme, pota altını zorlayabilme ve iyi savunma yapma özelliklerine sahip olmalıdırlar.

SF | Small Forward, Kısa Forvet:

Kısa forvet ya da üç numara, şut ve ribaunt kabiliyeti olan, iyi savunma yapan çok yönlü basketbol oyuncularıdır. Bu oyuncular kısa ve uzun oyunculara yardım ederken şut ve ribaunt konusunda iyi olmaları gerekir. Kısa forvetlerin en önemli özelliklerinden birisi iyi savunma yapmalarıdır. Gerektiğinde gard ve uzun forvet görevilerinide üstlenebilirler. Bu pozisyondaki oyunculara kısa denmesinin fiziksel özelliklerle ilgisi yoktur. Kısa forvet pozisyonunda genellikle takımdaki en yetenekli oyuncu görev alır.

PF | Power Forward, Uzun Forvet:

Uzun forvet ya da dört numara, pota altında pivota yardım eden, gerektiğinde dışarı çıkıp şut atabilen çok yönlü basketbol oyuncularıdır. Pivotlar kadar uzun olmasalar da onlar kadar güçlü oyunculardır. Ribaunt takibinde agresif olmaları beklenir. Savunmada pivotlar kadar caydırıcı olmaları beklenmese de iyi bir uzun forvetin boyalı alan savunmasında etkin olması beklenir.

C | Center, Pivot:

Pivot veya beş numara, pota altında oynayan uzun boylu oyunculardır. Hem savunmada hem hucumda uzun boylu olmaları sebebiyle ribaunt ve blok konusunda başarılı olmaları beklenir. Genelde pivot pozisyonunda görev yapan oyuncular uzak mesafeli atışlarda başarılı değildirler. Yüzü ve sırtı çembere dönük olarak oynayabilmelerinin yanı sıra ayaklarınıda çok iyi kullanırlar. Serbest atış, uzak mesafeli şut ve üçlük yüzdeleri düşüktür.

basketbolda_pozisyonlar1

BENZER YAZILAR

Düdükle geri koşma Bu çalışmada oyuncular kendi pozisyonlarına uygun eşleşirler ve dip çizgide sıralanırlar.Antrenörün düdükle verdiği her bir komutta eşlerden hücum oyu...
Pas Drill ( Tam Saha ) Oyuncular iki gurup halinde pota altında sıralanırlar 3 oyuncu sağ yan çizgide 3metre aralıkla diğer 3 oyuncuda karşılarında şekildeki gibi pozisyon a...
Basketbol antrenör tarzları. Otoriter Antrenörün Özellikleri: ·        Disipline güçlü bir biçimde inanırlar. ·        Kuralları uygulatmak için genellikle cezalandırıcı yol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir