font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda pivot hareketi | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda pivot hareketi

14 Mayıs 2015

Öne Pivot Tekniği-Düz Pivot

one_pivotBasketbolün temelini oluşturan harekettir. Topa sahip olduktan sonra, bir ayak yerde sabit kalırken, diğer ayağın kuralara uygun olarak istenilen yönde hareket etmesine pivot hareketi denir. Pivot ayağı sabit kalmak kaydıyla, diğer ayağınızı istenilen yöne hareket ettirerek pas yapılabilir veya şut atılabilir. Pivot hareketi; topu kontrol altına almak, bir rakibi aldatmak ya da onu blok yoluyla önlemek amacıyla kullanılır.
Pivot hareketini şu şekilde yapabilirsiniz: Pivot ayak topuğunu kaldırıp, ayak ucunda dönebilir, Serbest olan ayakla istenilen yöne ve yere hareket ettirebilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, pivot ayağınızı top elinizden çıkmadığı sürece yerden kesilmemesi. Aksi halde hatalı yürüme yapmış olursunuz.

 

Geriye Pivot Tekniği-Ters Pivot

Top süren oyuncu stop yaptığı anda vücut ağırlığını sabit ayağına aktarır .Oyun ayağının bulunduğu taraftaki ayakla rakipten uzaklaşılır.geriye doğru bir adım atılır.Aynı anda sabit ayak top sürenin sırtı rakibe dönük ve topu koruyabilecek şekilde yine bir yöne doğru döndürülür.pas verilmezse oyun ayağı sabit ayağın yanına çekilir.
Bu hareket topu korumak ,top süren oyuncuya önden ve çok yakın savunma yapıldığında kullanılır.
Oyuncular pivot ayağı çalışması öncesi oyun kuralları dahilinde belirlenmiş olan sabit ayağın ne olduğunu çok iyi bilmelidirler.Sabit ayak hangi durumda olursa olsun topu tuttuğunda yere temas eden ilk ayağıdır.Dönüş sırasında vücut ağırlığı sabit ayak üzerinde olmalıdır.

Pivot hareketi nerelerde uygulanır?
1. Yakın ve baskılı savunmalarda topu kontrol etmek ve korumak için kullanılır.
2. Rakibi top sürme, pas ve şut öncesi yada topsuz olarak boş alana kaçma teşebbüsü öncesi aldatma yapmak
amacı ile kullanılır.
3. Rakibe blok ve perdeleme yapmak ve bu hareketler sonrası yuvarlanarak ribaunt kontrolu yapabilmek için
kullanılır.

Pivot hareketiyle ilgili videolar:

BENZER YAZILAR

V kat sonrası 7 başarılı şut drill Takım iki guruba ayrılır sadece O1 de top yoktur  O1   V kat yapıp O4 den pas alır ve turnike atar. O1 ribaunt alıp diğer gurubun arkasına geçer.Daha ...
Back man to man set O1 pasını O2 ye verir ve O5 in back pick'inden faydalanıp içeriye kat eder uygun pozisyondaysa O2 pasını O1 verir. Eğer O1 pas alamazsa O4 de b...
4 dk 80 turnike drill Bu drillde 4 dk 80 turnike sayıya dönüştürülmelidir.1 nolu oyuncu coacha pas atar koşar ve tekrar pası alır dribling yaptıktan sonra karşı sahada high...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir