font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda pas kalitesi – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda pas kalitesi

6 Aralık 2015

pas_kalitesiPas verebilmek için ve hatta, ondan da önemlisi verdiğiniz pasın kaliteli bir pas olabilmesi için aşağıda yazdıklarımı antrenör olarak bilmek ve sonra da öğretmek zorundasınız.

İlk bilmeniz gereken kavram pas açısıdır. Pası vereceğiniz arkadaşınızın, bulunduğu yere, aranızdaki pas kanalı ve size olan uzaklığı ile olan bağlantısına göre oluşan pas açısını iyi analiz etmeniz gerek ve şarttır. Bunun için de öncelikle saha görüşünüzün ve savunma bilginizin iyi olması, sonra da farkındalık gelişiminin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. ( felsefe önemlidir )

Bir diğer önemli kavram pas mesafesidir. Pası vereceğiniz arkadaşınız ile olan uzaklığınız vereceğiniz pasın kalitesi açısından çok önemlidir. Bir set düzeni içerisinde oyuncular arasındaki pas mesafesi yaklaşık üç ile yedi metre arasında değişir. Doğaldır ki hızlı hücum çıkışlarında bu mesafe set düzeninden farklı olarak bir hayli uzayacaktır.

Bir başka kavram pasın süratidir. Pas ne arkadaşınızın tutamıyacağı kadar hızlı, ne de savumanın algılamasına imkan verecek kadar yavaş atılmalıdır. Ayrıca pas mesafesi ile pas sürati arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu da unutulmamalıdır. Pas mesafesi ne kadar artarsa pasın sürati de bir o kadar artmalıdır. Topun arkadaşınıza giderken, havada geçirdiği süre ne kadar fazla olursa savunma olayı o kadar daha çabuk algılayabilir ve savunma için gerekli tedbirleri alma şansı bulabilir. Onun için top uzun mesafeye atılacaksa pasın süratide fazla olmalıdır.

Bu arada bilinmesi gereken bir diğer önemli unsur ise, top size gelirken sizin de üzerinize gelen bu pasa doğru küçük bir hamle yaparak topu yakalamanızdır. Asla toptan kaçarak pas almaya çalışmayı , bu size baskı altında oynarken pas mesafesini kendi lehinize az da olsa kısaltmanız, dolayısıyla, top kayıplarını en aza indirmeniz konusunda avantaj sağlar.

Son olarak da günümüz basketbolünde artık pas süratinden de önemli bir kavram “pasın elden çıkış hızı ” çok önemlidir. Pas elden ne kadar çabuk çıkarsa, savunma algısı o kadar gecikir ve pasın isabeti de aynı oranda artar.. Pas elden dairesel hareketler sonucu yavaş çıkıyorsa, savunmanın ne yapacağınızı anlaması olası olup, bu da beraberinde pas kayıplarını veya pasın verilememesi sonucunu doğrucaktır. Pasın elden çabuk çıkabilmesi için üçlü tehdit kavramının, buna bağlı olarak uygulanacak ayak oyunlarının, saha içi farkındalığın, geniş açı ile görebilmenin, dolayısıyla savunmayı izlemenin öneminin iyi bilinmesini gerektirir. (Düşünebilen ve görebilen , oyunun bir kaç hamle önünde olan oyuncular lazım)

Yukarıdaki dört kavramında çalışmalar sırasında oyunculara aktarılması, yani anlatılması ve gösterilmesi gereklidir. Zaten antrenörlüğün en önemli iki sİlahı da bunlardır: İLETİŞİM VE GÖSTERİM.

Pas anlık bir iştir, ya hep ya hiçtir. Burada vurgulanmak istenen şey ise zamanlamadır. Baskı altında oynarken yakaladığınız pas verme şansını kullanmak için çok az zamanınız vardır. Bu zamanı verimli kulanlmalısınız.. Bu oyunun akıcılığını sürdürmek ve bulunan pozisyonların değerlendirilmesi açısından üzerinde önemle durmanızı gerektirecek bir diğer kavramdır. Onun için pas çalışmalarını gerçekçi boyutta yapmaya özen gösterin. Gerekli teknik doyuma ulştıktan sonra çalışmaları maç şartları ve temposunda yani savunmalı olarak uygulayın.

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Pivot savunmasına çözüm Eskiden pivotların her zaman çember altında kalması istenirdi. Bunun başlıca sebebi,diğerlerine nazaran daha uzun boylu olan bu oyuncuların, potadan s...
Guard savunması. Bir guard olarak savunma oynamak bir forvet ve post savunmasından daha fazlasını gerektirir çünkü her an hareket halindesiniz ve hareket halindeyken k...
John Wooden takımlarının galibiyet sırları.... John Wooden, 40 yıllık antrenörlük kariyeri boyunca, koçluk yaptığı lise ve kolej takımlarında oynadığı maçların %80inde galibiyete ulaştı. 1948  1975...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir