font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda motivasyon – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda motivasyon

26 Kasım 2015

baskett_motivasyonMotivasyon kavramı her spor branşında olduğu gibi basketbolda da çok önemlidir. Motivasyonun basketboldaki önemini incelemeden önce, sıkça dile getirilen fakat çok da derinliğine inilemeyen motivasyon kavramını açarak başlayabiliriz. Motivasyon en basit tanımıyla; bir hedefe ulaşma çabası ve sarf edilen bu çabanın yönü ve yoğunluğudur. Çabanın yönünü belirleyen faktörler, sporcunun kişisel istekleri ve kendisine koyduğu hedeflerdir. Çabanın yoğunluğundan kast edilen ise, sporcunun koyduğu hedeflere gitme azminin ve kararlılığının ne kadar olduğudur.
Hayatın her alanında motivasyon seviyesinin yüksek olması kişiler için bir avantajdır. Fakat profesyonel bir sporcuysanız bu bir zorunluluk halini alır. Profesyonel sporcuların yoğun fiziksel antrenmanları spor hayatları boyunca düzenli olarak sürdürmeleri gerektiğini hepimiz biliriz ya da tahmin edebiliriz. Fakat sporcuların özellikle basketbol gibi ülkemizde en ön planda olan bir spor dalında, sporcuların ne gibi psikolojik zorluklar ve bu zorluklara karşı her zaman hazır olmaya çalışmaları gerektiğini birçoğumuz hesap etmeyiz.
İster altyapıda basketbolun temel kurallarını öğrenen bir basketbolcu adayı, isterse ligin en güçlü takımın en iyi oyuncusu olsun motivasyon seviyesini ayarlayabilmek ve kendini geliştirecek yönde bu gücü kullanabilmek her sporcunun ihtiyacıdır. Bu yetenek kimi çok özel sporcularda doğuştan gelir. Fakat çoğu sporcu için, bu yetenek çalışarak geliştirilir, her yeteneğin çalışarak mükemmelleştirileceği gibi.
Sporcu gelişimine; psikolojik gelişimi hesaba katmadan yaklaşacak olursak her zaman bir yerlerde eksik kalan noktalar olacaktır. Yoğun ve meşakkatli çalışmalar sonucunda teknik, taktik ve fiziksel gelişimi tam olan birçok sporcu yetiştirilebilir. Fakat bu sporcular yeteneklerini sahada göstermekte zorlanıyorlarsa maalesef yapılan çalışmaların sonucu alınamaz. Motivasyonu iyi olmayan çok yetenekli bir basketbolcunun, maç boyunca sahada bir gölge gibi dolaşması ve sorumluluk almaktan kaçınması gibi olaylarla sık sık karşılaşmaktayız. Böyle tablolarla daha az karşılaşmak istiyorsak, sporcularımızı bütüncül bir eğitimle psikolojik açıdan da geliştirmemiz gerekir.
Son olarak yazımı, hem doğuştan müthiş bir motivasyon yeteneği olan hem de bu yeteneğini spor psikologlarıyla çalışarak mükemmelleştiren bir efsanede bahsederek bitirmek istiyorum. Pek çoğunuzun tahmini doğru olduğuna eminim. Hatta belki vereceğim örneğe de çoğunuz aşinadır. Fakat gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu sıfatı milyonlarca basketbol sever tarafından size verilmişse. Michael Jordan?ın psikolojik gücünü açık seçik ortaya koyan örnekler üzerine daha fazla konuşmak ve genç basketbolculara daha fazla anlatmak gerekir.
Yıl 1997. Bulls, Utah ile karşı karşıya. NBA final serisinde beşinci maç oynanıyor. Seride durum 2-2. Serinin en önemli maçı. Michael Jordan maç öncesi hasta, 40 derece ateşi var. Yürüyemiyor bile efsane. Takım arkadaşı Pippen bench?e taşıyor onu molalarda. Maç sonucu mu? Bulls maçı kazanıyor. Peki Michael Jordan?ın takımına katkısı? 38 sayı, 7 ribaund, 5 asist. Tabii ki bunlar sadece sayılarda kalanlar. Peki görünmeyenler, o gece maç bittikten sonra takım arkadaşlarının ve o ana tanıklık eden binlerce seyircinin yüreklerinde hissettikleri saygı duygusu. Tüm istatistiklerden daha değerliydi. Herkese bol basketbol dolu günler dilerim.
Arda COŞKUN

BENZER YAZILAR

CSKA kenar oyunu Diagram.14) Topu kenardan LORBEK (12) çıkarır. Tepe noktasındaki SMODIS (8) HOLDEN’a (10) screen yaparak topla kolayca buluşmasın sağlar. Di...
Benetton Treviso Savunma Felsefi ve Kurgusu Oktay Mahmuti 'in hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. 6 Mart 1968 yılında Makedonya'nın Üsküp kentinde dünyaya gele...
Perdeleme ve devrilme Basketbolun her seviyesinde yerli yersiz karşımıza çıkan bu düzenin  altyapısı da, oyunun her bölümünde karşımıza çıkan ve basketbolun olmazsa olmaz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir