font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda mola. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda mola.

29 Aralık 2015

mola-300x235Mola Alma
Molalar hiçbir zaman dinlenme anlamına gelmemelidir. Stratejik yönden takımda bir değişiklik yapılacağı zaman molaya başvurulmalıdır. Bu değişiklikler hücum ve savunmadaki köklü değişikliklerdir ve mola almadan hiçbir zaman yerine getirilemezler. Bu bakımdan molanın değeri çok büyüktür.

Mola ne zaman alınmalıdır;

1.Savunma veya hücumda köklü değişiklikler yapılacağı zaman kesinlikle mola alınmalıdır.
2.Karşı takımın şaşırtıcı oyun şekli nedeniyle , panikleyip oyun disiplininden uzaklaşıldığı zaman mola alınmalıdır.
3.Aşırı  gerilim  nedeniyle, tüm oyuncuların attıkları  yüzdesiz tutlar,  yerini bulmayan paslar ve yaptıkları gereksiz faullerin   tekrarlanması durumunda, antrenör hiç zaman yitirmeksizin mola almalıdır.
4.Herhangi  bir zamanda oyun kurallarının çiğnendini  görülünce, ilgililerle görüşmek üzere mola alınmalıdır.
5.Son topların kullanma yöntemlerini konuşmak üzere mola alınmalıdır.

Molada Geçen Zamanı Değerlendirme

Molada konuşmalar anlaşılır şekilde, açık seçik, çok kısa ve özlü, genel konulara ilişkin olmalı ve oyuncuların psikolojik durumlarının düzeltilmeleri amacını taşımalıdır.
Antrenör, bu 1 dakikalık zamanın saniyesini hiç kimseye çaldırmamalıdır. Ölçülü, özlü, kesin davranışlarıyla, oyuncuların konuşmalarına ve olumsuz davranışlarına engel olmalıdırlar.
Molada sadece antrenör konuşmalı, o ana kadar yapılmış savunma ve hücum hatalarını söylemeli, bunun nasıl düzeltileceğini net bir şekilde açıklamalıdır.
Oyun düzenindeki gerekli tüm değişiklikler, mola anında açıkça oyunculara aktarılmalıdır.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (26.08.2013) ” Antrenörlük,, antrenmanlar ve maçlar için salona gidip gelme işi değildir! İyi bir antrenör 24saat ulaşılabilir olandır! Oyuncuları, her hangi bir s...
Altyapı organizasyonu. A TAKIM KISA VADEDE BAŞARI İSTER Altyapı konusunda üç önemli tespitim var; alt yapı organizasyonu kesinlikle A takımdan bağımsız hareket etmeli. A ...
Günün antrenörlük ipucu. (16.01.2014) ” Siz hiç işini yaparken devamlı gülen insan gördünüz mü? Ya da işini yaparken devamlı ağlayan insan gördünüz mü? Belki devamlı yemek yiyen ya da şark...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir