font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda koşu sürat yön ve hız değiştirme. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda koşu sürat yön ve hız değiştirme.

24 Aralık 2015

KOŞU, SÜRAT, YÖN  HIZ DEĞİŞTİRME

Birçok sporcunun ağırlık salonlarına gidip kuvvet çalışmaları yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Sizlerin fiziksel gelişiminiz için bu yaşta yanlış olan ağırlık çalışmaları yerine bacaklarımızın farklı kas gruplarını geliştirici, basketbola ait kuvvet ve koordinasyon hareketleri vermeyi uygun buldum. Kendi vücut ağırlığımızla yapacağımız bu çalışmalar daha hızlı, güçlü olmamıza, daha yukarıya sıçramamıza, daha iyi yön ve hız değiştirmemize olanak sağlayacaktır. Koşu çalışmaları yaklaşık 15 metre 2 şer tekrar ve grup hâlinde yapılıyor ise 1-3 dinlenme aralıklı, tek uygulama yapılıyor ise 20 saniye dinlenmeli olmalıdır.

GENEL ÇALIŞMALAR

* Çıkış Çalışması: Vücut ağırlık merkezi ve güçlü çıkış ayağı önde olacak şekilde çıkış ayağının ters kolunun önde olduğu kısa çıkışların yapıldığı çalışmalardır.
* Düz Koşu: Temel aerobik (oksijenli ortam), dayanıklılığımızın temelini oluşturur. Bu temel olmadan üzerine ekleme yapmak, temeli demirsiz bina yapmaya benzer. Düz koşular, akciğer kalp kapasitemizin, dayanıklılığımızın artmasında önemli rol oynar. Sahanın çevresinde ya da çevremizde yapabileceğimiz yaklaşık 20 dakikalık bir koşu ile temel dayanıklılığımız artırılabilir.
* Çapraz Koşu: Yön değiştirmeli koşular için sahada faul köşelerine ve yarı sahanın kenar çizgisi ile birleştiği noktaya koyulacak piyonlardan yararlanarak önce yavaş hızla piyon tarafındaki ayağımızı piyonun yanına basıp diğer yöne doğru ayağımızı itme ve yönlenme çalışmasıdır.
surat_basketbol-300x2111* Hız Değiştirmeli Koşu: Sahanın dip çizgisinden komutla ya da bireysel yavaş komutla hızlı ve tekrar komutla yavaş çalışmasıdır. Bu çalışma top sürerken hız değiştirme ile rakip oyuncuyu geçmek için önemlidir ve kaslarımızın adapte olması gerekir.
* Ani Durmalı Koşu: Hız değiştirmeli koşulara benzer. Top sürerken ani durma, yön değiştirme ve hareketlenme için kullanılır.

* 5m İleri, 3m Geriye Koşu: İleri koşu uygulanırken ani durma ve 3m geriye koşup tekrar 5 m. İleri çıkış
* Geriye Doğru Koşu: Savunmaya kendi sahamıza koşarken hızlı hücum yememek için yüzümüz hücum oyuncusuna dönük olmalıdır. Geri geriye koşu ile adapte olma.
* Bir Düz Bir Ters Koşu: Savunma esnasında kendi sahamızda adamımızı bulmaya adapte olmamızı sağlayan koşudur.
* Artırmalı Koşu: Tam sahada ya da 30 metrelik alanda kas dayanıklılığına bağlı olarak 2-4 kez tekrar edilen yavaş, hızlı, çok hızlı şeklinde komutla yapılan koşu uygulamalarıdır.
* Ani Yön Değiştirmeli Koşu: Bu çalışmayı sahanın köşesinden çaprazdaki yarı saha köşesine depar, yarı saha çizgisince savunma kayması tekrar köşeden dip çizgiye depar şeklinde çalışabiliriz.
* Çizgi Koşuları: Tam sahada dip çizgisinden başlayarak faul çizgisi, yarı saha, karşı saha faul çizgisi, karşı saha dip çizgisini kapsayan antrenörün isteğine ya da sporcunun performansına göre belirlenen ani dönüşlü sürat ve dayanıklılık çalışmalarıdır.

Bunların yanında çabukluk merdiveni adı verilen yaklaşık 30 cm. şerit karelerin yan yana oluşturduğu ayak çalışmalarının yapılabildiği istasyonlu çalışmalara da yer verilmelidir.

* Merdiven üzerinden geçme, her aralığa iki adım gelecek şekilde adım atma, her araya iki adım gelecek şekilde yan koşu, merdivenin yanında dizilerek her kutuya basacak şekilde sağa ve sola basacak şekilde merdiveni geçme, çift ayak sıçrayarak merdiveni geçme, hareketi sağ ve sol tek ayak üzerinde tekrarlama örnek verilebilir.

Unutulmamalıdır ki basketbol oyununda iyi bir performans sergileyebilmeniz için temel tekniklerin iyi uygulanmasının yanında, kas yapınızın da uygulayacağınız tekniğe cevap verebilir kuvvet ve dayanıklılığa sahip olması gerekmektedir. Diğer sayfada özelleşmiş çalışmalar görülmektedir.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (20,07,2013) Bağırmak, bir antrenörün en önemli silahlarından biridir! En önemli silahı,, en uygun ve ihtiyaç zamanına saklamazsanız; beklenen etkiyi göremezsiniz!...
Ivkovic ve Obradovic’in başarılarının s... Bugün Türkiye Ligi'nde Avrupa'nın tartışılmaz en iyi iki koçu görev yapıyor. Ivkovic Efes'te, Obradovic de Fenerbahçe Ülker'de iş başındalar. ben bu i...
Günün antrenörlük ipucu. (11.01.2014) ” Bugün, antrenörleri direk olarak ilgilendiren temel sıkıntılardan birine değineceğim!… Modern kölelik!! Antrenör- Lisanslı oyuncu ilişkisi!! Basketb...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir