font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda kenar oyun stratejileri – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda kenar oyun stratejileri

28 Kasım 2015

kenar_oyunu_basketbolKenar oyunları basketbolun önemli bir parçasıdır. Takımlar basketbol oyununun bu önemli bölümüne daha az organize olarak rakiplerine karşı kendi yetenek ve güçlerini daha iyi organize ederek üstünlük sağlamaya çalışırlar.

Kenar oyunlarını organize ederken, takımınızın topu kendi potasının altından, kenardan yada rakip pota altından oyuna sokuşuna göre organize etmelisiniz. Kenar oyunu ile neyi amaçladığınızı takımınızın tam olarak anlamasını sağlamalısınız. Oyuncularınızın neden bu özel oyunu oynadığınızı ve bununla neyi amaçladığınızı bilmelerini sağlayın.

Pozisyonları çalışın böylece, topun doğru zamanda, doğru yerde, doğru oyuncunun ellerinde olacağı opsiyonları önceden belirleme şansınız olur.

Doğru yerleşim, pozisyon alma, hareketler, zamanlama ve uygulama kenar oyunlarının ortak elementleridir.

HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

3 sayı yememek ve rakibin skorunu azaltmak için yapılan presler ve ikili sıkıştırmalar, kenar oyunları sonucu bulunan her sayıyı artık daha da değerli hale getiriyor. Kenar oyunları takımınızın bütün oyun düzeni içinde çok kritik bir parça haline geliyor.

Başa baş giden bir maç sonunda takımınızın kenar oyunlarını başarıyla uygulayabilme yeteneği hayati bir rol oynamaktadır. Ekstra galibiyetler genellikle iyi dizayn edilip uygulanmış kenar oyunları sonrasında gelir.

Kenar oyunları sadece maç sonlarında kazanmak yada kaybetmek için önemli değildir. İyi geliştirilmiş kenar oyunları, koçlara rakibin savunmasını kırmak ve oyuncularına daha iyi şut seçimleri yapmalarını kontrol imkanı verir.

KRİTİK STRATEJİLER

Stratejiniz takımınızın içinde bulunduğu durumdan etkilenecektir. Yapılan savunma, zaman, skor, oyuncular, her biri seçiminizi etkileyebilir. Hangi çizgi oyunlarını belirleyip geliştireceğinizi sizin koçluk felsefeniz belirler, ancak önce siz kendi koçluk felsefenizin ne olduğunu bilmelisiniz.

Hücumda sürekli atak yapmayı mı seviyorsunuz? Pozisyona göre oynamayı ve zamanı kullanmayı mı seviyorsunuz? Hangi değişen durumlar sizin felsefe seçimlerinize etki ediyor?

Çabuk bir sayıya ihtiyacınız olduğunda kısa bir kenar oyununu tercih edin. Tek bir kenar oyununu bütün kenar toplarında oynuyor musunuz? Takımınız geride olduğu olduğunda ne yapıyorsunuz? Maç topunda özel bir kenar oyununuz var mı? Yoksa kritik pozisyonlarda topa kimin sahip olacağını takımınızın yetenek seviyesi mi belirliyor?

Kenar oyunlarınızı takımızın uyguladığı hücum düzenlerine adapte ederek yada onlara uygun dizayn ederek de uygulayabilirsiniz. Kenar oyunlarını aynı zamanda istediğiniz set ofensler, takımınızın oynadığı motin ofens yada passing game de alışık oldukları düzende uygulayabilirsiniz.

Kenar oyunlarını saha içindeki defansif baskıyı kırmak için yada zone savunmaya karşı sadece topu oyuna sokmak için kullanabilirsiniz. Değişik savunma durumlarına karşı yarı saha yada tam saha kenar oyunları da takımınıza yara sağlar. Tam saha kenar oyunları prese çıkış hücumlarının en hayati parçasıdır. Hangi durumda (2 saniye kala 1 sayı geridesiniz, 5 dakika kala oyun berabereyken pres yapılıyorsa vs.) topu oyuna soktuğunuz oynayacağınız kenar oyununu doğrudan etkileyecektir.

GENCER BAYTİMUR

BENZER YAZILAR

Box out çalışması Oyuncular sahaya şekildeki gibi yerleşirler Coach oyuncuları ikişerli eşleştirir oyunculardan her gurupta bir top vardır topu dairenin ortasına koyar ...
Basketbol antrenör ve oyuncularına – Bö... Basketbolla ilgili en güzel şeylerden biri, her türlü özelliğin geliştirilebilir olmasıdır! Yani, oyuncu da olsanız, antrenör de olsanız, belki de spo...
TKB2L sezonunu tamamladık İyisiyle kötüsüyle TKB2L sezonunu tamamladik şimdi asıl hedefimiz olan Genç Bayanlar Türkiye şampiyonasına hazirlanacagiz.Baskanimiz Mehmet Erken yöne...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir