font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda iyi savunmanın 5 temeli. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda iyi savunmanın 5 temeli.

25 Aralık 2015

iyi_savunmaAgresiflik,hızlılık,hazırlık,iletişim ve yetenek,iyi savunma oynamanın temelleridir.Uzun boy, potaya yaklaşmanıza yardım eder fakat hızlı olarak ve takım arkadaşlarınızla iletişim kurarak,ki böylece birbirinize yardım etmiş olursunuz,boy sorununu telafi edebilirsiniz.

1)AGRESİFLİK

Agresiflik,sizin alçakça oynamanız veya son derece fiziksel bir oyun oynamanız anlamına gelmez.Bu,yoğun bir şekilde oynamanız ve onların yaptıklarına tepki vermek yerine diğer takıma saldırmanız anlamına gelir.Her hareketi önceden görün ve savaşın.Rakibinizi toptan mahrum edin.Drıblıng yapmasını engellemek için pres yapın.Onu,istediği şutu atmaktan alıkoyun.Panyalarda ona blok yapın.Onu,istediğinden daha fazla çalıştırın ve oyun dışı bırakın!Bu,agresif savunma oynama şeklidir.

2)HIZLILIK: İKİ ELİNİZİ VE İKİ AYAĞINIZI KULLANIN

Hızlılık,savunma oyanamada tek başına hızdan daha önemlidir.Hız,boş alanda değerlidir fakat oyunun büyük bölümü,boş alandan çok ön sahada oynanır.Rüzgar sprintleri ve çeviklik talimleri,hızlılığınızı geliştirmenize yardım edecektir.Eğer bir takımdaysanız coachunuz muhtemelen çeviklik talimleri yaptıracaktır.Çalışma dışında kendi başınızı da bu talimler üzerinde çalışın! Rüzgar sprintleri koştuğunuzda,dengenizi koruyarak mümkün olduğu kadar hızlı yanal (yanlara) ve geriye de koşun.Sürekli hızı ve yönü değiştirin.Bu, sahada yapacağınız şeydir.

Bununla birlikte hızlılığınızı geliştirmek için ne kadar çok çalışırsanız çalışın hala daha hızlı ve rakibinizi savunmanız gereken zamanlar olacaktır.Bunu nasıl telafi edebilirsiniz ve nasıl avantaj sağlayabilirsiniz?

Garnett Defenseive StanceSavunma kazanarak oynamak için,

(1) iki elinizi ve iki ayağınızı kullanmalı;

(2) vücudunuzu hareket ettirmeden ilk olarak ayaklarınızı hareket ettirmeli; ve

(3) her zaman iki ayağınızı da hareket ettirmelisiniz! Rakibinizin hangi yönde nasıl hareket ettiği önemli değildir;siz,onun uzak durması için iki ayağınızı da hareket ettirmelisiniz!

Genel eğilim,rakibinizin hareket ettiği yönde uzun bir adım alarak rakibinizin ilk hareketine tepki göstermektir.Bu yaptığınız an dengeniz kaybolur.Siz eğilmeli,dizlerinizi bükük tutmalı,ayaklarınızı yaklaşık omuz genişliğinizde açmalı,ayak topuklarınız üzerinde kalmalı ve hareket ettiğiniz yön ne olursa olsun her iki ayağınız üzerinde yaylanmalısınız.Dünyadaki bütün farkı yaratan,aynı anda her iki ayağı hareket ettirmektir.

Çoğu savunma oyuncusu,bir sol eli olduğunu unutur.Eğer sağ elini kullanan birini savunuyorsanız sol eliniz, o drıblle yaparken,pas verirken veya şut atarken topa daha yakındır ve onun sağ eliyle yaptığını aksettirebilir.Sol elinizle şutların daha kolay bloke edildiğini,pasların daha kolay kesildiğini veya drbılıngin daha kolay çalındığını fark edeceksiniz.

3)HAZIRLIK: RAKİBİNİZİ TANIYIN

Elleriniz ve ayaklarınızla olduğu kadar kafanızla da savunma oynarsınız.Eğer rakibinizin alışkanlıklarını,eğilimlerini,tercihlerini,kuvvetliliklerini ve zayıflıklarını öğrenirseniz rakibiniz onun ne yaptığı üzerinde durduğunuzu fark etmeden önce savunma için ayarlamalar yapabilirsiniz.Eğer bir takımdaysanız genellikle gözlemci raporları alırsınız fakat hiçbir şey,şahsen rakibi izlemenin veya ona karşı oynamanın yerini tutmaz.

Rakibinizin tercih ettiği şut noktaları nelerdir?En çok nasıl fakeler kullanıyor?Topsuz hareket ediyor mu yoksa durup birinin ona pas vermesini mi bekliyor?Her iki eliyle de her iki yöne drıbble yapabiliyor mu? Dırbble yaparken topa bakıyor mu? Kendisine yakın savunma yapılırken drıbble yapabiliyor mu yoksa topu bırakıyor mu? Bire bir şutlarda boşluk bulabiliyor mu yoksa bir perdelemeden çıkmak zorunda mı kalıyor? Boş takım arkadaşlarına pas veriyor mu yoksa sadece kendisi mi şut atma yollarını arıyor? Şutları veya pasları forse ediyor mu? Her zaman belirli bir yönde mi pas veriyor? Potaya drive ediyor mu yoksa fiziksel temastan uzak durup sadece dışarıdan mı şut atıyor?

Low-Post-Defense-FrontingSavaşın yarısı,rakibin yapacaklarını bilmek veya tahmin edebilmektir.Kurnaz oyuncular diğer oyuncular ile ilgili bir defter tutarlar.

4)İLETİŞİM: TAKIM ARKADAŞLARINIZLA KONUŞUN

Savunmada sessizlik ölümcüldür.Bu,rakibinizin kolay basketler bulmasına ve sizin tarafınızdan maliyeti yüksek fauller yapılmasına yol açar.Birçok bozulma olur çünkü takım arkadaşları birbirleriyle konuşmaz.Siz,adamınız sizi geçtiğinde,perdelemeye takıldığınızda veya eşleşmeniz bozulduğunda (örneğin daha uzun bir rakip,sizi pivotun yerine koyduğunda) perdelemeler ve yardım istemelisiniz.Hücumlar,savunma oyuncularını perdede bırakmak ve yanlış eşleşmeler yaratmak için tasarlanır.Siz,yardım istemeyecek kadar gururlu olamazsınız;siz ve takım arkadaşlarınız,birbirinizin her zaman neler olduğunu bilmesine izin vermelisiniz.Eğer iletişim kurmazsanız diğer takımın eline büyük bir avantaj verisiniz.

5)YETENEK: ASLA VAZGEÇMEZSİNİZ

Yetenek basitçe diliniz bir karış dışarıda olsa ve bir adım daha atamayacağınızı düşünseniz bile asla vazgeçemeyeceğiniz bir şey anlamına gelir.Teslim olmayı reddetmek,kazanma davranışının bir parçasıdır.Bu,ruhsal şartlanmadır.Asla korktuğunuzu göstermeyin,asla umutsuzluk göstermeyin,asla hiçbir şeye teslim olmayın.Bir yapışkan gibi rakibinize yapışın ve onun vazgeçmesini,toplam eforundan daha azını harcamasını veya sinirlenmesini sağlayın.Eğer bunlardan herhangi birini yaparsa onu oyun dışı bırakmış olursunuz!

Kemal BAŞARAN

BENZER YAZILAR

Psikolojik yönden bireysel savunma Bir takımı başarıya götüren en önemli etmenlerden biri takımdaki oyuncuların bireysel savunma bakımından mükemmel bir tekniğe sahip olmalarıdır.Savunm...
Her maç 20 sayı nasıl atılır? (Cem Akdağ)... Ettore Messina geçen yıl verdiği bir seminerde antrenörleri ve oyuncuları etkileyebilecek çok yaratıcı bir fikir ileri sürüyor. Aslında fikir Micha...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir