font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda hücum dengesi | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda hücum dengesi

28 Kasım 2015

basketbolda_hucumBir maç içinde siz ne kadar hızlı oynamak isteseniz de % 40 seviyelerinde oyun durur ve savunma yerleşir. Buna rakip takımın oyunu yavaşlatma çabasında ilave ederseniz toplam hücumlarınızın yaklaşık %60?ını yerleşik savunmalara karşı yapmak durumunda kalırsınız.

Bu nedenle yüksek tempo ile oynayan takımların aynı zamanda set hücumlarında da başarılı olması gereklidir.

Antrenörler, hücumun bu bölümde daha önceden hazırladıkları set hücumlarını uygularlar. Hücum setlerinin ortak noktası, oyuncuların bireysel becerilerine dayanmasıdır. Set hücumlarında rakip takımın savunmakta zorlandığı bölgelerden hücum edilmelidir.

TOP KULLANIMI NASIL DENGELENİR

Hızlı hücum sayıları genelde bir iki pas sonunda atılır, bu nedenle top paylaşımı fazla olmaz. Set hücumuna dönüldüğünde herkese topa dokunsun şeklinde bir anlayış maalesef geçerli değildir. Bu bölümde set hücumuna daha yatkın olan
oyuncularınıza yönelik hücumlar, takım içindeki dengeleri sağlamanıza yardımcı olur.

Eğer geri kalan yaklaşık % 40 lık bölümde, topu ele her geçirdiğinizde çabuk atış yapma kararı verdiyseniz. Bu bölümde rakibin zayıf noktasına hücum etmek yerine, amacınız bir an önce rakip potaya ulaşarak, ya boş bir atış bulmak ya da dengesiz savunmacılara karşı hücum etmektir.

Genel bir tarif yapmak gerekirse fast break basketi, kapılan toplardan, alınan ribauntlardan ve yenilen basketlerden sonra yapılan hızlı hücumlardan bulunan kolay sayılardır.

RAKİP HIZLI HÜCUM EDİYORSA

Bu durumda tempoyu sizin ele geçirmeniz gereklidir. Kontrolü ele geçirmek için rakibin süratlenmesine izin vermemek, yani tam sahadan rakibi almak ve ivme kazanmasına mani olmanız gerekir. Yarı sahayı geçtikten sonra ise, Alan savunması yapmak veya rakibin daha az top kullanan oyuncularına atış şansı veren taktik savunmalar yapmanız gerekebilir.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Zig zag kayma adımı dönüş çalışması Bütün oyuncular dip çizginin köşesinde yer alır.Saha boylamasına hayali bir çizgiyle ikiye bölünür./1 stance pozisyonunda kayma adımları ile faul atı...
En güçlü adeleniz: Beyniniz (Yalçın GRANİT)... Olaylı bir haftayı geride bıraktık. Ama ben kötümser değilim. Basketbolumuzun önü giderek açılıyor. Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın dolu oluşu bu...
Bahçeşehir Koleji yıldız erkek takımımız Alan... Yıldız erkek takımımız Alanya 3 olmuştur tüm oyuncularımızi çalışma arkadaşlarımı ve her maç bizi yanlız bırakmayan velilerimize çok teşekkür ediyorum...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir