font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda geriye koşmak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda geriye koşmak.

29 Aralık 2015

geriye_kosMaçlarda top kaybı yaptıktan sonra geriye koşmayan oyuncuları gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Takım arkadaşları geri koşarken, hatayı yapan oyuncu geriye koşmaz ya da yavaş yavaş koşar. Hani bazılarının lütfen diye tabir ettiği şekilde. Canını dişine takıp geriye koşmak yerine, acaba oyundan çıkar mıyım?, antrenör fırça atar mı? geriye koşsam ne olur, zaten boş turnikeyi atacak? ve buna benzer düşünceler içinde geriye koşmaz.

Başka pozisyonlarda var. Top kaybını yapan oyuncu geriye koşarken, diğer takım arkadaşlarının bazıları yavaş tempoda koşarlar ya da hiç geriye koşmazlar. Hani geriye koşan oyuncunun savunması sayesinde hücum oyuncusu atışında başarılı olmaz ama onu takip eden takım arkadaşı hücum reboundu alır ve sayı atar. Geriye koşan oyuncuda, ellerini kaldırıp takım arkadaşlarına serzenişte bulunur. Eminim ki bu ve benzeri pozisyonlar hafızanızda canlanmıştır.

Seyretmenin bile kötü olduğu bu pozisyonları, saha içinde yaşayan oyuncu ve antrenörleri düşünün. Neye üzülsün ya da sinirlensinler Top kaybına mı, ? yenilen kolay sayıya mı ? yapılacak olan faul basket ya da kasti faule mi? oyuncularının geriye koşmamalarına mı ? yoksa hepsine mi  Bazı olaylar takımda ki oyuncuların birbirlerine tepki göstermesine ve en önemlisi güvenlerinin kırılmasına yol açar. Bunları vücuttaki küçük kırıklara benzetirim ben, iyileşmesi zaman alan kırıklara.

Bir basketin maç olduğu basketbolda, en önemli olgulardan birisi takım olmayı maçın her saniyesinde sahaya yansıtabilmektir. Bunlardan biride takım olarak geriye koşabilmektir. Şu an yazarken bile aklına oyunculuk zamanında yaşadığım bahaneler geliyor, ağabey ben hücum rebounduna girmiştim dönemedim gibi. Bununla beraber iyi oyuncuların bahaneleri olmaz. Onlar öncelikle kendi hatalarını telafi etmek için herkesten fazla çaba harcar ve takım arkadaşlarının hatalarını telafi etmek içinde varını yoğunu ortaya koyar. Böyle oyunculardan kurulu bir takımda zaten başarılı olur.Geriye koşmak sadece kolay sayı yememek için değildir. Kaliteli oyuncu olduğunuzu göstermenin yollarından biridir.

BENZER YAZILAR

Anadolu Efes İğneada Kampı tamamlandı Bu yıl sekizinci yılını kutlayan Anadolu Efes ile ilk adım basketbol okulları öğrencileri, eğitim sezonunu geleneksel yaz kampını İğneada'da tamamladı...
1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar) Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu /1 pas alabilmek için önce topun tersine bir alda...
Alanya Belediyespordaki görevimden ayrıldım.... 15 Aralık 2015 tarihi itibari ile Alanya Belediye Spordaki A takım görevimden ayrılmış bulunmaktayım .Çalıştığım süre içinde birlikte olduğum tüm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir