font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda geçiş hücumu. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda geçiş hücumu.

29 Aralık 2015

gecis_hucumuCSKA MOSKOVA İKİNCİ TAKIMI BAŞANTRENÖRÜ ANDREI MALTSEV’İN GEÇİŞ HÜCUMU
Her takımın hücum faaliyetindeki hedefi hücum oyuncusu için en rahat atış kullanabileceği pozisyonları yaratmak ve sahada savunmanın en az direnciyle karşılaşacağı pozisyonlar hazırlamaktır. Tabii ki bu tarz durumları yaratmanın en kolay yolu hücumda savunmayı sayısal olarak daha az oyuncuyla yakalamaktır. Sayısal üstünlük ise genellikle savunmanın, zamanında ve doğru bir şekilde kendi yarı sahasına dönmediği hızlı hücumlarla sağlanır. Bahsettiğimiz bu aksiyom oyuncuların maksimum süratlerine yaklaştığı yalnızca birkaç saniye içinde gerçekleşir. Bu hücum stratejisine geçiş hücumu adını veririz.

Geçiş hücumu stratejimizin etkili olabilmesi için birkaç kuralımız vardır. İlk kuralımız açıkça söyleyebilirizki bu hücumu uygulama yada uygulamama kararını vermektir. Geçiş hücumunda genellikle oluşan pozisyonlar hücumun savunmayı eksik adamla yakaladığı pozisyonlardır. Şimdi bu pozisyonlara yakından göz atalım.

hücum 1 —– savunma 0
Toplu oyuncu kendisi için en uygun atış pozisyonunu yaratır. Burada tek sınırlayıcı etken zamandır. Sahada kalan dört oyuncu ise toplu oyuncunun olabilecek en iyi pozisyondan kullanacağı atışı sadece beklememeli ve hareket etmelidir. Bazı durumlarda takımımızdaki bir oyuncu kendi sahasından diğer sahadaki boş arkadaşına ulaştırmalıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu pas atmaktır ve kullanacağımız en etkili pas kanatlara ( wing ) yada alçak post ( low post ) bölgesine yapılmış olandır. Böylece pası alan oyuncuya yalnızca iki adımla turnikeyi atmak yada etkili bir şut kullanmak kalacaktır.

hücum 2 ——- savunma 1
Bu tarz bir pozisyon birçok opsiyon içermektedir. Normal olarak iki hücum oyuncusu arasında kalan savunma oyuncusu toplu oyuncuya daha fazla yaklaşacak ve dikkat edecektir. Bu nedenle diğer yarı sahaya geçmeden hücum oyuncularının birkaç hızlı pas yapması etkili olacaktır.ancak bu paslar ekstra süre kaybettirmemelidir.

İki hücum oyuncusunun birbirine yaklaşarak hücum alanına geçmesi yanlıştır. Bu durmda savunma oyuncusunun eline hücumu durdurmak için daha fazla fırsat geçecektir. İki ayrı kulvarda ancak birbirine fazla yaklaşmadan hücum etkili olacaktır.

Toplu oyuncu hücum sahasındayken ve savunma diğer kulvarda kalmışsa bir karar vermelidir. Sayıyı savunmayla bire bir oynayarak kendi mi yapacak yada çembere kendi yönelip takım arkaşına pas mı verecek? Burada en önemlisi savunmanın hareketini kontrol ederek karar almaktır.

hücum 3 ——- savunma 2
Geçiş hücumunun 3 e 2 pozisyonlarında genellikle geniş açılı üçgenler kurmak önemlidir. Geniş açılı üçgenler ile toplu oyuncu iki arkadaşınıda görebilecek bir konuma gelecektir.

Örneğin oyuncunun biri kanatta kalabilir . Toplu oyuncu bu oyuncuya biraz daha yakın bir şekilde faul çizgisi uzantısına yaklaşırken diğer oyuncumuzun karşı kulvarda 3 sayı çizgisine yakın bir şekilde pozisyon aldığı durumlar toplu oyuncumuza maksimum oyun varyasyonları yaratmaktadır.son karar savunma oyuncularının hareketine ve hücuma katılan oyuncularımızın bireysel yeteneklerine bağlı olacaktır.

hücum 4——— savunma 3
Bu tip durumlar çok farklı varyasyonlara sahiptir ancak kurallarımız aynıdır. Olabildiğince açık oynamak ve bulabildiğimiz kadar değişik yolla hücumu devamlı hale getirmek.

Geçiş hücumu sayıları takımınıza avantajlar sağlayacaktır. Bazen hızlı geçiş hücumu sayıları oyunun en önemli parçası haline gelir. Daha kolay sayılar üretebilirsiniz ve normal olanın tersine savunma hücumun ilk saniyelerinde daha çok hataya zorlanır. 3 saniye bölgesini domine edemeyen takımlar hızlı geçiş hücumlarıyla zayıflıklarını saklayabilirler. Ve son olarakta geçiş hücumunun başarısız olduğu durumlarda düzenli hücum organizasyonuna geçişte tüm oyuncularımız sahaya düzgün bir şekilde yerleşmiş olacaktır.

Çeviri: Can Kasaplar

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (24.08.2013) ” Saygı,, her ilişkide mutlaka olması gereken bir kavramdır. Antrenör-oyuncu arasındaki saygı da,, yaş farkı gözetmeksizin önemlidir! Saygı kavramını ...
Yarı saha Pas Çalışması Oyuncular yarım sahada çapraz köşelerde iki gurup halinde dizilirler. Pası veren oyuncu sol taraftan koşarak diğer gurubun arkasına geçer çalışma pas ...
Tavsiyeler özlü sözler ve Basketbol. Yaşlandıkça, özlü sözlerden etkilenir, büyük insanların hikâyelerinden ya da sıradan insanların başardıklarından ilham almaya başlarız. Bob Vigars ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir