font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Driplingin Önemi. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Driplingin Önemi.

6 Aralık 2015

drilingDribling çok önemli bir silahtır. Dribl yapılmayan bir oyun çekilir mi ? Her silah gibi tehlikelidir de. Dikkatli ve kararında kullanılmalı.
İyi Dribling mi yapmak istiyorsunuz? Hemen başlayalım.

1. Top, sol veya sağ omuz hizasına getirilip başlanacak.
2. 4 arkadaşını 5 defans oyuncusunu da görecek kadar iyi ol.

3.
 Topu korumak gerektiğinde topsuz el ve ayağını kalkan yapıp, top ile müdafaa arasına getir. (otomatik olana kadar da çalış) Böylece müdafa topa yaklaşamaz. Artık istediğini yapabilirsin. Çember-müdafaan-sen ve top aynı çizgi üstünde olmalıdır.

4.
 El değiştirme tekniği çok önemli. Ana prensip ?Top, defanstan hep uzak olacak?

a. Müdafaa uzak ise, önde el değiştirip topu ondan uzak tut.
b. Yakın ise, bacak arasından değiştirmelisin.
c. Pres yapıyorsa, mutlaka behind the back tekniği lazım.
d. Ana gayemiz, müdafaanın bize doğru gelmesini sağlamak.
Ben buna pressing offens diyorum. Defans ya sağınızdadır, ya da solunuzda. Topu ondan uzak ele geçirdiğimizde dominant oluruz. Defansı oyundışı bıraktık. Topu düşünme, hücumu düşün.

5. Pick-&-roll da böyle oynanacak. Adamını geçtin ( Şimdi takım oyunu başladı ) ikinci adam karşına çıktı, sakın topu tutma.

a. Bu adamdan daha uzak koridora gir, adam sana gelsin. Şimdi behind the back tekniği kullan, Aksi yöne gidip, yeni duruma uygun hücumu organize et .
b. İki müdafa da oyundan düştü, açık jump şut da var.

6.
 Topu sadece pas veya şut bulunca tutacaksın. Pas verdiğin anda, toptan uzağa koş. Arkadaşına alan oluştur. ( Bu hareketi bilen veya kullanan oyuncu o kadar az ki?.)

Dribling esasında çok basit. Takım için kullanan büyük oyuncu oluyor. Her takımın aradığı? Kendisi için kullanan ise, hayat boyu oynayacak takım arıyor. İyi dribling yapan oyuncudan iyi oyuncu oluşturulabilir. ( Elzem şart fakat yeterli değil ). Ama driblingi iyi olmayandan iyi oyuncu ortaya çıkmaz.
Şimdi driblingin ne kadar önemli olduğunu anladınız. Değil mi ?
Cavit Altunay

BENZER YAZILAR

Savunmanın önemli noktaları ve günlük savunma... Kendinizi üst düzey fiziksel ve ruhsal kondisyon sağlayın ve mümkün olan her zaman antrenman maçları oynayın.Kuvvetli oyunculara karşı bire bir oynaya...
Genç kızlar namalup Ege bölge şampiyonu. Genç kızlarım Ege bölge şampiyonu ...gururumsunuz yüreğinize saglik...
Kenar oyun stratejileri Kenar oyunları basketbolun önemli bir parçasıdır. Takımlar basketbol oyununun bu önemli bölümüne daha az organize olarak rakiplerine karşı kendi yeten...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir