font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Başarının Sırrı Topu Yere Vurmak! | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Başarının Sırrı Topu Yere Vurmak!

6 Aralık 2015

dribling1Basketbolda yeni sırlar açıklanıyor. Bazıları çok ümit verici. Eski ABD?li koçlar arasında yapılan bir ankette basketbolda şut, pas, dribbling gibi temel yetenekler arasında hangisinin en faydalı olduğunu sorusunu büyük bir çoğunlukla dribbling kazandı. İyi dribbling yapan dribblingde ustalaşan oyuncuların şutları da pas yetenekleri de beraber artıyor. Özetle çok iyi dribbling yapan oyuncunun büyük oyuncu olma yolu açılıyor. Bu bilgi bizi çocuklarımız içinde çok ilginç. Bizim birebir çalışmalarımız çok sınırlıdır. Dribbling antrenmanları sahanın bir yanından diğer yanına gidip gelmekle sınırlıdır. Bu yüzden 1-1?de adamı geçmekte zorlanırız. Dribblingde adamı geçemeyiz.

Basketbolda iki rakibimiz var: Top ve çember. Basketbol hayatımız bu ikisiyle savaşmakla geçer. Önceleri elinizdeki top da bir problemdir. Ama topu sınırsız yere vurarak onu esir alabilirsiniz. Geriye çember kalır. Elinizdeki topa her şut atışınızda farkında olmadan ona çemberden geçeceksin talimatı verdiğiniz için giderek topun sizin emirlerinizi yerine getirmekten başka çaresi kalmaz. Çaresizlikten çemberden ve fileden geçerek yere düşer. Böylece siz de iyi şutör olursunuz. İyi pasör olmak için rakibiniz çember olmadığı için daha da kolaydır. Özetle iyi dribbling yapan iyi basketbolcu olur. Bu kolay yolu seçip sınırsız uygularsak NBA?de oyun kurucularımızın oynaması da yakında gerçekleşir.
Sevgiler , Saygılar.

Yalçın Granit

BENZER YAZILAR

Hızlı Hücum Nedir? Avantajları-Dezavantajları... Hızlı hücum basketbol da başlı başına bir hücum sistemidir. Topun hücum sahasına mümkün olan çabuklukla geçirilmesi oyuncuları koşan bir takım için ol...
Küçük ve Yıldız takımlar için hızlı hücum çal... Cem Akdağ'ın hazırladığı hızlı hücum için örnek çalışmalar.  
Adam adama hücum seti Up Daha önce yayınladığımız Low post için hücum seti için farklı bir opsiyon. Tüm oyuncular bir önceki Post oyununda olduğu gibi dizilirler.Tek fark 5...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir