font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Ayak Hakimiyeti ve Koordinasyonun Önemi – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Ayak Hakimiyeti ve Koordinasyonun Önemi

6 Aralık 2015

ayak_hakimiyetiYaz antrenmanlarında zamanımı oyuncularımın bireysel becerilerini geliştirmek için harcadım.Bunun gerekliliğini,bazı NBA oyuncularını ve üniversite oyuncularını örnek göstererek kendi oyuncularıma kabul ettirdim.Oyuncularım benden yardım istedikleri zaman.onlarla beraber emek vermem gerektiğini anladım ve onlarla işbirliği içinde olmanın ödülünü,onların öğrenme eğiliminin ve isteğinin arttığını görerek aldım.
Ben bir Coach olarak inanıyorum ki; oyun Antrenör ve oyuncu arasında tartışmaya,eleştirilmeye ve ufak tefek değişikliklere açık olmalıdır.Yaz sezonu içinde zamanımın büyük bir bölümünü oyuncularımla oyun hakkında konuşarak harcadım.Onların düşüncelerini,hedeflerini,niçin basketbol oynadıklarını tartıştım.Onların toplantı sırasındaki görüntüleri,düşünceleri gerçektende çok eğlenceliydi.Umarım toplantı onlara bir şeyler öğretmiştir.
Bazı antrenörlerin uygulayıp denediği kuralları; oyuncularıma göre uyarlayıp koyarım.Bunun kopya çekmek olup olmadığını kendime sordum?..cevap : Bence kopya değil.Bahsi geçen antrenörler bu kuralların önemli olduğunu hissederek ve sonuncundan memnun kaldıkları için onları uygulamaya devam etmektedirler,bu yüzden onları kitap halinde yazdım.
AYAK HAKİMİYETİNİ ÖĞRETMENİN ÖNEMİ
Benim düşüncem;her şeyden önce ayak hakimiyetini,koordinasyonu ve hücumda çabuk karar verebilme becerisini bireysel hücum drılleriyle öğretmek gerekir.Birçok antrenörde öncelikli olarak 5×5 hücum savunma anlayışı vardır.Fakat bence bu öğretilmesi gereken en son detaydır.
Birçok antrenör;çok iyi sıçrayan ve fiziksel olarak kuvvetli  bir oyuncuyu,yüksek hareket becerilerine ve iyi bir vücut koordinasyonuna sahip bir oyuncuya maalesef tercih eder.Sıçramaya meyilli olan bir oyuncunun,koordinasyon ve hareket devamlılığı konusunda sıkıntısı vardır.
Son olarak;ben 5×5 oynamanın her şeyin çözümü olduğunu düşünmüyorum.Birebir(1×1) drıller problemlerin en temel çözüm yolu ve en dahili antrenman çeşitidir.Antrenmanlar-da kısa x uzun , uzun x uzun , kısa x kısa birebir(1×1) çalışmaları özellikle match?up ve post-up gibi maç içerisindeki handikapları aşmanın çözüm yoludur.Teşekkür ederim?
Antrenör Hakkında:
Coach Don MEYER?in Lipsomb Unıversity Bisons?taki 23?üncü senesi.600?den fazla maç kazanmış ve 1989 ? 1990 sezonunda National Coach of the Year(NCY) ödülünü almış.
Çeviren: Furkan SAĞLIK (Mke Ankaragücü Basketbol Alt Yapı Antrenörü)

BENZER YAZILAR

Genç Kız Milli Takımı Sırbistan Yolcusu Genç Kızlar Milli Takım aday kadromuz, Avrupa Şampiyonası hazırlıkları çerçevesinde 19–20–21 Haziran 2014 tarihlerinde İkili Temas maçları oynamak üze...
2*1 tam saha hızlı hücum çalışması Bu çalışmada oyuncular üçerli guruplar oluşturur bir oyuncu savunma iki oyuncu hücum olur. Savunma oyuncusunda top vardır.Savunma oyuncusu hücum oyunc...
Günün antrenörlük ipucu. (17.11.2013) Oyuncular antrenörleri,, antrenörler oyuncuları,, veliler antrenörleri,, çocuklar velileri; kısacası hayatta tüm menfaat sahipleri diğerlerini denerle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir