font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda Adam Adama Savunma. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda Adam Adama Savunma.

24 Aralık 2015

Oyuncuların bire bir oynayarak sorumluluğu, kişisel savunma kabiliyetini geliştirerek kendine olan güvenini artırır.Oyun açısından ise; antrenörün, belirli bir rakip ile mücadele etmeyen oyuncuyu kolayca belirlemesini, bu işle görevli olanı değiştirebilmesini, şutörün (karşı hücum elemanının) zayıf olup olmadığının belirlenmesini ve mutlaka topu alması gerekiyorsa savunmanın baskı yapmasını sağlar.En önemli öğretim dezavantajı, oyuncuya prensip ve uygulamaların açıklanması için gereken zamandır. Oyun dezavantajı, adam adama defansta dikkatsizlik ve tehlikeli pozisyonlar oluşabilmesi ve bloklama taktikleridir. Adam adama defansta faul daha çok olur. Savunma oyuncuları top yerine rakibe konsantre olacağı için, top kesme imkanları azalacaktır. Ayrıca, hızlı hücum şansı bölge savunmasına göre daha azdır.

Adam adama savunmasının öğretiminde, önce kişisel konulara önem vereceğiz. Oyuncunun vücut pozisyonu; ellerini kullanması, ayak hareketleri, geri sahada, köşelerde, pota altında, rakibi box_out ederken savunma oyuncusunun nasıl durağını ve ruhsal açıdan hazırlıklı olmasını da öğretmeliyiz.

Ruhsal (şuursal, fikri) karar verme, aktiflik, içgüdüsel hareketi de adam adama savunmanın hünerinin gelişmesinde büyük bir yer almaktadır.

shooting-off-the-dribble-wadeYer pozisyonu, tabii ki topun mevcudiyeti, yokluğu, potaya mesafesi ile değişir. Rakip ile potanın arasında durmanın gerektiğinin önemini alıştırmalarla verilmelidir.

En iyi vücut pozisyonu hareket kabiliyetini kısıtlamayan geniş şekilde yapılan savunma duruşudur.

Geniş duruş rakip oyuncunun savunma yapan oyuncuyu rahat geçmesini önler. İyi bir vücut pozisyonu için öncelikle gerekli şey dengedir. Savunma durumunda ayaklar hücum pozisyonundakilerden daha açık duracak şekilde olmalıdır. Ağırlık, ayak topukları üzerinde dağıtılmalıdır ki, oyuncu herhangi bir pozisyonda, herhangi bir yöne harekete başlayabilsin. Savunma esasında vücut dik ve baş yukarıda olmalıdır. Kısaca bu şekil sandalyeye oturan bir insanın şekline benzetilebilir. Toplu hücum oyuncusuna yapılan savunmada vücut ağırlığı öndeki ayağa verilir. Bu sayede savunma yapan oyuncunun sağa sola hareketler yapan rakip oyuncusuna süratle karşılık vermesi daha kolaylaşır.

Kol hareketleri rakibe kötü pas attırmada, bacak hareketlerine sürat kazandırmada, vücuda dengesini kazandırmada yardım eder. Kol pozisyonu savunma müdafa edilen rakip oyuncusunun yerine göre değişir. Uzaktan iyi şut atan rakibi savunurken kollarını yukarıya doğru uzatarak alçak duruş pozisyonu alırız. Bu pozisyonda önde olan bacağın kolu rakibin yüzüne doğru, diğer kol ise göğüs hizasında tutulur. Eğer top süren oyuncuyu savunuyorsak rakibe iyice yaklaşmalı, kollarımızı rakibin rahat top sürmesini önleyecek şekilde sallamalıyız. Kolları sallamanın asıl amacı rakibimizi şut attırmaktan vazgeçirmek ve kötü pas atmaya zorlamaktır. Mümkünse atılan pasa en azından parmak teması yapabilmek asıl amaçtır. Topa konsantre olunursa savunma başarıyla bitirilebilir.

Doğru bir kol pozisyonu rakibe kötü pas attırabilmede en önemli faktördür.
Genel savunmada savunma oyuncusu tek ayağı ileride ve dizler hafif bükülü bir biçimde durur. Topsuz savunmada tek el havada hücum oyuncusunun atışı engellenir. Sırt düz baş daima yukarıya doğrudur. Ayaklar arasındaki mesafe omuz genişliğinde olmalıdır. Bu çapraz geçişlere karşı en etkili savunmadır. Bir savunma oyuncusu hücum oyuncusunu savunurken yanına alarak savunur. Reverse ve pivot adımlarıyla ilerlemek isteyen hücum oyuncusu engellenir.

Reverse ve pivot hareketlerinin diğer faydası ise top kesici olarak görev yapan savunma oyuncusu pozisyonuna geçer. İyi bir savunma oyuncusu, hareketlerini ufak adımlarla yaparak dengeli bir savunma sağlar. Savunmada yapılan genel hata, büyük adımlarla hücum oyuncusu üzerine gitmektir.

head-positionSavunma bir boksörün ayak oyunlarının mükemmelliği oyuncularda da olmalıdır. Gerçek oyunda savunma oyuncusu genellikle hücum oyuncusunun önünde olmalıdır. Savunma yapan oyuncu top süren oyuncuya mümkün olduğu kadar topa müdahale edecekmiş gibi yakın ve baskılı bir savunma yapmalıdır. Bu savunma şekliyle top süren oyuncuyu arkası dönük bir şekilde top sürmeye zorlayabiliriz. Bu sayede rakibimizi , istediğimiz açıda hareket ettirmeye zorlayabiliriz. Eğer gerçekten iyi bir savunma yapıyorsak, rakibimiz için şut atmak ve içeri pas atmak çok zordur. Bu durumda pas ve şut atamayacağını anlayan rakibimizin yapabileceği tek şey savunma oyuncusunu geçmektir. Buna her an savunma oyuncusunun hazır olması gerekir.

Belli bir yöne bakmaksızın şut atmak, pas vermek veya top sürmek aşırı derecede zordur. Bu hiçbir zaman savunma oyuncusunun tek noktaya bakarak güç duruma düşmesi demek değildir. Hiçbir zaman rakibi ve aynı zamanda topu gözden kaybetmemek gerekir. Eğer toptan uzakta oynanıyorsa, bu durumda rakiple top arasında iyi bir pozisyon yaratmaya çalışılmalıdır. Ayrıca her iki tarafı görebilmek için yüzeysel bir görüş kullanılmalıdır. Böyle bir durumda rakibin sinsice hareket engel olunabilir ve kolaylıkla pas istenildiğinde top çalınabilir veya takıma yardımcı olunabilir.

Adam adama savunmada oyun kurucu rakibini devamlı kontrol altında bulundurmalıdır. Bazı antrenörler oyuncularına rakip takımın hücum oyuncularının ayaklarını seyretmelerini söylerler. Öteki antrenörlerde savunma oyuncusunun rakibinin gözlerine kendilerini konsantre etmelerinin daha iyi olduğuna inanırlar. Frank Mc Guire? ın tercih ettiği oyuncunun gözlerini rakibin bel kısmına çevirmesidir, böylece diğer rakipleri de ve topu da başını herhangi bir şekilde çevirmeden kontrol edebilir.

Savunmada da konuşarak yardımlaşma çok önemlidir. Takım arkadaşımız kör bir pozisyona girdiğinde kendisine konuşarak içinde bulunduğu durum anlatılır. Savunma hiçbir zaman tek kişinin şahsi gayretiyle başarılamaz ve savunma yapan oyuncular bir makaranın ayrı ayrı birer parçaları gibidirler. Savunma oyuncuları devamlı surette birbirleriyle konuşarak yardımlaşma halinde olmalıdırlar.

Basketbol öyle bir oyundur ki akıl, beden, ve konuşma aynı derecede önem taşır.

ADAM ADAMA SAVUNMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

1_ Avantajları:

* Sorumluluk duygusunu geliştirir ve her oyuncunun tutacağı rakibin belirlenmesini kolaylaştırır.

* Rakip oyuncuların boy, kuvvet, hız ve yapısına uyacak kendi oyuncularınızı bu oyunculara karşı görevlendirebilirsiniz.

* Rakip takım vakit geçiriyorsa veya siz geride iseniz rakibin işini zorlaştırmak için kullanılabilir.

* Etkili ikili sıkıştırmalara müsaittir.

* Genel olarak savunmada oyuncuları tuttuğu hücum oyuncusunun iç tarafında bulunacağından savunma ribaunt? u için uygun pozisyonlar yaratır.

* Her oyuncunun tutacağı rakip oyuncunun kuvvetli ve zayıf taraflarını antrenör tarafından oyunculara anlatılabileceğinden, her oyuncunun kendisini daha iyi hazırlaması sağlar.

* Basketbolun savunmadaki temel tekniklerinin düzgün öğrenilmiş olması şartıyla iyi bir şekilde kullanılmasını sağlar.

* İyi kondisyona önem kazandırır.

* Baskılı adam adama savunma iyi fastbreak olanakları sağlar.

* Rakibin uyguladığı herhangi bir hücuma uydurulabilir.

* Oyunun temposunu yükseltmek için tam saha kullanılabilir.

* Sadece takımın sahadaki davranışının değiştirilmesiyle bir maç sırasında veya bir sezon boyunca meydana gelebilecek bütün durumlarda uygulanabilir.

* Her oyuncunun iyi savunma yapıp yapmadığının göze çarpmasını sağlar ve böylece iyi savunma yapanlar ödüllendirilebilir.

2_ Dezavantajları:

* Oyuncularının iyi bir fizik kondisyona sahip olmalarını gerektirir ve onları kişisel olarak daha zorlar.

* Rakip oyuncuya uygun bir savunma oyuncusu bulunmadığı zamanlarda veya adam değiştirme sırasındaki boy farklılıklarının ortaya çıkması halinde takımın aleyhine işleyebilir.

* İyi perdeleme yapan ve iyi kat eden takımlara karşı etkisi azdır.

* Her oyuncunun mükemmel temel tekniğe ve zihinsel yapıya sahip olmasını gerektirir.

* Oyuncuların faul yapma olasılığı yüksektir.

* Takımdaki herhangi bir savunmadan rakip takımın yararlanmasını sağlar.

* Perdelemeler esnasında adam değişmek zorunda kalan oyuncuların esnek olmasını ve bu duruma uyum sağlayabilmelerini gerektirir.

* Savunma oyuncularının tuttukları oyuncular dışında, takım savunmasının gerektirdiği sorumlulukları da bilmelerini ve uygulamalarını gerektirir.

* Savunma temel tekniklerinin çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir.

* Normal veya gömülü man to man iyi fastbreak olanakları yaratmayabilir.

* Bir hücum oyuncusunun üstüne gereğinden fazla konsantre olunması veya gerektiğinden fazla zayıf savunma yapılması takım savunmasını bozabilir.

* Uzun bir öğrenme süresi gerektirir.

BENZER YAZILAR

Sömestr Basketbol kampı Bu yıl 3'cüsü düzenlenecek olan All Star Sports Basketbol kampı 30 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında Alanya'da düzenlenecektir. Sömestr kampımız Akdeniz...
Çok iyi pick and roll temelleri. Çok sık kullanılan bir hücum parçasıdır; Pıck & Roll Bu sebeple bununla ilgili bir yazımızıda siz basketbolsever dostlarımızla paylaşıyoruz. İs...
Fransa Basketbol Oyuncu Tarama Programı Fransa, basketbolda her zaman potansiyel barındıran ama yetenekli parçalardan bir bütün oluşturmakta zorluk çeken ve bu yüzden turnuvalardaki perfor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir