font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda 24 saniye kuralı. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda 24 saniye kuralı.

3 Şubat 2016

24_saniye_kuralıBasketbol maçı esnasında basketbol topu oyuna sokulurken, top basketbol oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ederse ya da oyun sahasındaki bir oyuncu topla basketbol kuralları içinde temas ederse ve bu temas eden oyuncunun takımı topu kontrol etmeye devam ederse, bu basketbol takımın oyuncuları 24 saniye içinde çembere şut atmalıdır.
Top 24 saniye süresinin dolmasından önce oyuncunun elini terk etmiş olmalı veya çembere temas etmeli yada çemberden geçerek sayı olmuş olmalıdır.

24 saniye dolmadan hemen önce atış yapılmışsa ve top henüz havadayken 24 saniye süresi dolar ve sesli, ışıklı 24 saniye süre bitimi uyarısı verilirse, top çembere temas ederse basketbol kuralı ihlal edilmemiştir. Top sayı olursa yine basketbol kuralı ihlal edilmemiştir ve sayı kabul edilir.Ancak bu durumda top çembere temas etmez yada sayı olmazsa, basketbol kural ihlali oluşur. Bu durumda rakip takip topu net bir şekilde kontrol ederse oyun durmadan devam eder.

Eğer 24 saniye içinde basketbol oyunu geçeli bir nedenle ( rakip takım tarafından yapılan bir faul durumu, bir basketbol kural ihlali ya da her iki takımdan bağımsız başka bir nedenle ) basketbol hakemi tarafından durdurulursa: topun kontrolü, top en son hangi basketbol takımındaysa o takıma verilir.
Bunun gibi basketbol hakemi tarafından bir oyun durdurma gerçekleştiyse ve top geri sahadan oyuna sokulacaksa, 24 saniye sil baştan başlayacaktır. Fakat eğer top ön sahadan oyuna sokulacaksa, 24 saniye saati aşağıdaki gibi ayarlanacaktır:
Basketbol oyunu basketbol hakemi tarafından durdurulduğunda 14 saniye ya da daha fazla zaman kalmışsa, 24 saniye saati başa alınmayacak ve durdurulduğu süreden devam edecektir.
Basketbol oyunu basketbol hakemi tarafından durdurulduğunda 13 saniye ya da daha az süre kalmışsa, 24 saniye saati 14 saniyeye ayarlanacak ve süre 14 saniyeden geri sayacaktır.
Ancak basketbol oyun kurallarına göre bir hakemin yapacağı değerlendirmede, rakip dezavantajlı duruma düşecekse, 24 saniye saati kaldığı yerden geri saymaya devam edecek şekilde oyun başlatılabilir.

BENZER YAZILAR

1*1 topsuz oyuncu savunması (uzunlar) Bu çalışmada oyuncular topa aldırmama(DENY)ve kat savunmasını çalışırlar.Top forvetteyken 3/4 Deny ederek  ve mümkün olduğunca vücuduyla hücum oyuncus...
5*0 ball screen şut drill Side screen: O4 O1 e screen yapar O1 screenden çıkıp şut atar. O2 screnden sonra devrilen O4 de O3 ise high posta yükselen O5 e pas atar. ...
Pick and Roll Hücumu ve Drilleri Cem Akdağ’ın hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Cem Akdağ kimdir ? Eczacıbaşı ve Galatasaray Erkek takımlarında...

Comments

  1. sevgi - 5 Şubat 2016 at 12:26 - Cevapla

    Ödevim vardı çok teşekkür ediyorum


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir