font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbolda 14 Saniye Kuralı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbolda 14 Saniye Kuralı

3 Şubat 2016

14_saniye_kuralıFIBA oyunu nasıl daha tempolu bir hale getirebilirizin mücadelesini veriyor.Bunu için 14 saniye kuralını getirdi.

24 saniyenin başa alınmasını gerektiren durumlarda takımın topu kendi geri sahasından oyuna sokması gerekiyorsa, eskiden olduğu gibi 24 saniye başa alınacak.
Eğer takımın topu ön sahadan sokması gerektiğinde;
– Kalan süre 14 saniye veya 14 saniyeden fazla ise, 24 saniye eskiden olduğu gibi kaldığı yerden devam ettirilecek.
– Eğer kalan süre 13 saniye veya 13 saniyeden az ise, 24 saniye 14 saniyeye getirilecektir.

Hücum ribaundunun ardından sürenin 24 saniyeye değil, 14 saniyeye tamamlanacak olmasıdır. Yani bir takım hücumda atış kaçırdıktan sonra topu tekrar alırsa (yani hücum ribaundu) süre 14 saniyeye tamamlanacak.

NELER GETİRECEK?
Bir takım kendi ön sahasında faule maruz kaldığında veya oyun o takımı ilgilendirmeyen bir nedenle durdurulduğunda kalan süre 14 saniyeden fazla 24 saniye kaldığı yerden devam ettirilecek. Ancak bu durumda kalan süre 13 saniye veya altında ise o takıma yeni bir 24 saniye hakkı verilmeyecek, top o takım tarafından oyuna sokulurken 24 saniye, 14 saniyeye getirilecek.
Bu durum taktik faullerin değerini artıracak, çok iyi savunma yapmışken sürenin bitimine birkaç saniye kala atışsız faul yapan takımın uğradığı haksızlığı ortadan kaldıracak.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (25,07,2013) ” Herkesin elinde bir board!! Renkli-renksiz,, küçük-büyük,, logolu-logosuz!! Sen, antrenör olarak o board çizilen kesik/kavisli çizgileri, o/x’leri, ...
2-3 veya 2-1-2 alan savunmasına karşı hücum s... 1 nolu oyuncu pasını 2 ye verir daha sonra zone savunmanın ortasına doğru kat edip sol forvette pozisyon alır 2 nolu oyuncu zone savunmanın önündeki o...
Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ... Alt yapı koçluğum sırasında, uydu anten vasıtası ile Eurosport’ta NCAA kolej maçlarını seyretme imkânım oluyordu. Büyük mücadele içinde geçen bu maçla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir