font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol topunun özellikleri nelerdir ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol topunun özellikleri nelerdir ?

16 Ocak 2016

basketbol_topunun_özellikleri

MALZEMESİNE GÖRE;

  1. Kauçuk basketbol topları
  2. Deri basketbol topları

BOYUTLARINA GÖRE;

  1. 3 Numara basketbol topu
  2. 5 Numara basketbol topu
  3. 6 Numara basketbol topu
  4. 7 Numara basketbol topu

KAUÇUK BASKETBOL TOPU;

Kauçuktan yapılmış ve suya karşı dayanıklı olduğu için genellikler dış sahalarda oynamak için tercih edilen basketbol topudur. Deri basketbol topuna göre daha fazla zıplamaktadır.

DERİ BASKETBOL TOPU;

Kompozit deriden imal edilmiş ve kapalı sahalarda oynamak için kullanılan topdur. FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) tarafından resmi maçlarda kullanılması zorunlu olan topdur. Kauçuk topları oranla daha az zıplamaktadır.

3 NUMARA BASKETBOL TOPU;

5 ila 8 yaş arasında kız ve erkek çocukların oynayabilecekleri topdur. Ağırlığı 297-318 gr, çevresi 56-57cm’dir.

5 NUMARA BASKETBOL TOPU;

11 yaş altı kız ve erkek çocukların oynayabilecekleri topdur. Ağırlığı 396-453 gr, çevresi 70-71 cm’dir.

6 NUMARA BASKETBOL TOPU;

11-13 yaş arası erkeklerin ve 11 yaşından büyük bayanların oynayabilecekleri topdur. Ağırlığı 510-566gr, çevresi 72-75 cm’dir. 180 cm’den bırakıldığında 130 cm zıplaması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak kollarınızı düz bir şekilde topu bıraktığınızda belinizi geçen bir zıplamaya denk gelmektedir. Eğer bu yükseklikten bıraktığınız top, belinizi geçiyorsa zıplaması iyi demektir. Daha yükseğe zıplarsa havasını biraz almanız daha az zıplarsa biraz hava basmanız önerilir.

7 NUMARA BASKETBOL TOPU;

13 yaşından büyük erkeklerin oynayabilecekleri topdur. Ağırlığı 567-650 gr, çevresi 75-78 cm’dir. 180 cm’den bırakıldığında 130 cm zıplaması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak kollarınızı düz bir şekilde topu bıraktığınızda belinizi geçen bir zıplamaya denk gelmektedir. Eğer bu yükseklikten bıraktığınız top, belinizi geçiyorsa zıplaması iyi demektir. Daha yükseğe zıplarsa havasını biraz almanız daha az zıplarsa biraz hava basmanız önerilir.

basketbol-toplari-c3b6zellikleri

BENZER YAZILAR

Genç Kızlarda Türkiye 6 olduk. Genç Kızlar Türkiye Şampiyonasını 6. olarak tamamladık.Çok güzel bir sezonu daha geride bıraktık Tüm oyuncularımı kutluyorum inanılmaz emek harcadılar...
Günün antrenörlük ipucu (19.08.2013) ” Tüm antrenör vasıfları arasında “Üslup” konusunun belki de en önemli şey olduğunu düşünürüm! Hatta bizim ülkede öyle etkilidir ki; Bilgi/tecrübe dol...
Basketbolda takım başarısını etkileyen temel ... Her basketbol oyuncusu kendi kişisel başarısını ve takımının başarısını doğrudan etkileyen 3 zararlı durumdan haberdar olmalıdır. 1- Zayıf savunma 2...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir