font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol takımı yapılandırması. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol takımı yapılandırması.

27 Aralık 2015

taktik3Coachların en önemli ve önemli olduğu kadarda zor görevi takımı yapılandırma aşamasında başlar. Çalışma programımızı gözden geçirmeye başladığımız anda ilk soruya odaklanmalıyız. Yani oyuncu seçimi:
Şunu unutmayalım ki yalnızda çok yüksek derecede fiziksel ve fizyolojik derecelere ulaşabilen ve antrenörün iyi planlanmış programına sistematik olarak ayak uydurabilen atletler antrenörün o yıl için belirlediği hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilirler.
Aşağıda bir takım yaratma için oyuncularımızda bulunması gereken mental ve fiziksel özellikleri göreceksiniz.
N1(oyun kurucu) point guard
Kesin bir şart olmamasına rağmen 1 numaralı oyuncumuzu takımın lideri olması önemlidir. İyi ballhandling yeteneği ve şut özelliklerinin yanı sıra bu oyuncu takım organizasyonunu ve takım savunmasını algılayabilmelidir. Bu oyuncu sahada antrenörün sağ kolu olmalıdır.
N2 ŞUTÖR GUARD(shooting guard)

Bu oyuncumdan beklentim en iyi savunmacı rolünü üstlenebilmesidir. Bütün takım ona şut pozisyonu yaratmak için çalışırken oyuncu bunun karşılığını geri çabuk koşup savunmada çok çalışarak vermelidir.
N3 SMALL FORWARD(Kısa Forvet)
Karakteristik özellikleri şutör guard ile çok benzeken artı olarak iyi rebound ve iç saha şutör özellikleri taşımalıdır. Genellikle rakibin en tehlikeli oyuncusunu savunabilmelidir.
N4 POWER FORWARD (4 numara)
Kısa oyuncu kadar agresif savunma yapabilmeli ve 3 sayılık atışlarda yüksek yüzdelere ulaşabilmelidir. İyi bir iç saha oyuncusu ve mükemmel bir pasör olmalıdır.
N5 PİVOT(5 numara)
Bu oyuncu takımın en çok çalışması gereken oyuncularındandır. Alçak post pozisyonunda çok zor şartlarda oyun çıkarır. Çok önemli bir savunmacı ve takımın ilk reboundcusudur. Geçiş hücumlarını başlatır ve offenste diğerlerinden topla daha az oynar. Potaya sırtı dönükken etkili olabilmelidir.
N6 YEDEK OYUN KURUCU
Takımda oldukça önemli bir yere sahiptir.bazı durumlarda oyuna ilk 5 te başlayan oyun kurucudan daha önemli duruma gelir. Oyunun ritmini değiştirebilecek nitelikte bir oıyuncu olabilmelidir. Aslında birinci guardınızın bir kopyası olmaması önemlidir. Bazı spesifik alanlarda kapasitesi olması avantaj sağlayabilir.(zone offense transition ya da şut vb.)
N7 bu oyuncu 2 ve 3 numara oyuncularımızın karakteristiğindedir. Yedek oyuncu olması zorunluluk değildir.
N8
4 ve 5 numaralı oyuncularımızın yedeği konumundadır. Güçlü reboundçudur. İyi bir hücum ouncusu olabilmelidir.(örneğin zone savunmalara karşı) tüm bunlara rağmen maç tecrübesi kazanması gerekebilir.
N9 ve N 10
Bunlar gelecek vadeden yetenekli genç oyunculardır. İç yada dış saha oyuncuları olmaları fark etmez. Önemli olan antrenmanlarda çok çalışabilecek olmalardır. Maç tecrübesine ihtiyaçları vardır ve antrenör bu oyunculara fırsat verdiğinde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilecek nitelikte oyuncular olmalıdırlar.
Can KASAPLAR

BENZER YAZILAR

Alan savunması ve Uygulması Savunmanızın esnekliği açısından alan savunmaları size yardımcı unsur olacaktır.Çeşitliliğiniz rakibin hücum dengesini ve topa olan hakimiyetinide aza...
İstatistik ve Basketbol. Genel olarak maclardan sonra oyuncularin kac sayi attigi ve kac ribaunt aldigi ile ilgileniriz. Ama bu iki sonuc bize gercekten bu takim hakkinda bilg...
Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıd... Genellikle sporcular şeker ve şekerli yiyeceklerin kısa sürede enerji sağlayarak performansı olumlu yönde etkilediğini düşünürler. Ancak özellikle müs...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir