font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol takım ruhu . | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol takım ruhu .

25 Aralık 2015

takim_ruhuSpor bir takım oyunudur. Bireysel sporlarda bile, yarışan oyuncu, antrenörü, idarecisi ve izleyicileri ile bir takım oyunu sergilemektedir. Basketbol sporu; oyuncuları, antrenörleri, menajerleri, idarecileri, masörleri, hakemleri ve seyircileri ile tam bir takım oyunudur. Bu takımın en küçük bireyi bile görevini ihmal ederse takımın başarısı düşer.

Takım olmak, tüm gücünü ortaya koyarak aynı amaç uğrunda mücadele etmek demektir. Takımın antrenman ve maçlardaki lideri COACHtur. COACH?larının verdiği öğütleri tutan ve taktikleri doğru olarak sahaya yansıtabilen takımlar her zaman başarılı olurlar. Takım bir bütündür, nasıl lastiği patlayan otomobil motoru sağlam olsa bile yoluna devam edemezse, takım da bir tek elemanı bile aksadığında maçı kazanamaz. Her elemanın takım içinde bir görevi vardır, Maçı kazanmak için her eleman görevini kusursuz yapmak zorundadır. Alınacak sonuç sadece elemanın kendisini değil bütün takımı ilgilendirecektir. Bir oyuncu maç boyunca hiç oynamasa dahi takımın kaderi üzerinde etkili olabilir. Arkadaşlarına destek olan ve moral veren bir yedek oyuncu takımına maçı kazandırabilir. Yedek bir oyuncunun oyuna girdiği 1 saniye içinde kapacağı bir top bir şampiyonluğa dönüşebilir. Bu yüzden takımın en küçük üyesi bile her an görevini yapmaya hazır olmak zorundadır.

Takım içinde sevgi ve saygı en değerli ilkelerdir. Büyüklerine saygı göstermeyen ve arkadaşlarını sevmeyen bir bireyin takımın parçası olması imkansızdır. Arkadaşlarınızın hakkını korumak ve onları gözetmek en önemli dayanışma örneğidir. Takım olmanın bir diğer gereği de arkadaşlarınızla yardımlaşmaktır. Arkadaşınızın kötü bir gününde daha çok çalışarak onun açığını kapatıp takımın zarar görmesini engellemek sizin elinizdedir. Unutmayın ki sizin de kötü bir gününüz olabilir, eğer o zaman da arkadaşlarınız size yardım ediyorlarsa artık takım oldunuz demektir.

Maçı yöneten hakemler de takımın parçasıdırlar, tek farkları tarafsız olmalarıdır. Onlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmak oynanan basketbolu güzelleştirecektir. Centilmenlik ve dürüstlük kazanılan başarıları daha değerli kılacaktır. Hakemlerin görevi karşılaşmanın kurallar doğrultusunda oynamasını sağlamaktır. Bir hakemin taraf tutması veya bilinçli olarak kötü düdük çalması kesinlikle söz konusu değildir. Ancak hakemlerin de insan olduğunu unutmamak gerekir. Nasıl bir oyuncu topu elinden kaçırabiliyorsa, hakem de yanlış bir karar verebilir. Bu oyunun bir parçasıdır, hakemlere asla itiraz etmeyiniz ve onların sizin haklarınızı korumak için sahada ter döken birer sportmen, birer takım arkadaşı olduğunu unutmayınız.

BENZER YAZILAR

FIBA’ dan antrenörlere özel uygulama... FIBA'nın Koç Gelişim Departmanı dünyanın her yerindeki basketbol koçları için özel bir uygulama geliştirdi. Uzun süredir yayında olan koç sitesin...
Savunmanın önemli noktaları ve günlük savunma... Kendinizi üst düzey fiziksel ve ruhsal kondisyon sağlayın ve mümkün olan her zaman antrenman maçları oynayın.Kuvvetli oyunculara karşı bire bir oynaya...
Tam saha 1*1 3 nolu oyuncu sağ forvete kat eder  2 nolu oyuncudan pası alır ve pası alır almaz çok süratli bir şekilde karşı çembere hücum eder 1 nolu oyuncu ise 3...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir