font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol takım oyunudur. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol takım oyunudur.

30 Aralık 2015

cem_akdag3Dr J’nin smaçları, benim üst üste attığım üç sayılar belki seyircileri kendinden geçirebilir. Ancak bu hareketler kişisel gösterilerden öteye geçemezler. Her zaman önemli olan kazanmaktır, bu işi de ancak takım yapabilir. Bir takımın maç kazanabilmesi için topsuz oyunda başarılı, pozisyon bilgisi olan, yüksek yüzdeli şut atan, iyi pas verebilen ve takımdaki rollerini bilen oyunculardan kurulu olması gerekmektedir.

Oynadığınız takımda fazla skor yapmıyorsanız bu sizin diğer oyunculardan daha az önemli olduğunuzu göstermez, perdeleme yapmak, box etmek, hücum riboundu için pozisyon almak, bir maçı kazanmak için en az isabetli şut atmak kadar önemlidir.

Müdafaada adam değişme, ikili sıkıştırma yapmak, ribound alabilmek veya bu tip önemsizmiş gibi gözüken bazı hareketler belki de maçı kazanmanız için, takımınıza gerekli en önemli hareketlerdir. Basketbolun birer parçası olan bu hareketleri laiki ile yapmanız hem takımınıza hem de size önemli özellikler kazandırmaya yarayabilir.

Antrenörünüz belki size oyun kuruculuk veya skor yapma görevi verebilir. Ancak sizden kırk dakika müdafaada boğuşmanızı ya da sadece beş dakika için oyunu süratlendirmenizi belki de sadece antrenmanlarda takım arkadaşlarınıza iyi savunma yapmanızı istediği de olabilir. Rolünüz ne olursa olsun siz elinizden geleni yapmalısınız, eğer rolünüzü kendiniz için ağır buluyorsanız, antrenmanlarda bütün gücünüz ile çalışıp bu role uygun olduğunuzu herkese ispat etmelisiniz. Eğer rolünüzü kendinize göre bulmuyorsanız diğer oyuncular ile bu konuyu kesinlikle konuşmayın. Takımdaki bütün arkadaşlarınıza ve antrenörünüze her zaman saygılı olmalısınız. Hiç bir zaman takımdaki on oyuncu sizin en iyi arkadaşınız olamaz. Ancak sahaya çıktığınızda takımınızdaki her oyuncu sizin en yakın arkadaşınız olmalıdır. Bütün anlaşmazlıkları soyunma odasında bırakın iyi bir pas, iyi bir atış için arkadaşınızı tebrik edin, herkes güzel yaptığı bir şey için takdir edilmek ister.

Takımınız ile birlikte çalışın böylelilikle ne kadar büyük şeyler yapabileceğiniz konusunda farklı bir tecrübe edinirsiniz. Yeryüzünde takım halinde alınan başarının verdiği zevki hiçbir şeyden alamazsınız çünkü herkesin ne kadar çaba ile o günlere ulaştığını sizden daha iyi kimse bilemez.

Yazar: LARRY BIRD

BENZER YAZILAR

Disiplin ve baskı kavramı Takımımız için tespit ettiğimiz kurallara bir oyuncu uyumadığı zaman ,bununbir yaptırımı olmalıdır. Genelde de( özel durumlar hariç ) bu yaptırımı büt...
Basketbolda Driplingin Önemi. Dribling çok önemli bir silahtır. Dribl yapılmayan bir oyun çekilir mi ? Her silah gibi tehlikelidir de. Dikkatli ve kararında kullanılmalı. İyi Drib...
Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ... Alt yapı koçluğum sırasında, uydu anten vasıtası ile Eurosport’ta NCAA kolej maçlarını seyretme imkânım oluyordu. Büyük mücadele içinde geçen bu maçla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir