font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol maçı Basketbol yaşı. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol maçı Basketbol yaşı.

30 Aralık 2015

cem_akdag_1Şahsi kanaatime göre basketbol da sağlıklı bir alt yapı oluşturmak ve bununla birlikte sağlıklı sporcular yetiştirebilmek için öncelikle yetişkinler için ayarlanmış olan pota ve sahalarda çalışmalara başlayacak olan adaylarının fiziksel durumlarını göz önünde bulundurmamız (ortalama on veya on bir yaşları),daha sonra ise yaklaşık iki sene süresince maç yaptırmadan sadece temel teknik hareketlerini öğretmemiz gerekmektedir.

Öne sürdüğüm bu görüşün bir çok genç antrenör tarafından kabul görmeyeceğini tahmin ediyorum.

Oldukça uzun süren oyunculuk döneminden sonra büyük bir şevk ile atıldığım antrenörlük yaşantımda hücum ve savunma stratejilerinin cazibelerine kendimi kaptırdığım dönemlerde, tecrübeli antrenör ağabeylerimizin bu tarz fikir ve tavsiyelerini anlamsız bulduğumu hatırlıyorum, hatta itiraf etmeliyim ki, minik ve küçük takımları çalıştırırken bu gün savunduğum görüşün tam tersini uygulamaktaydım. Bu güne kadar fikrimi paylaştığım bir çok genç antrenör bana maç tecrübesinin çok önemli olduğunu bu gecikmenin oyuncular için ciddi bir kayıp olacağını belirtiler, bence maçların kendilerine vereceği tecrübe ve maç sırasında yaşadıkları heyecanı kaybetme düşüncesi de onları bu cevabı vermeye itiyordu, ancak burada önemle belirtmeliyim ki, yıllarca altyapıya önem ve emek vermiş tecrübeli birkaç antrenörün tüm iyi niyeti ile bu tarz organizasyonlarda yer alması genelde veliler ve yeni antrenörlerin farklı yaklaşımlarından dolayı tamamen anlamını yitirmekte de ve genç adayları olumsuz olarak etkilemektedir.

Çok küçük yaştaki antrenörlerin minik takımları çalıştırması herkes tarafından yanlış bulunmaktadır, ancak bir çok kulüp maddi imkansızlıklar ve ilgisizliği ileri sürerek bu konuda hiçbir şey yapmamaktadır, bence konun önemini ve açtığı yaraları görebilmek için, bir iki minik maçı seyretmeniz yeterli olacaktır, küçüklere erken yaşlarda maç tecrübesi kazandırırken ve ileride basketbolcu olması şüpheli bir iki çocuğu ve velisini maddi manevi olarak bu spora bağlarken, basketbolumuzun neler kaybettiğini görme şansını yakalarsınız.

On yedi yaşındaki bir antrenörün maç sonrası elinde sigara ile koridorlarda çocuklara ve velilere rakip takımda yaşları sahtekarlıkla küçültülmüş oyuncular olduğunu ve hakemlerin taraf tutuğunu anlatması,yenilen çocukların döktükleri göz yaşları,kazanan çocukların kaybedenlere alay etmeleri ,tribünden çocukların fiziksel görünüşlerine yapılan acımasız eleştiriler,antrenörlerin çocuklara hitap tarzları,velilerin kendi aralarında ve çocuklarının gözleri önünde yaptıkları kavgalar,on bir yaşında ki bir çocuğa yapılan astronomik transfer teklifi ve buna benzer bir çok olumsuzluklara şahit olabilirsiniz.

İki yıl süresince sadece fiziksel ve teknik becerileri geliştirilmiş, en büyük rekabeti kendi takım arkadaşları arasında yaşamış oyuncuların olduğu bir organizasyonda ki avantajların neler olabileceğini aşağıda sıralamaya çalıştım.

Öncelikle Antrenörler maça hazırlanmak endişesi olmadan, bireysel çalışmalara önem verecekler, maçlar dışında oyunculara basketbolu sevdirecek egzersizler bulmak için yeni arayışlara girmek zorunda kalacaklar ve bilgilerini geliştirecekler. Takım organizasyonları yerine bireysel veya ikili çalışmalar yapıldığından en az yirmi oyuncu ile antrenman yapma şansları olacak,ilk beş veya yıldız oyuncu kavramları olmadığından elemelere ihtiyaç duyulmayacak,bu nedenle basketbol dan soğuyan bırakan veya branş değiştiren çocuklar azalacak. Sevgi ve saygı gibi bu yaşlarda öğretilmesi şart olan ancak günümüzde erken başlayan rekabet yüzünden neredeyse unutulan bazı değerleri öğretme imkanı bulunacak. Küçük sporcuların sağlıklı ve süratli bir şekilde fiziksel gelişimlerine yardımcı olacak çalışmalar için yeterli süre bulunacak ve bu çalışmalar sayesinde küçük yaşta karşılaştığımız kalıcı sakatlanmalar azalırken, ilerideki yıllar da yapılacak olan ağırlık çalışmaları için ciddi bir fiziksel alt yapı hazırlanmış olacak. Bahsi geçen tüm avantajları yan yana koyunca bu uygulamanın ciddi kazançları olduğu ortaya çıkıyor, erken tecrübe kazanmış oyuncular ile ardaki farkın, hazır fizik ve ileri teknik donanımlı oyuncular ile kısa sürede kapatılacağını düşünüyorum, her ne kadar bu çalışmaları yapacak ve bu sabrı gösterecek antrenörleri bulmak sorun gibi gözüküyorsa da, kulüplerimiz de taktisyenlik ve coach?luk tecrübesini genç takımlarda geliştiren antrenörlerimizin ( minikler seviyesinde maç yapmak yerine, bireysel gelişimin daha önemli olduğunu kavrayabileceklerini düşünerek ) bu görevi de üslendikleri takdirde sorunun tamamı ile çözülebileceğini düşünüyorum, yeni antrenör adaylarının ise hem genç hem de minik takımlarda yardımcı antrenör olarak çalışmalarının bireysel teknik ve takım antrenörlüğü gibi iki farklı konuda kendilerini yetiştirmeleri için önemli bir fırsat olacağını ve önlerine çıkacak küçük ya da yıldız takım baş antrenörlüğü görevini de böylece daha iyi değerlendirebileceklerini tahmin ediyorum.

YAZAR:CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Post şut drill O1 engel etrafından curl yaparak coach dan pası alır drop step yapıp şut atar. O1 ribaund'unu alır coach'a pas verir ve ters tarafa şekilde gös...
Basketbolda çok yönlü oyuncu olmanın yolu ned... Ülkemizde basketbol gelişti diye seviniyoruz. Sevinmekte de haklıyız.Çok çekişmeli bir lig izliyoruz. Önümüzdeki yıllarda yıldız olabilecek genç oyunc...
2*1 tam saha hızlı hücum çalışması Bu çalışmada oyuncular üçerli guruplar oluşturur bir oyuncu savunma iki oyuncu hücum olur. Savunma oyuncusunda top vardır.Savunma oyuncusu hücum oyunc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir