font-family: \'Open Sans\', sans-serif;BASKETBOL KOÇLARI VE FELSEFE – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

BASKETBOL KOÇLARI VE FELSEFE

15 Ocak 2017

Oyunculara karşı davranış biçimleri, daha çok koçların yapılarına ve inandıkları yöntemlere göre değişiyor.
Ancak bu tarz iyi, bu tarz kötü demek pek doğru olmaz. Geçmişe baktığımızda birbirinden farklı yöntemlerle başarılı olmuş birçok koç görebiliriz.

Bugün Amerikalıların “Eski okul tarzı” dedikleri otoriter sert yaklaşım ( Bugün Avrupa ‘da geçerli olan ) Kolejlerde ne kadar revaçtaysa, NBA’ de yıldız oyuncuların egolarından dolayı pek geçerli değil.

Artık NBA’de oyuncularına “İşte kapı işte sapı” şeklinde yaklaşan pek antrenör kalmadı.

Hatta ünlü bir antrenör ,klasik NBA koçlarını tarif ederken “takımdaki yıldızları -beyhude yere- yumuşatmaya çalışıp onların arkadaşı olmaya çalışan yalakalar.. ” şeklinde ağır bir dil kullanıyor.


Oyuncu psikolojisini ve felsefi yaklaşımı ön planda tutan Phil Jackson’un on bir NBA şampiyonluğu kazanırken, takımına nasıl yaklaştığını gösteren ( Başarının Yolu adlı kitabından aldığım ) ve aşağıda sizinle paylaştığım kısa örnek, basketbolun diğer konularla ne kadar iç içe olduğunu bize gösteriyor.

Buda’ya göre hayat acı çekmektir ve acılarımızın birinci sebebi olayların aslında olduklarından daha farklı olmasını arzulamamızdır.

Bir an işler yolunda giderken biraz sonra bir aksilik çıkabilir.

Zevki uzatmaya ya da acıyı ret etmeye çalıştığımızda acı çekeriz.

İşe iyi yanından bakarsak, Buda arzuların ve mutsuzluğun Sekiz Katlı Asil Yol u izleyerek bertaraf edilebileceğini de söylemiştir.

İzlenecek adımlar; doğru görüş, doğru düşünme, doğru konuşma, doğru eylem, doğru seçim, doğru çaba, doğru farkındalık ve doğru konsantrasyon.

Öğretilerin bir basketbol takımı olarak yapmaya çalıştıklarımızı açıklamaya yardımcı olabileceğini düşündüm.
DOĞRU GÖRÜŞ; oyuna bir bütün olarak bakmayı ve bir elin beş parmağı gibi takım halinde çalışmayı kapsar.

DOĞRU DÜŞÜNME; kendini tek kişilik bir guruptan ziyade bir sistemin parçası olarak görmek anlamına gelir. Aynı zamanda takımdaki herkesi bütünsel olarak bir bağ olduğu için her maça bütün takımın yaşadıklarına yakından ortak olma niyetiyle çıkma anlamına da gelir.

DOĞRU KONUŞMA; iki bileşeni vardır. İlki ,maç boyunca kendi kendine olumlu şeyler telkin etmek ve kendini boş münakaşalara kaptırmamaktır. ( Bu hakemden nefret ediyorum ) İkincisi , başkalarıyla özellikle takım arkadaşlarınla konuşurken söylediklerine dikkat etmek ve onlara olumlu geri bildirimler vermeye odaklanmaktır.

DOĞRU EYLEM; takımın ahengini bozacak şekilde davranmamak ya da sürekli gösteriş yapmak yerine sahada olup bitenlere uygun davranışlar sergilemektir.

DOĞRU SEÇİM, yaptığın işe saygı göstermek ve bunu kendi egonu şişirmektense topluluğu iyileştirmek için kullanmaktır. Alçak gönüllü ol. Gerçekten basit olan bir şeyi yapmak için saçmalık derecesinde paralar alıyorsun. Ayrıca eğlenceli de bir iş yapıyorsun.

DOĞRU ÇABA; bencilikten uzak olmak ve işini yapmak için doğru miktarda enerji harcamaktır. Tex Winter ,mücadelenin yerini hiç bir şey doldurmaz der; benim ilavemse mücadele etmezsen benche’e gelirsin.

DOĞRU FARKINDALIK; her maça rakiplerimizin neler yapacağını bilmek de dahil hücum planlarımızı net bir şekilde anlayarak çıkmayı kapsar. Ayrıca doğru zamanlarda doğru hamleleri yaparak doğru oynamak ve ister sahada ol ister kenarda otur maç boyunca farkındalığını sürekli korumak anlamına gelir.

DOĞRU KONSANTRASYON; her an yaptığın işe odaklanmak ve geçmişte yaptığın hatalara ya da gelecekte vuku bulabilecek kötü şeylere saplanıp kalmamaktır.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Motion offanse. Güney Miami  Dadede uyguladığımız Hareketli Hücum un prensibi, top ve hücum eden 5 oyuncunun sürekli ve tahmin edilemeyen bir hareket içinde olmaları ...
Barcelona Adam Adama Hücum Seti Sahada genellikle; PG #10 Jaka LAKOVIC SG #7 Juan Carlos NAVARRO SF #5 Gianluca BASILE PF #13 David ANDERSEN C #25 Daniel SANTIAGO beşi...
Psikolojik yönden bireysel savunma Bir takımı başarıya götüren en önemli etmenlerden biri takımdaki oyuncuların bireysel savunma bakımından mükemmel bir tekniğe sahip olmalarıdır.Savunm...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir