font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol Antrenör ve Oyuncularına – Bölüm V :”Rönesans” – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol Antrenör ve Oyuncularına – Bölüm V :”Rönesans”

14 Ocak 2016

tolga_cengiz5” Rönesans ” kelimesi her kullanıldığında, bize okul bilgilerinden, okul kitaplarından, hep Avrupa’nın Orta Çağ’ını anımsatır. ” Yeniden doğuş ” , ” Aydınlanma ” anlamına gelen kelime, sosyolojik açıdan hep bir kelimeden fazlası olmuştur. Zaten, toplumları arkasından yürüten her kelime, diğerlerinden değer olarak farklıdır, diye düşünürüm hep!

Peki, basketbolda rönesans nedir? Herkes yaşayabilir mi? Ne kadar sürer?!

BASKETBOLDA İNSANIN KENDİ RÖNESANSI, TEKNİK-PSİKOLOJİK-DAVRANIŞSAL-DİYALOG-ÇEVRESEL ETKENLER vb. KONULARDA, İŞLERİN ARTIK ESKİSİ GİBİ GİTMEYECEĞİNİ ya da ESKİ STANDARTLARININ İŞE YARAMADIĞINI yahut TABİRİ CAİZSE, İŞLERİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNE UYANDIĞI(!) ANDIR!!!

Ben, bu ülkede her antrenörün, antrenör kartını almış ve antrenörlüğe başlamış bile olsa, uykuda olduğunu düşünürüm! Genelde saf ve idealist duygular ile fedakar eylemler altında başlayan antrenörlük yolculuğu, bir süre sonra beklentilerin karşılığı alınamadığında, çeşitli yol ayrımlarına gelir! Belirli bir yaşın ve tecrübenin üzerindeki antrenör arkadaşların tümü bu yol ayrımlarını hatırlayacaklardır! Mutlaka, o yollardan geçilmiştir! İnsanoğlu, yaradılış olarak, eylemlerine-fedakarlıklarına-özveri ve emeğine karşılık bekler bir donanımda yaratılmıştır!

İşte dostlar, bu beklenilen gelişmeler yaşanmadığı anda, genelde antrenörün dünyasında bazı çalkantılar meydana geliyor! ÇÜNKÜ, BELİRLİ BİR ZAMANDAN SONRA ANTRENÖR ANLIYOR Kİ; HER ŞEY ONA BAĞLI DEĞİL! BAZI DENGELER, BAZI İNSANLARIN İKİ DUDAĞI ARASINDA! Ya da, BAZI İNSANLARIN TEKELİNDE! Ve ya, BAZI KURUMLARIN!!

TEBRİKLER! RÖNESANS BAŞLADI!!! TABİİ Kİ; BUNU ALAYCI VE KİNAYELİ BİR DİLLE SÖYLÜYORUM! BU GERÇEKLER, ASLINDA OLMASI GEREKENLER DEĞİL, OLMAMASI GEREKENLERDİR! AMA, GEÇEN YAZILARIN BİRİNDE DEĞİNMİŞTİM! ANTRENÖRLÜKTE, YEREL FAKTÖRLERİ MUTLAKA DİKKATE ALACAKSINIZ! MAALESEF, BU ÜLKEDE İŞLER BÖYLE YÜRÜYOR!

Rönesans’a başlamış olmak, aydınlanmış(!) olmak, her zaman bundan faydalanacağınız ya da yararlanabileceğiniz anlamına gelmez! Basketbolun rönesansı, genelde bir çok antrenörün sonu olur! Aslında bu ne tarz bir rönesansa girdiğinizle de alakalı! Hani teşbihte hata olmaz derler; Kanserde iyi huylu ve kötü huylu kitleler vardır! Bunların tedavi yöntemleri de, sonuçları da genelde farklı olur! Aynı bu kitleler, tedavileri ve başarı yüzdeleri gibi, maruz kaldığınız rönesansın da niteliği önemlidir! ÇÜNKÜ, HEPSİNDE GİDİLECEK YOL, ALINACAK SONUÇ VE VERİLECEK ÖDÜN FARKLIDIR!
Kendimi biraz daha iyi ifade edebilmek için bir kaç rönesansı inceleyelim her beraber…

 

TEKNİKSEL RÖNESANS


Antrenörlüğe başladınız. Yanında yardımcılık yaptığınız antrenörden, seminerden, kitaplardan, internetten bir şeyler öğrendiniz. Bir gün size bir takım ya da spor okulu grubu verdiler. Ve uygulama safhasına geçtiniz. Antrenman yaptırdınız. Belki de, antrenman programı yaptınız. Bir müddet sonra, bir sabah kalktığınızda kafanızda bir düşünce, bir soru belirdi! ” YAPTIKLARIM / YAPTIRDIKLARIM NE KADAR DOĞRU?!” ya da ” DAHA BAŞKA NE YAPTIRABİLİRİM?!”… Bu sorular, sizin zekanız-yaratıcılığınız-tecrübeniz vb. etkenlerle değişik şekillerde aklınıza sorulabilir!
Genelde her antrenörün başına gelen, hep aynı antrenmanı yaptırmanın da, aydınlanmayı tetikleyici etkisi olabilir! Ben, Teknik Rönesans’ın genelde, antrenörler üzerinde olumlu etkisi olduğunu gördüm! Tabii ki; Düşünme yetisi olanlarda, analitik düşünebilenlerde, özet olarak düşünebilenlerde! Yoksa, kopyacı antrenör, 1.antrenörden 2.ye ya da 1.kitaptan 2.ye geçiyorsa, o rönesans değildir. O, UYANIŞ DEĞİL, UYANIKLIKTIR!

 

DAVRANIŞSAL RÖNESANS


Yeni ve genç bir antrenörsünüz. Beyniniz hep yaptığınız işin heyecanı ve güzelliklerle doludur. İyi niyetlisiniz! Her oyuncuya iyi davranıyorsunuz. Her şey güzel gidiyor başlarda. Sonra bir şey oluyor! Muhtemelen, iyi davranışınızın karşılığını alamıyorsunuz! İnsanoğlu bu konuda nasıl yaratılmıştır, tam ortalama veremem ama Türk insanı nasıldır bir ortalama vermek her zaman mümkündür! Bu ortalamanın adı da; YAVŞAKTIR! Bunu bir küfür ya da argo olarak düşünmeyin! Türk insanı, maalesef genelde iyi niyeti hemen suistimal eder. Genelde, her antrenör bunu gençliğinde yaşamıştır! Buna maruz kaldığınız noktada, davranışsal bir değişim, bir rönesans ihtiyacı duyarsınız.
Belki de, bir gün aynanın karşısına geçip, ” BANA BÖYLE DAVRANILMASINI İSTEMİYORUM! ” dersiniz?! Ve, belki de bir günde idareniz altındaki herkese tavrınız değişir! Sert olmanın ya da gözükmenin, bir ihtiyaç olduğunu sanırsınız! Belki de, hakikaten bu ülke için doğru bir yaklaşımdır. Buna şimdilik yorum yapmayacağım! Kişiliğiniz doğrultusunda, bazen burnunuzdan kıl aldırmamaya, bazen herkesi terslemeye, bazen de küfre başlarsınız! Bu rönesans tipi, size bağlıdır! İyi huylusu da size bağlı, kötü huylusu da!

 

adanaspor-yardimci-antrenor-tolga-cengiz-sozl-7533429_x_o

SOSYAL RÖNESANS


Spor okulunda çalışıyorsunuz. Tanıdığınız kitle, bir kaç spor okulu sahibi! Ya da bir küçük kulüpte başladınız. Tanıdığınız, konuştuğunuz insanlar, çalıştığınız tarz kulüplerde antrenörlük yapan antrenörler ya da bunlara bağlı insanlar! Oysa ki; Bir antrenör arkadaşınız var! Sizden 10kat fazla insan tanıyor! Herkesle sohbet etmeye, tanışmaya, diyalog kurmaya çalışıyor! Bir gün diyorsunuz ki; ” HAAAA…BU İŞ BÖYLE YÜRÜYOR HERHALDE?! “… Sosyal rönesansınız gerçekleşti! Gerçekleşti gerçekleşmesine de; Nereden başlayacaksınız ya da kimlere temas edebileceksiniz?! Bu da sizinle alakalı! Kişiliğinizle, diksiyonunuzla, hitap yeteneğinizle birebir alakalı!

TÜM BU ÖRNEK RÖNESANSLAR ve ÖRNEKLEYEMEDİĞİM ONLARCA FARKLI RÖNESANSIN ORTAK NOKTASI; EN BAŞTA DEDİĞİM GİBİ BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRME GEREĞİ VE İHTİYACI DUYDUĞUNUZ ANIN GELMESİ OLAYIDIR! BAZI ÇEŞİTLERİ ÖRNEKLEDİK… DİLERSENİZ, ŞİMDİ DE BAZI SONUÇLARI İNCELEYELİM…
ÇÜNKÜ, HER ANTRENÖR FARKINDA OLARAK YA DA OLMADAN BU RÖNESANSI YAŞIYOR! İSTİSNASIZ HER ANTRENÖR! VE DOĞAL OLARAK BU AYDINLANMA SÜRECİNİN BAZI SONUÇLARI OLUYOR! BUNLAR DA;

A) DAHA FAZLA ÇALIŞMAK / YOLA BAŞ KOYMAK : “Ben bunu başarabilirim!” hissi ile ortaya çıkan bir rönesansın sonucudur. Başarıya ulaşmak için bir garanti yoktur genelde! Genelde her şeyi, biraz daha etkili ve iyi yapmak, daha fazla düşünüp, uygulamaya geçmek prensiplerine dayanırsa başarı oranı artıyor bu seçenekte!

B) VAZGEÇMEK : Genelde antrenörlerin mesleğe başladıklarında saf ve idealist olduklarından bahsettim! Zamanla, tecrübe ve yaş arttığında, beklenilen-hayal edilen mevkiide değilseniz ve de her şeyin düşündüğünüzden farklı olduğu ve yürüdüğü ile ilgili bir aydınlanma yaşadıysanız, genelde tercih edilen yollardan biridir! Genelde, ” Ben, bir gün milli takım antrenörü olacağım!” diye başlayıp, normal işten artan zamanda hafta sonları bir spor okulunda antrenörlük yapmaktır, vazgeçmek! Ya da, bin bir emekle aldığın antrenör kartını bir daha hiç kullanmamak üzere cüzdanında tutmaktır ilelebet! Normal bir iş bulup, kendimi iyi kurtardım demektir! Oysa ki; HİÇBİR ZAMAN DENEMEDEN BİLEMEZSİN!

C) EĞİLMEK : Yaşanılan aydınlanmanın, kişinin egolarına tezahürüdür bana göre! Çok fazla şey istiyorsanız, gözünüz yukarlarda ise ve her şeyden önemlisi donanımınız bu yeterli değilse ve bunun içten içe farkındaysanız, kişiliğiniz de buna müsaade ediyorsa, bu yola girersiniz! Artık, her zaman “abi” dediğiniz şimdi “abiciiim”, o güne kadar bir şey söylemediğiniz ” çok yakışıklı!”, işleri öyle böyle idare eden de, “Abi sen bu işin kralısın!” olmuştur sözlerinizde! Her zaman şunu söylerim;
” HER İNSANIN EĞİLMESİ GEREKEN BİR NOKTA OLABİLİR! BİR İŞİ ÇOK İSTERSİNİZ, EŞİNİZ-ÇOCUĞUNUZ HASTA, BAKIMA MUHTAÇ YA DA İHTİYAÇ SAHİBİ OLABİLİR! İNSAN, O İŞİ ALABİLMEK İÇİN NORMAL ŞARTLARDA GÖRÜNMEDİĞİ KİŞİLİĞE DE BÜRÜNEBİLİR! YALNIZ, UNUTMAYIN!! EĞİLİYORSANIZ; HER ZAMAN ” MERAK ETME, BEN ARKANDAYIM!” DİYEN BİR YÖNETİCİ, BİR İDARECİ, BİR ANTRENÖR, KISACA BİRİ OLACAKTIR!! BUNU NEREYE İSTERSENİZ ORAYA ÇEKEBİLİRSİNİZ

D) ÇAKALLIK : Bunun eğilmekle ne farkı var derseniz; ben size bunu Al CAPONE’un meşhur sözü ile izah edeyim…
“Çocukken her aksam yatmadan önce Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalısma tarzının bu olmadıgını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her aksam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim!”…
Genelde, adaletsizliği hissettiğiniz aydınlanmalar bu yola insanı heves ettiriyor! Maalesef, basketbol camiası, bu yolu seçip, belki de yüzüne baktığı, sohbet ettiği antrenörün ayağını kaydırıp, yerine geçmeye çalışan çakallarla dolu! “O mevki için, her yol mübah!” sözünün beden bulmuş halidir bunlar! Bakın dikkat ederseniz; Demin, hayat insanı öyle bir yere götürür ki; Eğilmek zorunda kalabilirsiniz! demiştim! Çakallık yapabilir misiniz? Hırsız olabilir misiniz? Namussuzluk yapabilir misiniz? Ona da, siz karar verin artık!!

SONUCA BAĞLAYACAK OLURSAK;

HER ANTRENÖR, BELKİ DE HER OYUNCU (ÇÜNKÜ AYNI BAŞLIKLAR GENELDE OYUNCULAR İÇİN DE GEÇERLİDİR), ÖYLE YA DA BÖYLE, BİLEREK YA DA BİLMEYEREK VE YA FARKINDA OLARAK/OLMAYARAK BİR AYDINLANMA, BİR RÖNESANS YAŞIYOR GÜNÜN BİRİNDE! VE BUNA BAĞLI OLARAK DA, BİR DEĞİŞİM YAPMA İHTİYACI, BİR YOLA GİRME DÜRTÜSÜ HİSSEDİYOR! BU NOKTADA, ” HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN ASILIR! ” SÖZÜNDEN BAŞKA BİR TAVSİYE VERMENİN UYGUN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM! AHLAKİ DEĞERLERİNİZ, İNSANİ YÖNLERİNİZ, KİŞİLİĞİNİZ NEYE İZİN VERİRSE; O DERECE ANTRENÖRSÜNÜZ ASLINDA!! SPOR OKULUNDA DA ÇALIŞSANIZ, MİLLİ TAKIMDA DA BU BÖYLE!!
HA, İLLE DE BİR TAVSİYE VERİN DİYORSANIZ, O ZAMAN YAZIYI MEVLANA İLE SONLANDIRALIM!

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL! “….

Yazıyı okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim. V.bölüme kadar psikoloji, davranış, sosyoloji, felsefe vb. konulara oldukça girdiğimi düşünüyorum… O yüzden bir sonraki bölüm olan ” VI.BÖLÜM : TEKNİĞE GİRİŞ “ bölümünde biraz da teknik kavramlara ve öğretme metotlarına değinmek isterim… Bana her konuda yazabileceğinizi, soru sorabileceğinizi ve ikilemde kaldığınızda tavsiye isteyebileceğinizi unutmayın…

532 4671518
tolcen14@hotmail.com
https://www.facebook.com/tolgacengiz

BENZER YAZILAR

Pick and Roll hücum sunumu. Nisan 2011 yılında Lefkoşa'de düzenlenen seminer sunumudur. 2x0-3x0-4x0-5x0 pick and rol hücumları içermektedir. Pick and Roll hücum sunumunu i...
Panathinaikos Adam Adama Hücum Seti – 1... PG #6 Vasillis SPANOULIS SG #11 Drew NICHOLAS SF #13 Dimitris DIAMANTIDIS PF #9 Antonis FOTSIS C #14 Nikola PEKOVIC Diagram.17) ...
Basketbolda Ayak Hakimiyeti ve Koordinasyonun... Yaz antrenmanlarında zamanımı oyuncularımın bireysel becerilerini geliştirmek için harcadım.Bunun gerekliliğini,bazı NBA oyuncularını ve üniversite oy...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir