font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol antrenör adaylarına tavsiyeler. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol antrenör adaylarına tavsiyeler.

27 Mart 2016

antrenor_adayı

On sene sonra kaç tane maç kazandığınızı kimse hatırlamayacak.
Ancak yetiştirdiğiniz çocuklar sizi sevecekler mi, yoksa sizden nefret mi edecekler ?” Jim Harrick
Taklit etmeyin, izleyin, süzgeçinizden geçirin, deneyin ve daha sonra uygulayın.

Yardımcı koçluktan geliyorsanız, başlangıçta birlikte çalıştığınız ve başarılı bulduğunuz antrenörleri örnek almanız çok doğaldır.
Bu konumdayken, hem koça hem de oyunculara yakın olduğunuz için antrenörün beklentilerinin ne olduğunu ve oyuncuların gösterdikleri performansları daha yakından izleyip analiz etme şansına sahip olursunuz. Antrenörün davranışlarının ve yaptığı çalışmaların daha etkin olabilmesi için nasıl değişiklikler yapılması gerektiğini kolayca tespit edebilirsiniz.
Baş antrenör olduğunuzda örnek aldığınız koçun sisteminin üzerinde yapacağınız düzeltmeler ve ilaveler ilk hamleleriniz olacaktır.
Oyunculuktan gelen antrenörler ise daha önce çalıştıkları koçların özelliklerini ve çalışma düzenerini örnek alarak bir sistem oluşturabilirler. Ancak oyunculuktan gelen koçların diğer bir avantajları da eski antrenörlerinin kendilerine hissettirdikleri hatırlayıp, bu yönde edindikleri tecrübelerden yararlanmaları olacaktır.
Bir çok yardımcı koç baş antrenör olduktan sonra bu pozisyonun sandığı kadar kolay olmadığını acı tecrübeler yaşayarak anlamışdır.
Aslında genel sorun basketbolu veya koçluğu bilip bilmemekle alakalı değildir, sorun koçların bildiklerini oyunculara uygulatamamasından kaynaklanır. Bir koçun bildiklerini uygulayabilmesi için öncelikle uygun bir ortam bulabilmesi lazımdır, bu da doğru kariyer planlaması ve biraz da şansa bağlıdır.
Ancak ilk denemenizde başarısız olursanız moralinizi bozmayın,sizin gibi ilk denemesinde başarılı olamayıp daha sonra başarılı olan yüzlerce koç olduğunu unutmadan çalışmaya devam edin.

Basketbolda tecrübe herşeyden önemlidir.

Antrenmanda veya maçlarda yaşadığınız her saniye ileride sizin kılavuzunuz olacaktır. Ağzınızdan çıkan tek bir kelime antrenmanın kalitesini artırırken, maç içerisinde oyuncunuza yaptığınız tek bir jest size o maçı kaybettirebilir. Soyunma odasında yaptığınız bir hareket veya söylediğiniz bir söz ileride oynayacağınız tüm maçları etkileyebilir. Ancak unutmayın,iyisiyle kötüsüyle tüm bu bilgileri hiçbir kitapta bulamayacaksınız, bunlar sadece size ait tecrübelerdir ve hep öyle kalacaklar.

cac_kobe_singapore_scream
Basketbol alışkanlıklar oyundur temel teknikleri ve taktikleri sürekli olarak tekrar etmeniz gerekir.

Fazla tekrar başka bir açıdan baktığımızda sıkıcıdır, çok tekrar oyuncunun motivasyonunu düşürür. İyi antrenör yaratıcı olmalı ve vermek istediği teknik ve taktik konuları oyuncuları sıkmadan ve motivasyonlarını düşürmeden en çabuk şekilde verebilmelidir.
Aldığınız sonuçların yanı sıra teknik ve taktik açıdan uyguladıklarınız, oyunculara, hakemlere, seyircilere ve medyaya karşı olan tutumunuz ileride size bir basketbol kimliği kazandıracaktır.

Bugün basketbol dünyasında, çok sert taviz veremeyen antrenörler olduğu gibi, bir arkadaş bir ağabey gibi davranan antrenörler de mevcuttur.

17313559-mmmain
Tedbirli antrenörler, risk almayı seven antrenörler, savunmayı ön planda tutan veya hücumu öne planda tutanlar, tüm maç pres yapanlar, yaptıkları zone savunma ile isimlerinden söz ettirenler, hiç zone yapmayanlar, elindeki oyunculardan maksimum yararı sağlayanlar,genç oyunculara daha çok şans verenler, oyuncu yetiştirmeyi, takımın alacağı dereceye tercih edenler veya bunu mazeret olarak kullananlar,

oyuncu yetiştirmekle ilgilenmeyip sadece kazanmayı düşünenler ve daha sayamadığım özellikleri ile tanınmış çeşit çeşit antrenörler vardır.
Dişe dokunur bir şeyler yaptığınız zaman sizin de iyi veya kötü bazı özelliklerinizi ön plana çıkaracaklar ve o yönleriniz ile tanınacaksınız.

Bu mesleğe başladığınızda oyuncuların ve yöneticilerin gözünde oluşturacağınız saygı çok önemlidir daha sonra bunu ele geçirebilemek neredeyse imkansızdır.

Yeterli tecrübeyi kazandıktan sonra sağlam temellere dayalı bir felesefe oluşturabilirsiniz.
Bildiğiniz temel teknik ve taktiklerin tümünü öğretmek ve uygulatmak için hiçbir zaman vaktiniz yetmeyecektir.

Belirli bir oranda temel teknikleri ve taktikleri oyuncularınıza verdikten sonra, elinizdeki oyuncuların özelliklerine göre seçtiğiniz bir konunun üzerine yoğunlaşarak fark yaratabilirsiniz.

Jim Boeheim 1966 yılından bugüne kadar Syracuse üniversitesi koçluğu yapmakta ve takımlarına yaptırdığı “Zone savunma” ile tanınmaktadır.

1947 senesinde asistan koç olarak Kansas Üniversitesinde antrenörlüğe başlayan ve 2008 senesinde Los Angeles takımında asistanlık yaptıktan sonra emekli olan Tex Winter’in adı “Üçgen Hücumu” ile anılmaktadır.

Her kategori her organizasyon farklıdır.
Alt yapıda isteseniz de istemeseniz de eğitim ve yarışma bir arada yürür.Temel teknik konusunda eksikleri bulunan tecrübesiz oyuncular ile maç kazanamak zordur.Ancak alt yapının en büyük avantajı,oyuncular koçun söylediğini yapmak için her şeylerini verirler.
Ancak A takım seviyesinde maç kazanamak her şeydir, herkes sizden kısa vadede başarı bekler. Ama bu defa karşınızda her dediğiniz yapmak için yırtınan genç oyuncular yerine farklı karakterde ve egoları şişmiş profesyonel adamlar vardır. Ve işiniz hiç de kolay olmayacaktır.

1974 yılında Hawaii Üniversitesinde asisan koç olarak basketbol yaşantısına başlayan ve halen Lousville takımının koçluğunu yapan Rick Pitino tam saha baskılı savunma konusunda uzmandır ancak 1987-89 yılında NBA de New York Knicks takımında aynı oyun sistemini uygulamaya çalışmış fakat başarılı olamamıştır.

Her geçen gün dinamikleri hızla değişen basketbol oyununda belirli bir felsefeyi taviz vermeden uygulamak sanıldığı kadar kolay değildir.

Başarıyı sadece maç kazanmaya ve iyi derece almaya bağlayan bir anlayışın hüküm sürdüğü ortamda kredinizi artırabilmek için teknik ve taktik anlamda manevralar yapma zorunluluğunda kalabilirsiniz.

Ancak günü kurtarmak amacıyla bazılarının demode bulduğu “değerleri” önemsememeniz ileride çözmekte zorlanacağınız sorunların nedeni olacaktır. Uzun vadede kazançlı çıkmak ve bu mesleği uzun süre yapmak istiyorsanız dürüst, açık sözlü olmalısınız.

“Tutarlı olmak, insanların saygısını kazanmak için anahtardır.” John Wooden

Alt yapıda oyuncu yetiştirmeyi hedefleyen koçların en büyük düşmanı “sayı tabelası”dır.

Basketbolun en güzel yanı rekabet ve mücadele içermesidir. Hangi kategoride olursa olsun oyuncular tüm maçları kazanamak isterler. Kaybedilen maçlardan sonra oyuncularınız negatif yönde etkilenecektir. Hiç bir koç bu durumdan kolay kolay kaçamaz. Uzun vadeli planları olan alt yapı koçlarının mücadele etmesi gereken diğer bir unsurda “sayı tabelası”dır.
İki sene sonra yıldız olacağına inandığınız bir oyuncu sahadayken, tabeladaki sayı ve zaman alehinize çalışıyorsa gelecek baskılara karşı koymanız gerekecektir. Baskılara karşı koyabilmeniz için tek ihtiyacınız size tanınacak olan kredi olacaktır. Genç bir koçun kredi kazanabilmesi için yöneticilerine planlarını ve samimi düşüncelerini anlatması ve onları ikna etmesi gereklidir.
Unutmayın ,bazen sayı tabelası kaybettiğinizi gösterirken aslında geleceğin yıldızını kazanıyorsunuzdur, bazen maçı kazanırken geleceğin yıldızını kaybediyorsunuzdur.

Pitino-hugged1
Alt yapının ikinci büyük düşmanı ise “taktik levhası”dır.

Her antrenör molda çizdiği bir son saniye oyunu ile maç kazanmak ister. Büyük resme baktığınızda alt yapı maçları için bu çok küçük bir detaydır ancak bu küçük detay sizi hayal dünyasına götürebilir ve gerçeklerden uzaklaştırabilir.Aslında maçların son saniyeye kalmaması ve taktik levhasına ihtiyaç duymamanız belki de sizin için daha hayırlı olacaktır. Zaten temel teknik hareketlerini ve oyuncuların hangi süratte koşmaları gerektiğini hiçbir zaman o tahtaya çizemezsiniz.
Basketbol satranç değildir, basketbol bir spordur ve bu oyunu oynamak için öncelikle koşmak zıplamak gerekir. Bu oyun antrenörlerin değil oyuncularındır.

Maç sırasında bağırmak çağırmak çok mu gerekli?

Birçok insan maç içinde oyuncularına fazla uyarı yapmayan ve sakin kalan koçların iyi taktisyen olmadığını,bağıran çağıran koçların da oyuncularını motive ettiğini veya maçın içinde olduğunu düşünür. Dünyanın sayılı koçlarından A.B.D Milli Takım koçu Mike krzyzewski bu soruya “Ben uyarılarımın çoğunu antremanda yapıyorum ve maçta oyuncularıma fazla karışmama ihtiyaç kalmıyor ” şeklinde cevaplıyor.
Temel teknik çalışmak ve antrenmanlarda bunları savunmasız olarak uygulamak birinci adımdır.
İkinci adım ise savunmaya karşı temel teknik hareketlerini uygulamaktır.Ancak antrenmanlarda savunma oyuncusu hücum oyuncusunun hangi hareketi uygulamak istediğini bildiği için sahte savunma yapar. Ve bu tarz çalışmalar pek yararlı olmaz . Temel teknik antrenmanlarında koçların en çok zorlandığı konu budur.
Temel teknik hareketlerini geliştirmek için en gerçekçi yöntem,oyuncuların tek potada oynadıkları serbest bire bir, ikiye iki veya üçe üç maçlardır.
Kaç yaşında olursa olsun tüm oyuncular beşebeş maç yapmak ister ancak basketbol bire bir ile başlar, bire bir ile biter bu nedenle oyuncularınıza öncelikle bire bir ve ikiye iki çalışması yaptırın.

Tek pota maçlar oyuncuların bireysel gelişimi açısından çok önemlidir. Üçe üç maç sırasında “Sen onu tutamıyorsun bırak ben alayım” lafı gerçekten gurur kırıcıdır ve sanırım bu lafı işitikten sonra savunmaya önem veren bir çok oyuncu olmuştur.
Alt yapıda erken eleminasyon çok sık yapılan bir yanlıştır.

Unutmayın, alt yapı antrenörlerinin birinci gayesi bu oyunu herkese sevdirmektir.
Günümüzde çocukların ilgisini çeken bir çok eğlence bir çok oyun var. Bir an önce takım oluşturmak için o anda elinizdeki iyi oyunculara ilgi gösterip, diğerlerini ihmal ettiğiniz zaman ihmal edilenlerin bu spordan soğumasına sebep olabilirsiniz.

Kalabalık gurupları efektif olarak çalıştırmayı öğrenin,tüm oyuncularınıza aynı değeri ve emeği verin
oyuncularınıza zaman tanıyın, diğerlerinden çok geride olan bir oyuncunun iki sene sonra yıldız statüsüne yükseldiğini gören bir koç olarak bu konuda çok dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Maç ve antrenmanlarda sabırlı olmak ve sakin kalabilmek çok önemlidir.

Antrenmanlarda ve özellikle maçlarda duygularınıza hakim olun. Her pozisyondan ve oyuncularınızın verdiği her reaksiyondan ders çıkarın.
Yenilen bir basketten sonra neden basket yediğinize ve mani olmak için ne yapılması gerektiğine yoğunlaşın ve oyuncunuzu bu yönde ikaz edin.

THEDAILYEDIT_SS_03202015_034

Devrede, soyunma odasında neden önde veya geride olduğunuzu anlatın.İkinci devre daha iyi olmak için neler yapılması gerektiğini ve rakibin neler yaptığını ve yapabilecekleri olası değişiklikleri oyuncularınıza anlatın.

Hepimiz insanız ,maç sonlarında çok sevinip havalara girmek, ya da çok üzülüp karalar bağlamak kaçınılmaz duygulardır. Bu süreçte oyuncularınıza, rakiplerinize ve hakemlere karşı daha dikatli davranın. Adrenalinin yüksek olduğu anlar insanlara yanlış kararlar alabilir. Önemli değişiklikler yapmak ve önemli kararlar almak için kendinize biraz zaman tanıyın.

Alt yapı uzun vadeli bir iş diyenlere inanmayın. Daha önce yaşadığım tecrübelere göre 14 yaşında basketbola başlayan bir oyuncu 18 yaşında birinci ligde oynayabilir. Bunun için sadece dört yıl yeterlidir.

Alt yapıda çalışan birçok antrenörün anılarında, muhakkak çok iyi oyuncu olmasını beklediği bir
oyuncunun çeşitli sebeplerden dolayı erkenden basketbolu bıraktığına dair bir hikaye vardır.
Tek bir oyuncuya odaklanmayın.Sisteminizi kurun ve sistem oyuncusunu size versin.

Alt yapı çalıştırdığım dönemlerde ilginç bir olay tespit etmiştim:
Özellikle iyi antrenörlerin çalıştırdığı alt yapı takımlarda herkesin gözü skorer bir yıldız adayının
üzerindeyken, aynı takımda onunla birlikte iyi bir savunma oyuncusu yetişirdi.Hatta ilerleyen süreçte
skorer yıldız beklenileni veremezken, savunma oyuncusu ileri seviyelerde kendini kabul ettirirdi.

Öğrenebilmek için önce sizin öğrenmeniz daha sonra nasıl öğreteceğinizi öğrenmeniz lazım.
Temel teknik hareketlerini yavaş bile olsa gösterebilmeniz ve gösterirken tarif edebilmeniz
gereklidir.

Wyoming koçu Larry Shyatt antrenman sırasında nasıl hücum faulü yaptırılacağını gösteriyor.
Alt yapıda çalışan genç koçlar, çok iyi bildiğinizi düşündüğünüz bir atışı oyuncularınıza göstermeden
önce, nasıl tarif edeceğinizi detaylı olarak bir kağıda yazın. Daha önce fark etmediğiniz yeni
bilgilerin ortaya çıktığını göreceksiniz.
Küçük yaşlarda oyunculara aşırı baskı yapılırsa basketbolu bırakabilirler. Aşırı baskı oyuncuların
eğitiminde her zaman kötü sonuçlar doğurur. Bırakın oyuncular insiyatiflerini kullansınlar.

Takımınızdaki Dominant oyuncuyu rakibiniz olarak görmeyin, etice olarak siz koçsunuz o da
bir oyuncu,ona yeteneklerini ortaya çıkarmısı için yardımcı olun. Belki de elinizde son zamanlarda
pek sık rastlamadığımız kalitede bir yıldız oyuncu vardır.
Herkesin, hatta basketbol ile ilgisi olmayan kişilerin de fikirlerini alın, oyuncularınızı sabırla dinleyin
onlardan çok yararlı bilgiler edinebilirsiniz.
Detaylara girdikçe büyük resmi göremezsiniz. Basketboldan hiç anlamayan annenizin veya babanızın
basit bir sözü size hiç farkında olmadığınız bir gerçeği gösterebilir.
Oyuncularınıza antrenmanlarda ne verirseniz maçlarda onları alırsınız .

Maç sırasında, daha önce antrenmanda çalışmadığınız bir savunma çeşidini oyuncularınızın
uygulamasını beklemek nasıl anlamsızsa, yeterli dripling becerisine sahip olmayan bir
oyuncunuzdan prese karşı top getirmesini beklemek o kadar yanlıştır.

Okuyun okuduğunuz kitap hangi konuda olursa olsun onu muhakak basketbol içinde bir yerlere
oturtabilirsiniz,eğitim,motivasyon,istatistik,taktik gibi konular için sayısız yarar sağlarsınız.

“Taktik içermeyen strateji başarıya giden en yavaş yoldur.
Strateji içermeyen taktik hamleler mağlup olmadan önceki son gürültüdür.”
Küçük farklarla biten maçlar hazırlıklar sırasında ihmal ettğiniz küçük detaylardan kaynaklanır.

Çoğumuz, son saniyede yediğimiz bir basketle veya son saniyede kaçırdığımız bir atışla maçı
kaybedersek, ne kadar şanssız olduğumuzdan yakınırız.
Şu olmasaydı bu olmasaydı..gibi sözlere kendimizi avutmaya,rahatlatmaya çalışırız. Ender de olsa
bazılarımız son saniyede aldığımız kararın yanlış olduğunu kabul eder, bazılarımız ise hakeme
veya bir oyuncuya yüklenir.

dt.common.streams.StreamServer.cls
Şöyle bir düşünün, 40 dakika süren maçın içinde defalarca alehimize neticelenen pozisyonlardan
sadece bir tanesini daha önce yaptığımız küçük bir hazırlık ile lehimize çevireme imkanımız yok
muydu?

Herkes oyuncuların özelliklerini sayarken çok iyi şutör olduğundan ,çok iyi ribaunt aldığından
bahsedebilir ancak bu özellikleri istatistiklerden takip etmek kolaydır.

Bizim bir koç olarak, takımımızdaki ve rakip takımdaki oyuncuların maç içindeki reaksiyonlarının neler
olabileceğini tahmin edebilmemiz gereklidir. Bazı oyuncular son saniyelerde mesuliyet almakta kaçar
bazıları son saniyelerde top kullanmak ister. Bazı oyuncular maç sonunda faul sokamazken bazıları
için maçın sonu veya başı hiç fark etmez.
Alt yapı da ise kendine güveni olmayan genç oyuncular baskı altındayken en uygun opsiyonu
beklemek yerine ilk fırsatta topu ellerinden çıkarırlar.
“Maç içinde oyunculara süreyi paylaştırmak.” Alt yapı antrenörlerinin en önemli sorunlarından
biridir.

İstinasız tüm genç oyuncular hiç çıkmadan kırk dakika sahada kalmak ister.
Yıllar önce genç milli takım antrenörlüğü yaparken rakip takım antrenörlerinin iyi oynayan
oyuncularını oyundan çıkarmalarını kötü coaching olarak değerlendirirdim.
O zamanlar benim için iyi oynayan oyuncu her ne olursa olsun sahada kalmalıydı, çünkü basketbol
oynadığım dönemlerde, tecrübeli oyuncuların maçın temposunu kendi yorgunluk durumlarına göre
ayarlamalarına koçlar ses çıkarmazlardı.
Artık basketbol maçların temposu o kadar yükseldi ki günümüzde hiçbir oyuncu 40 dakika sahada
kalamıyor . Eğer böyle bir sorununuz varsa takımınızı yüksek tempoda oynatın.

ÖZÜR:

Başlarken bu kadar uzun bir yazı olacağını düşünmediğim için direkt olarak blog sayfasında yazmaya
başladım ardından aklıma gelen her yeni konuyu ayrı bir sayfaya koymak yerine bu yazıya ilave
ettim ve sanırım bu blogdaki en uzun yazı oldu.
Blogda yazıyı denetleyen her hangi bir program yok veya var da ben kullanmasını beceremiyorum, bu
nedenle her zamankinden daha fazla hata ile karşılaşacaksınız.

Bu nedenle sizlerden özür diliyorum.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Adam adama hücum seti ( FC Barcelona ) 1 nolu oyuncu sağa doğru dribling yaparken 5 nolu oyuncu 2 ye  down pick yapar .1 pasını 2 ye verir .3 nolu oyuncu ise 4 e down pick yapar . 1 ...
Küçük kızlar Ege Bölge Şampiyonu. Küçük kız takımımız Ege Bölge şampiyonasını birinci tamamlayarak 17-21 Nisan da Kırklareli'nde düzenlenecek Anadolu şampiyonasına katılma hakkı elde e...
Baskılı savunma taktikleri geliştirme ve pren... Son bir kaç senedir baskılı savunma taktikleri çok faydalı ve popüler olmaya başlamıştır.Bir çok şampiyon olan takım tam saha baskılı savunma ile başa...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir