font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol altyapı antrenörlerine tavsiyeler. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol altyapı antrenörlerine tavsiyeler.

20 Şubat 2016

Aşağıdaki yazı, içinde geçen kısa hikayeden de anlaşılacağı gibi farklı zamanlarda ve o günün dinamikleri göz önüne alınarak yazılmıştır.
Yazıyı tekrar okuduğumda özellikle alt yapı antrenörlerini ilgilendiren bazı bilgiler içerdiğini gördüm ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

motivasyon

MOTİVASYON

Basketbolda motivasyonun çok önemli olduğuna inanıyorum.

Yöneticilerinizi motive ederek daha iyi bir takım kurabilirisiniz,

oyuncularınızı motive ederek daha iyi oyuncular haline getirebilirsiniz.

Kazanma şansınız az olan bir maç öncesinde yaptığınız etkili motivasyon konuşması size o maçı kazandırabilir.

Uzun yıllar soyunma odalarında motivasyon konuşmaları dinleyen eski bir oyuncu olarak bu işin ne denli zor olduğunu da gayet iyi biliyorum.

Bir yanda gözlerinizin içine bakan, söylediklerinizi havada kapanlar, diğer yanda korkudan veya heyecandan sizi anlıyormuş gibi yapan, ancak söylediklerinizin tek kelimesini dahi anlamayanlar.

Ayrıca her geçen gün takımlardaki yabancı oyuncu sayısının artması bu konuyu daha da zorlaştırıyor.

Açıkçası farklı kültürden gelen oyuncuların nelerden etkilendiklerini anlayabilmek gerçekten çok zor.

Geçtiğimiz yıl Galatasaray takımı ile bir maça çıkmadan önce, oyunculuğu kadar farklı kişiliği ile ön plana çıkan bir oyuncuma “Savaşmalısın, savaşçı gibi olmalısın” dediğimde, yüzünün aldığı şekli ve o maçta gösterdiği inanılmaz performansı görünce, kafamda kimi nasıl motive edebileceğime dair bazı şüpheler oluşmuştu.

Bu konuda başarılı olan antrenörlerin ortak noktasının kitap okumak olduğunu söyleyebilirim. Özellikle tarih felsefe ve biyografi kitapları okumak size yardımcı olabilir.

Bence motivasyon sonucu belirleyen bir numaralı faktör ve bu konuda başarılı olabilmeniz için öncelikle oyuncularınızın ve birlikte çalıştığınız ekibin saygısını kazanmanız gerekiyor.
TEMEL TEKNİK ANTRENMANI SABIR İSTER
Larry Bird bir kitabında basketbol maçını savaşa benzetiyor ve “ oyuncularınız sizin savaşçılarınızdır onları silahlarla donatmalısınız. Oyuncunun şutu tabanca, pası mızrak, dripling ise bıçaktır.” diyor.

Mümkün olduğu kadar çok antrenman yaparak oyuncularınızı maçlara hazırlamak ve bahsedilen temel teknik hareketlerini onlara öğretmek kuşkusuz çok önemli.

Ancak alt yapı antrenörlerinin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de çalışmak için yeterli süre bulamamaları.

Kısıtlı sayıda antrenman saati bulan genç coachlar bu süre içinde temel teknik hareketlerine gereken zamanı ayıramıyorlar.

Genellikle oyunculardan ve yöneticilerden gelen baskı nedeniyle hemen beşe beş maç yaptırıyorlar.

Ben az bile olsa, bulunan her dakikanın temel teknik öğretimine ayrılmasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Henüz bisikletin üzerinde duramayan çocukların trafiğe çıkmalarını istemek bana yanlış geliyor.

Bu konuda genç coachların fark yaratabilmeleri için “yaratıcılıklarını” kullanmaları gerek.

İşte size kendinizi kanıtlamanız için bir şans,kısıtlı zaman içinde hem oyuncularınızın tekniğini geliştireceksiniz hem de kazanan bir takım yaratacaksınız.

Antrenmanlarda beşe beş maç yaptırmak yerine,
önce savunmasız temel teknik çalışmaları ,
sonra tekniklerin bire bir savunmaya karşı uygulanması,
ardından takım oyunu için,
önce ikiye iki,
sonra üçe üç çalışmalar
yaparak oyuncuları maça hazırlamak…
Başardığınız takdirde bulunduğunuz bölge veya kulüpte bir ekol yaratma şansına sahip olursunuz.
Aksi halde o kulüpte görev almış sizden önceki antrenörlerden bir farkınız kalmaz.

878212
YARIŞMANIN CAZİBESİ İLE MÜCADELE ETMEK

Yarışmanın (maç yapmanın) cazibesi ile mücadele etmek çok zordur. Bu nedenle çalışmaları zevkli, eğlenceli ve verimli bir hale getirmek için yaratıcılığınızı kullanmanız gerekecektir.

Özellikle on bir-on iki yaşları arasındaki oyuncularla çalışıyorsanız, oyuncular, velileri ve salon görevlisi dahil herkese sizden beşe beş maç yaptırmanızı isteyecektir.

Buna karşı durup, ilgi çekici drillerler bulabilirseniz ,hem eğlence hem de öğretimi bir araya getirerek basketbolu daha çabuk öğretebilirsiniz.

Bu yöntemin iyi bir yanı da, sahadaki on kişi dışında bench de ki potansiyel oyuncuların gelişimlerine katkıda bulunmak,

“erken oyuncu elemek ” den vaz geçip daha fazla çocuğa şans vermektir.

ÖNCE SPORCU SONRA BASKETBOLCU

Eğer dokuz-on yaş gurubu ile çalışıyorsanız unutmayın,

Fiziksel ve atletik yeteneklerinin geliştirilmesi bu yaşlarda çok önemlidir.

Bu çalışmalar için eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız akademik bilgi sahibi olan,
özellikle atletizim konusunda uzman kişilerden yararlanmanız gereklidir.

Unutmayın ki elinizdeki basketbolcu ( sporcu ) adayları ilk bilgileri sizden alacaklardır.
Bu çocukların basketboldan soğumaları ve kalıcı sakatlıklar yaşamaları birebir sizin verdiğiniz yanlış ve eksik bilgilere bağlı olacaktır.

Özellikle etik kurallara uymak ve son günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz “spor ahlakının” gelişmesi tamamen sizin elinizdedir.

TEMEL HAREKETLERİ YARIŞMA İÇİNDE KULLANMAK
oyuncumuza temel teknik hareketlerini ne zaman ve nasıl kullanacağını öğretmek, en az hareketi nasıl yapacağını öğretmek kadar önemlidir.

İyi şut atan bir oyuncunun kendine şut pozisyonu yaratacak bilgiye sahip olamaması çok trajik bir durumdur.

DRİPLİNG
Dripling oyuncuların sahada topla birlikte hareket etmesini sağlayan bir ehliyettir.

İyi driplingçi olmak için önce hızlanıp yavaşlamak, sağa sola dönmek, süratli başlamak, ani durmak gibi tüm varyasyonları mükemmel seviyeye getirmeniz lazımdır.

Dripling görme değil dokunma duyusu ile ilgili bir konudur. Bu nedenle çok zamanınızı alacaktır, çok sabır ister.

Savunmanın karşısına çıkıldığında top artık vücudun bir parçası olmalı ve hâkimiyet konusunda hiç sorunumuz kalmamalıdır.

ProperFormDrill
TEORİK BİLGİ YETERLİ DEĞİL

Klasik dripling çalışmalarına geçmeden, İstanbul da yapılan minik maçlarına gittiğimde, yaptığım bir tespiti sizinle paylaşmalıyım;

oyuncuların çok süratli bir şekilde potaya giderken yanlarındaki savunmayı geçemediklerinde ,(çok hızlı gittikleri için) durmak veya yön değiştirmeyi akıllarına bile getirmediklerini, bazılarının topu çembere savurduklarını, bazılarını ise topla birlikte sahanın dışına çıktıklarını gördüm.

Böylelikle antrenmanlarda çalışılan, yön değiştirmeler ve ani stopların, maç atmosferi içinde pek ve işe yaramadığı gözüküyordu.

Minik takım antrenörlerinin maç filmlerini seyrettikten sonra, oyuncularının çalışmalarına rağmen maç içinde uygulayamadıkları hareketleri tespit etmeleri ve bu hareketleri klasik yöntemlerin dışına çıkarak öğeretmeye çalışmaları gerekir.

Bir antrenör için Drill yaratabilmek çok önemli bir özelliktir.

UYGULAMAYI TEST EDİN

Temel teknik öğretiminde sıralama şöyle olmalıdır. Oyunculara önce savunmasız temel teknik hareketinin nasıl uygulanacağı gösterilmeli.

Daha sonra oyuncuların bu hareketleri kullanabilecekleri savunmalı driller uygulayıp hareketi kullanıp kullanmadıklarına bakılmalı,

kullanmayanlara cesaret verilmeli, kullananlara ise daha zor pozisyonlar yaratılarak maç içinde karşılaşacakları estantaneler yaşatılmalı.

ÖĞRETİMİ HIZLANDIRMAK İÇİN BİR TAVSİYE
Kalabalık takım çalışmalarında her oyuncunun farklı yanlışları ve eksikleri olması çok doğaldır.
Bu durumda her oyuncu için çalışmayı durdurmak yerine çalışma sırasında o oyuncuyu uyarmak gerekir,

eğer ikaz ettiğimiz oyuncunun çalışmasını bölmek istemiyorsak ,

sık tekrarladığı hatayı kodlamak ve oyuncuya eksik olan tarafını bu kod ile hatırlatmak işinizi kolaylaştırabilir.

Başını kaldırmadan dripling yapan oyuncuya yere bakma orada
“ parke” var demek gibi. Sadece “parke” sözcüğü o oyuncu tarafından anlaşılacaktır.
EZBERLETMEK YERİNE OYUNU ÖĞRETMELİYİZ
Genellikle temel teknik öğretiminde, önemsiz gibi gözüken ancak tüm teknikler kadar önemli bir konu ihmal edilmektedir;

Amerikalıların “OKUMAK” dediği takım arkadaşının hangi hareketi yapacağı ve savunmanın bu harekete nasıl karşılık vereceğini daha önceden anlayabilmek.

basketbolda öğretim bireysel temel teknik ile başlar bu çalışmalarda savunmanın reaksiyonuna göre hareketi uygulamak amaçtır. Ancak bu hareket sırasında oyuncu çevresinde neler olduğunu görebilmelidir.

Bunun için fazla vakit bulamadığımız ikili ve üçlü kombinasyonlara sanılandan fazla zaman harcamamız gereklidir.

Beş kişilik set hücumu çalışmalarına geçtiğimizde oyuncularımıza bu düzenlerin içinde nerede durmaları ve neyi nasıl yapmaları gereketiğini anlatırız.

Aslında ikili ve üçlü kombinasyonları daha önce çalışmış ve neyi ne zaman yapacağını bilen oyunculara beş kişilk düzenleri anlatmak çok kolaydır.

Bu konuda iyi eğitimden geçmiş oyuncularla çalışmaya başladığınızda bu öğretimin işleri ne kadar kolaylaştırdığını görüyorsunuz.

EZBERLETMEK İLE ÖĞRETMENİN ARASINDAKİ FARKLAR
Hatırlayabildiğim kadarıyla, düzen içinde oyuncuya savunmasını okuyarak hareket etme şansı veren ilk seti Efes Pilsen uygulamıştır.
( Naumoski’nin yüksek post ya da dip post un pickinden çıkarak topu alması)

Bu set (son yıllarda herkesin kullandığı double exit oyunun bir çeşididir) oyuncuya gideceği bölgeyi ve kullanacağı perdelemeyi seçme şansı veren bir hücum düzenidir.

Bu hareket sırasında oyuncu, savunmasını durumuna göre karar verme şansını yakalar.

Bu hareket sırasında daha hızlı daha çabuk olmaktan başka DÜŞÜNMEK VE KARAR vermek devreye girer.

Bu konuda verebileceğim diğer bir örnek ise pick and roll oyununda, perdeleme yapan oyunculara pop out veya roll etmesi konusunda verilen kesin talimatlardır.

Özellikle alt yapıda ; “burada pop out, burada roll edeceksiniz” demek ezbercilikken ,oyuncunuzun savunmasının hareketine göre ( içeri girmek) roll veya ( dışarı çıkmak ) pop out yapmasına izin vermek oyuncuya basketbolu öğretmektir.

Tabii işin daha zor ama önemli kısmı bu hareket sırasında diğer oyuncuların gideceği yerlerin sadece savunmalarına göre değil, yapılan hücum hareketine göre değişmesi ve onların da düşünmek ve dikkat etmek durumunda kalmalarıdır.
POZİSYON BİLGİSİ EN AZ TEKNİK BİLGİ KADAR ÖNEMLİ
Toptan uzaktaki oyunculara, saha balansının nasıl sağlanacağını öğretmek ve pozisyon bilgilerini geliştirmek son derece önemlidir.

Ezbercilik yerine pozisyonları izah etmek oyuncunun gelişimini sağlamak açısından çok daha yararlıdır.

Örneğin; drive eden bir oyuncuya yardım gittiğinde boş kalan oyuncunun duracağı yeri izah etmek doğru bir yaklaşım iken, gidilecek noktayı x noktası olarak işaretlemek ve göstermek hatadır.

Bu kadar basit bir hareketin bile önemli bir eğitim malzemesi olması işimizin ne kadar zor ve kapsamlı olduğunu göstermektedir.

KAZANMAK İÇİN DEĞİL ÖĞRETMEK İÇİN MOTİVASYON KULLANIN

Oyuncularınız ile aranızda özel bir iletişim şekli oluşturmalısınız.

Takımınızdaki tüm oyunculara öğretmeye çalıştığınız bir temel teknik hareketini, sahadaki bir oyuncunuz yapmaya çalıştığı zaman başarısız bile olsa, tüm bench’in olumlu yönde tezahürat yapmasını isterseniz,
tüm oyuncuların bu konuda cesaretlendirilmesi sağlamış olursunuz.

Belki seyirciler, veliler ve diğer takım oyuncuları bu tezahürata bir anlam veremeyeceklerdir ama bu hareket o andan itibaren oyuncularınız için değer kazanmış olacaktır.

CESARET

Herkes sizin cesur olmanızı, tüm oyuncuları oynatmanızı, zone yapmamanızı hatta tüm maç tam saha pres yapmanızı istiyor.

Bu durumda tek ihtiyacınız ;

“kaybetmek önemli değil,benim için önemli olan genç oyuncuları oynatman.” diyen bir yönetici.

Oyuncuya öğrettiğiniz bir hareketi uygula dediğinizde.

Oyuncunun ihtiyacı;

“ basket olup olmaması önemli değil , benim için önemli olan denemen” demeniz.
Antrenmanlarda defalarca çalıştığınız hareketleri oyuncularınız maç içinde çok az uyguluyorlarsa yanlış yoldasınız demektir.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Basketbol Antrenörlerinin Özlü Sözleri Gereğinden fazla bilgi yüklemek bir oyunculara yapacağınız en kötü şeydir. Dean Smith Bazen en iyi transfer yapılamayan transferdir. Don Mayer H...
TKBL Lig Kurulu Toplantısı yapıldı. Son düzenleme ile yeni bir statü kazanan ve 24 takımın mücadele ettiği bir düzene geçen TKBL, ilk Lig Kurulu’nu bugün gerçekleştirdi. TBF Ligler Di...
Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organ... Maçtan 1 saat önce oyuncular soyunma odasına gelir ve hazırlanır.Her oyuncu hazır olunca takım toplantısına geçeriz. Toplantıda önce asistan coach ra...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir