font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlükte öğrenme hiç bitmez. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlükte öğrenme hiç bitmez.

30 Aralık 2015

taktik7Eğitimci olarak, Alanyada düzenlenen 12 DABO Antrenör Eğitim Seminerinde bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Altyapı Sorumlusu Hurşit Baytok, antrenörlük mesleği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Antrenörlük eğitiminin aynı doktorluk gibi, hiçbir zaman bitmeyen bir süreç olduğunu söyleyen deneyimli antrenör, Antrenörlükte ben çok şey biliyorum diye bir şey söz konusu değil. Değişimlere sürekli olarak adapte olabilmek lazım. Literatürü takip etmek ve kendilerini sürekli geliştirmeleri lazım. İnternet derya, tabii seçici olmak kaydıyla. Kitap okumalı ve güncel olayları takip etmeliler. İşin bir de sosyal tarafı var. Her şeyden evvel bir yaşam kültürü edinecekler ve bu kültür de onların antrenörlük hayatını zenginleştirecek. Gazete okumaktan basketbolla ilgili teknik yayınları takip etmeye, pedagojik formasyon kazanmaya kadar çok yönlü bir uğraş içinde olmaları lazım dedi.

Eğitim seminerlerinde, antrenörlerin bakış açılarını değiştirerek onları oyuncu odaklı çalışmaya yöneltmeye gayret ettiklerini belirten Hurşit Baytok, Çoğu iyi niyetli olmasına rağmen maalesef başarı odaklı çalışıyorlar. Halbuki oyuncu odaklı çalışmalı ve onları, geleceğin zor ve taşlı yollarında sağlıklı yürüyebilecek şekilde yetiştirmeleri lazım. Önemli olan öğreten antrenör olabilmek. Bu seminerlerin amacı da bunu sağlamak. İlişkiler, çocuğu anlamak ve empati kurabilmek çok önemli. Antrenörün fark yaratacağı konular bunlardır şeklinde konuştu.

Seminerde ders verdiği antrenörlerin taktisyen yönlerinin ağır bastığını ama önemli olanın öğretici olmak olduğunu vurgulayan Baytok, Altyapının ilk yıllarında taktik önemli bir olgu değil. Önemli olan iletişim becerisi, çocuğu anlayabilmek ve onların kendilerini ifade etmelerine izin verebilme becerisi. Antrenörlerin bu konularda kendilerini geliştirmeleri lazım. Tabii ki etraflarında da hep kötü örnekler görüyorlar ama doğrusu benim dediğim. Bunu da ben icat etmedim. Doğru işler yapan insanlara baktıklarında haklı olduğumu göreceklerdir sözlerini kullandı.

Genç antrenörlerin maalesef fırsat eşitliğine sahip olmadıklarının da farkında olduğunu belirten Baytok, Kulüp sayısının çok üstünde lisanslı antrenör ve maalesef bu yüzden iş imkanları çok kısıtlı. Bu da zaman zaman etik değerlerin bozulmasına yol açıyor. Ancak hiçbir zaman önüm tıkalı diye düşünmemeleri ve tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere gelmeleri gerekiyor. Doğru bildikleri yoldan sapmadıkları sürece, mutlaka bir yükselme şansı yakalayacaklardır dedi.

Kaynak:TBF

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (20.01.2014) “Her şeyin kuralını baştan koymak, antrenörün önemli vasıfları arasındadır. Her şeyin kuralını önceden koymak geleceği görmek gibidir!! Bugün bir antr...
John Wooden takımlarının galibiyet sırları.... John Wooden, 40 yıllık antrenörlük kariyeri boyunca, koçluk yaptığı lise ve kolej takımlarında oynadığı maçların %80inde galibiyete ulaştı. 1948  1975...
5*0 – 3*2 – 2*1 drill Oyuncular şekildeki gibi yerleşir 5 li örme ile karşı çembere oynarlar.               &...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir