font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlük psikolojisi (Hurşit Baytok) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlük psikolojisi (Hurşit Baytok)

30 Aralık 2015

hursit-baytok-seminerBasketbol antrenörlüğü yalnızca kazanılan ve kaybedilen maçların sayısı ile tanımlanamaz. (Diğer bir ifade ile X ler ve O larla uğraşmak) Antrenörlük kariyerinizi etkileyen bir çok faktör vardır. Yalnızca kazanmak sizin iyi bir antrenör olduğunuzun kanıtı değildir. İyi çalıştırıcı olabilmek için oyuncularınızın yalnızca teknik özelliklerini geliştirmek yeterli olmuyor. İyi karakterli, kişilikli, paylaşma duygusu gelişmiş, azimli ve fedakar oyuncular yetiştirmek gereklidir.

Bir çocuğun diğer kişilerle başarılı olarak birlikte yaşamayı, çalışmayı ve oynamayı öğrenmesi için onun duygularına, düşüncelerine ve haklarına saygı gösteren, olgun bir yetiştiriciye ihtiyacı vardır. Saygın ve dürüst bir kişiliğiniz olmalı, güvenilir olmalısınız. Bunun için önce güvenmesini öğrenmelisiniz. (Başkalarına güven duymanın ön şartı, insanın kendisinin bir değeri olduğunu hissetmesi ve kendisine güvenmesidir. Çünkü insanoğlu hayatı boyunca durmadan geliştirmekte olduğu kendine ve başkalarına güvenme duygusunu ömrünün ilk yıllarında duymaya başlar) Beğenilen ve takdir edilen bir takımınız olmasını istiyorsanız, ki bu özellikler sizinde sevilen ve aranılan bir çalıştırıcı olmanızı sağlar, daha anlayışlı, tutarlı ve sevecen olmalısınız. Size antrenörlüğünüzden önce insan olarak saygı duymalarını sağlamalısınız. Oyuncularınızla iyi iletişim kurmalısınız. İletişim GÜÇtür.
Hataları bağırıp çağırarak değil, yerinde uyarılar ile izah etmelisiniz. Onları daima teşvik edin, KURALLARDAN ÖNCE İYİ ALIŞKANLIKLARA İHTİYAÇ VARDIR ! İlgi ve desteğinizi esirgemeyin. Kimseyi suçlamayın, önce kendinizi yargılayın. Parmak işareti ile suçlamak yada konuşmak takım olgusunun düşmanıdır. Çünkü çocuğa kendisini suçlu hissettirir.

ÖĞRENMENİZ GEREKEN İLK DİL TATLI DİLDİR !

Çocuklara karşı takınacağınız tavrın en önemli aksaklıklarından biri, onların kendi kendilerine bir şeyi düşünme yeteneklerine olan inançsızlığımızdır. Hemen yardıma ihtiyacı olan var mı?, dur bakalım, sen karışma, daha çok küçüksün gibi sanki karşılaştıkları problemleri siz olmasanız çözemeyeceklermiş düşüncesi ile onlara yardıma koşarız. Çoğu zaman bunu iyi niyetle yaparız. (Sanki büyük ve iri olmamızla her şeyi en iyi biz biliriz düşüncesi paralellik arz eder) Böyle davranışlarla çocuklarımızın yargı güçlerini kullanmalarına fırsat vermeyiz. (12 – 13 yaşlarındaki çocuk, olayları yetişkinler gibi yargılayabilir, ancak nedenini büyükler gibi açıklayamaz)
Onları destekleyin, problemi tanımasını, anlamasını sağlayacak yolları öğretin. Bırakın çözümü kendileri bulsunlar, zeka ve yargı gücü gelişsin, insiyatif kullanmayı öğrensin. Antrenör olarak her hareketi, maçın her anını planlama şansınız yoktur. Onun için oyuncularınıza insiyatif kullanma özgürlüğünü verebilmeniz gerekir. Beklenmedik bir durumla karşılaşınca meydana gelebilkecek olumsuzlukları kolayca aşmanız, oyuncularınızın bu özgürlüğe ne kadar sahip oldukları ile doğru orantılıdır. Ayrıca süratli ve agresif bir oyun için oyuncularınıza cesaret aşılamalısınız. Fast break, motion offensee dayalı bir düzen, oyuncularınıza temel kuralları iyi öğretmeniz şartı ile özgürlük tanır, insiyatif kullanmayı öğretir. Bu tarz oyunlar, hem oyuncu, hem de antrenör için çok zevklidir. Monotonluk yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla ilgiyi arttırıcı özelliği vardır. Onun için öğretilmesi ve öğrenmesi daha kolaydır. Öğretme sırasında oyuncuların kapasitelerini ve yaşlarını göz önünde bulundurun. Öğrenme ve olgunlaşma arasında doğru orantılı bir bağ vardır. Özellikle beceri isteyen davranışlarda belirli olgunluğa erişmemiş çocuklarda öğrenme zorluğu ile karşılaşırsınız.
Drillerin psikolojisi önemlidir. Driller eğlenceli ve canlı olmalıdır. Mümkün olduğunca maç temposunda yapılmalıdır. (İstenmeyen sonuçlar, fiziksel olmaktan ziyade zihinseldir) Overcoachingden kaçının, drilleri anlaşılır olacak şekilde planlayın. Komplike driller size Aman ne iyi antrenör dedirtmez. Sadece zaman içinde oyuncuda bıkkınlık yaratır. Planlama yaparken bir diğer önemli konu da monotonluktur. Önüne geçmek için aynı amaca yönelik değişik driller kullanın. (Çok tekrar esastır, ancak konsantrasyonu arttırıcı etkisi vardır ki bu da performansınızı etkiler)
Performansı etkileyen birkaç unsur vardır:
1. Konsantrasyon,
2. Kendine güven,
3. Sorumluluk.
Son olarak şunu söyleyebiliriz ki, agresif oyun ile fairplay anlayışını iyi harmanlamak gerekir. Bu işte patron sizsiniz ve bunun bedelini ödemelisiniz.

KAZANANIN PROGRAMI VARDIR KAYBEDENİN SÖZÜ !

ÇALIŞMANIZI PROGRAMLAYIN, PROGRAMINIZI ÇALIŞTIRIN !
Hurşit BAYTOK – 1998

BENZER YAZILAR

Basketbol dip oyunu 12 Topu oyuna 1 nolu oyuncu sokar.2 nolu oyuncu 4-5 nolu oyuncunun sıralı screeninden faydalanıp sağ forvet pozisyonunda 1  nolu oyuncudan pası alır. ...
Günün antrenörlük ipucu (23,07,2013) Oyuncular,, bir çalışmanın/drillin hangi amaçla yapıldığını ve nerede/nasıl kullanacaklarını bilmelidir! Antrenör olarak göreviniz,, evde yaptığınız y...
Günün antrenörlük ipucu. (20.10.2013) ” Dürüstlük, sadece yaşam için değil, antrenörlük için de önemli bir karakteristik özelliktir… Antrenör yalanları meşhurdur! Kimi zaman oyunculara,, k...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir