font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlük koçluk ve liderlik psikolojisi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlük koçluk ve liderlik psikolojisi.

29 Aralık 2015

turhan_torosEtkili koçluk alanında son 20 yıldır yapılan çalışmaların genel sonucu olarak şu ortaya çıkmıştır: etkili bir koç başarılı performans ortaya koyabilen veya sporcularından olumlu psikolojik tepkiler alabilen koçtur.

Koçlar sporcuların fiziksel performansları ile kalmayıp psikolojik olarak iyi olma hallerini de etkilediğinden, etkili bir koç, sporcuların birçok kişisel ve bireysel ihtiyacına cevap vermeye hazır olmalıdır.

Bu nedenle teknik, spor, bilgi ve becerilerine ek olarak etkili koçların sporcularının yaşamlarındaki birçok rolü de oynaması gerekebilir. Bu roller arasında liderlik, arkadaşlık, öğretmenlik, rol modeli, sınır koyucu, psikologluk/danışmanlık ve/ya akıl hocalığı sayılabilir.
Etkili bir koç, sporcularının kişisel beklentilerine cevap vermeye hazırlıklı olan ve koçluk becerilerini geliştirerek takımın performansında fark yaratabileceğini ve kendi davranışlarının sporcuları üzerinde yaratacağı etkiyi bilebilen kişidir.
Takımın performansını artıracak ve sporcunun daha fazla doyum almasını sağlayacak liderlik davranışları üç etkenin etkileşimi sonucunda ortaya çıkar:
1-) Koçun gerçek/doğru davranışı,
2-) Sporcunun tercih ettiği koçluk davranışı,
3-) Zorunlu koçluk davranışı
Buna dayanarak, koç davranışlarının bu üç yönü arasında uyum olduğunda takım performansının artacağını, sporcularında daha fazla doyum sağlayacakları düşünülür. O halde bir koç spor ortamına uygun, sporcularının ihtiyaç ve istekleriyle tutarlı davranış geliştirdiği takdirde gerek takım, gerek sporcu başarısı maksimuma çıkacak, takımdaki sporcuların aldığı doyum artacaktır. Ayrıca koç davranışı ile sporcunun doyumu ve başarısı arasında iki yönlü bir ilişki olduğunu, yani sporcunun mutluluğu ve performans veriminin koçun davranışını etkilediğini öne sürebiliriz. Bu nedenle sonuca ulaşılması için koçluk davranışlarının bu üç yönü iyi bir etkileşim içerisinde olmak zorundadır.

Turhan TOROS

BENZER YAZILAR

Ne Zaman Pres Yapılır? Ne Zaman Yardıma Gidil... NE ZAMAN YARDIMA GİDİLİR Eğer siz bir guard yada forvetseniz ve rakibiniz,dışarıdan sayı yapmakla çok korkutmuyorsa,özellikle forvetin veya pivotun...
5*0 – 3*2 – 2*1 drill Oyuncular şekildeki gibi yerleşir 5 li örme ile karşı çembere oynarlar.               &...
Prese karşı ne yapabiliriz. Antrenörlüğe başladığım yıl, aynı zamanda Galatasaray A takımının kaptanıydım. O yıl kulübün yıldız takımını çalıştırmaya başladım. Head coach olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir