font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlük koçluk ve liderlik psikolojisi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlük koçluk ve liderlik psikolojisi.

29 Aralık 2015

turhan_torosEtkili koçluk alanında son 20 yıldır yapılan çalışmaların genel sonucu olarak şu ortaya çıkmıştır: etkili bir koç başarılı performans ortaya koyabilen veya sporcularından olumlu psikolojik tepkiler alabilen koçtur.

Koçlar sporcuların fiziksel performansları ile kalmayıp psikolojik olarak iyi olma hallerini de etkilediğinden, etkili bir koç, sporcuların birçok kişisel ve bireysel ihtiyacına cevap vermeye hazır olmalıdır.

Bu nedenle teknik, spor, bilgi ve becerilerine ek olarak etkili koçların sporcularının yaşamlarındaki birçok rolü de oynaması gerekebilir. Bu roller arasında liderlik, arkadaşlık, öğretmenlik, rol modeli, sınır koyucu, psikologluk/danışmanlık ve/ya akıl hocalığı sayılabilir.
Etkili bir koç, sporcularının kişisel beklentilerine cevap vermeye hazırlıklı olan ve koçluk becerilerini geliştirerek takımın performansında fark yaratabileceğini ve kendi davranışlarının sporcuları üzerinde yaratacağı etkiyi bilebilen kişidir.
Takımın performansını artıracak ve sporcunun daha fazla doyum almasını sağlayacak liderlik davranışları üç etkenin etkileşimi sonucunda ortaya çıkar:
1-) Koçun gerçek/doğru davranışı,
2-) Sporcunun tercih ettiği koçluk davranışı,
3-) Zorunlu koçluk davranışı
Buna dayanarak, koç davranışlarının bu üç yönü arasında uyum olduğunda takım performansının artacağını, sporcularında daha fazla doyum sağlayacakları düşünülür. O halde bir koç spor ortamına uygun, sporcularının ihtiyaç ve istekleriyle tutarlı davranış geliştirdiği takdirde gerek takım, gerek sporcu başarısı maksimuma çıkacak, takımdaki sporcuların aldığı doyum artacaktır. Ayrıca koç davranışı ile sporcunun doyumu ve başarısı arasında iki yönlü bir ilişki olduğunu, yani sporcunun mutluluğu ve performans veriminin koçun davranışını etkilediğini öne sürebiliriz. Bu nedenle sonuca ulaşılması için koçluk davranışlarının bu üç yönü iyi bir etkileşim içerisinde olmak zorundadır.

Turhan TOROS

BENZER YAZILAR

Basketbolda motivasyon Motivasyon kavramı her spor branşında olduğu gibi basketbolda da çok önemlidir. Motivasyonun basketboldaki önemini incelemeden önce, sıkça dile getiri...
Pick and Roll Hücumu ve Drilleri Cem Akdağ’ın hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Cem Akdağ kimdir ? Eczacıbaşı ve Galatasaray Erkek takımlarında...
Altyapı organizasyonu. A TAKIM KISA VADEDE BAŞARI İSTER Altyapı konusunda üç önemli tespitim var; alt yapı organizasyonu kesinlikle A takımdan bağımsız hareket etmeli. A ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir