font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlük felsefem Menderes Gümüşdal. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlük felsefem Menderes Gümüşdal.

30 Aralık 2015

menderes_gümüsdalHırs,kazanma arzusu,inatçılık,dürüstlük ve çalışkanlık.İnsan yaşamının olmazsa olmazlarıdır.
Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olmayan bir hayat sıradan,mücadeleden kaçan,heyecansız bir yaşamdır.Sporun herhangi bir dalında başarılı olmak istiyorsanız bu tarz kişiliklerle bu mümkün değildir.
İnsanoğlu tüm yaşamında birçok zor durum ile karşılaşmıştır.Bu durumlardan,en az zararla çıkmak onun kişiliği ile doğru orantılı olmuştur.
Sportif bir müsabaka,insanın hayatında rastlayabileceği zorluklardan birisidir;bu zorlukları yenebilmek içinse:
1) Bireysel Yetenek
2) Atletik Yapı
3) Savaşçı ve Saldırgan Yapı
4) Oyun Karakteri
5) Zeka(Pratik ve Öğrenme Kapasitesi)

Gibi öğelere sahip olmak gerekir.
Benim felsefemde bir takımın başarıya ulaşabilmesi için; agresif savunmayı çok iyi bilip uygulamak gerekmektedir.Rakibe kolay sayı şansı vermek, her zaman maçı kaybettirir.
KISACA: BİREYSEL VE TAKIM SAVUNMASINI ÇOK İYİ YAPMAK.
Çok iyi bir savunma sonucunda rakibe kötü pas,top kaybı veya kötü atış yaptırarak topun bize iyi pozisyonda geçmesini sağlamak.
KISACA: RAKİBE KÖTÜ TOP KULLANDIRMAK,KOLAY SAYI ŞANSI VERMEMEK.
Yapılmış olan kötü atışın ardından, kazandığımız topu en kısa sürede karşı sahaya götürüp rakibin hazırlanmasına olanak tanımadan kolay sayıya ulaşmak.
KISACA: FAST BREAK ADEDİNİ ARTTIRMAK.
Fast Break atamadığımız hücumlarda hızlı top çevirerek, hareket ederek en yüzdeli şut sayısını yakalamak.
KISACA: MOTION OFFENCE OYNAMAK.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (12.09.2013) ” Antrenörlük ve para, bu ülkede yanyana gelmeyen ikilidir! Antrenörlükten para kazanılacak mevkiler,, Milli Takımlar/1.Lig/2.Lig/Bazı bölgesel kulüpl...
Günün antrenörlük ipucu. (21.02.2014) ” Hangi lig ya da kategoride olursa olsun, yardımcı antrenörlerin baş antrenörlere, baş antrenörlerin de yardımcı antrenörlere karşı değişik sorumlulu...
Köşeden yarı saha 1*1 Oyuncular şekildeki gibi yerleşirler Coach düdük çaldığında işaretlerin arkasından dönerek 1x1 oynarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir