font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenörlere tüyolar. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenörlere tüyolar.

29 Aralık 2015

Sanki at yarışı ya da iddaa tahminlerini çağrıştırır bir baslık oldu, ancak burada vurgulanacak olan konu onlardan değil. Bu antrenör arkadaşlara iş bulabilmek için yapmaları gerekenler hakkında bir kaç ufak tavsiye. Senelerdir bu işin içinde olup, hemen her kategoride görev yapmış biri olarak tecrübelerimi arkadaşlarım, pek de dilim varmamakla beraber meslekdaşlarımla (hepsi değil tabi – kurunun yanında yaş da yanmasın lütfen) paylaşayım istedim.

hursitHepiniz, öncelikle bir antrenör kartına sahip olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra yapacağınız ilk şey kursa katılmak için müracaat etmek ve arkasından bu işler ile ilgilenen yada kurs verecek yetkilileri tanıyan birilerini bulmak olmalı. Buraya kadar herşey normal, olabilir, doğaldır, hepimizin yaptığı şey bu, bir işiniz var ve bunu halletmek istiyorsanız, akla hemen tanıdık bir var mı sorusu gelir. Genel amaç, hakkımız yenmesin, bir sürü insan var, mutlaka torpilliler de vardır, biz bu arada kaynamayalım düşüncesi ile yola çıkılır. Ülke genelinde işleyen her düzen burada da işler. Normaldir. Sonuçta 12 gün gibi bir süre kursa gider gelirsiniz ve öyle ya da böyle E kategorisi antrenor kartı almaya hak kazanırsınız.

Ardından ya iş ararsınız ya da gene eş dost yardımı ile bir yere kapak atmaya çalışırsınız.
Bir başka yol Beyso?dan mezun olmaktır, direk C kategorisi lisans alırsınız, yada milli oyuncu olarak da kart sahibi olabilirsiniz.

İşte burada ben size bir kaç tavsiyede bulunayım da antrenörlük mesleğinin merdivenlerini yedire sindire çıkmaya çalışıp vakit kaybetmeyin, koşar adım en tepeye ulaşın.

Öncelikle öyle antrenörlük bilginizi geliştirmek amacı ile kitap okumak, dvd seyretmek, seminerlere gidip değişik felsefeler ile tanışmak ve benzeri gibi boş islerle uğraşmayın ve farkındalık, düşünce gelişimi, spor psikolojisi ile pek fazla zaman harcamayın. Arada dvd satın alın (korsan olsun ama – yapanlar var), seminerlerde (hele sahile yakınsa kesin gidin – ilk gün kayıt ertesi gün kayıp) gördüğünüz setleri ezberleyin bire bir uygulayın. Özellikle altyapıda çalışıyorsanız alan savunması ile ilgili bilginiz olsun kısa yoldan maç kazanmanın, yani başarılı antrenör olmanın (oyuncuları telef ederken başarılı olmanın) en önemli silahıdır. (küçük takımlar için idealdir). Bu arada, eğer varsa, altında çalıştığınız antrenörün başarısı sizi fena halde kötü etkiler bunu unutmayın, o başarılı oldukça siz yerinizde sayarsınız. Sizi oraya da büyük ihtimal o tavsiye etmiştir. Sessiz ve politik olun, başarıyı sahiplenin ve başarı sahibini herkesten çok siz oyun. Başarısızlık varsa mutlaka çok üzgün gözükün, ağzınızın kenarından akan, sıra bana geliyor, abim yolcu, biraz daha sabır oğlum salyalarını aman gizleyin. Yalnız burada da bir sorun var, çalıştığınız kurum bir gruba ait olabilir veya kulübünüzün sponsoru bu konularda etkilidir. Aman siz siz olun rüzgarın nereden estiğini iyi takip edin, rüzgara göre eğilmek icap edebilir, bence eğilin de, eğilmek gerekirken diretirseniz canınız acıyabilir. İşsiz kalma ihtimaliniz kesin olur.

Boşta olabilirsiniz, işsiz yani. Merak etmeyin burada da yapılacak şeyler var, demokrasilerde çareler tükenmez. Takımları izleyin, maçlara gidin, küsmeyin. Yöneticilerle yakınlık kurun ya da onları tanıyan yakınınız olsun. Aslında onlar sizi tanır ya neyse. İşleri kötü giden takımın bench’inin arkasında oturmaktan çekinmeyin (çok da yakın olmasın tabi) Küçük zararsız tenkitleriniz olsun sağın solun duyabileceği perdeden, bu sırada eğer maç kötü gidiyorsa (en basitinden, aslında iyi antrenördür ama bu hatayı nasıl yaptı hayret filan gibi) Bu arada çeşitli kanallardan haber uçurmayı da ihmal etmezseniz çok sürmez, takımın başında yerinizi alma sansınız çığ gibi büyür.

Partiden ya da belediyeden (emin olun hangi parti olduğu farketmez) tanıdığın mı var iş bilmene ne gerek var bundan öncede nereye gidersen git aynı yolla gitmedin mi zaten ara adamı, hadiii çekinme, hemşerin nasılsa. Halloldu bu iş de yarın başlasın. Protokol faresi de denir onlara, kendilerince en kalantorun yanındadırlar bakar bakmaz tanırsınız. Işıl ışıl parlarlar.

Son olarak da size yol verecek düzenin adamı olmalısınız, düzene faydanız varsa Allah yürü ya kulum der. Merak etmeyin. İdealist olmanın alemi yok oyunu kuralına göre oynayın, daha burada yazılmayan çok şey var ama bana da acıyın ilerde bana da lazım olabilir, hepsini sizlerle paylaşırsam bana ne kalır sonra, sonuçta ben de bu yolun yolcusuyum.

Not : Herkes Milli takımla ilgili bir şeyler yazıyor ya da söylüyor, ben bunu sona bırakıyorum, takımdan ümitli olduğumu söyleyeyim şimdilik. Gerisi sonra

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Basketbolda pozisyonlar Bir çoğunuzun bildiği gibi Basketbolda 5 pozisyon vardır ve bunlar 1 den 5 e kadar numaralandırılmıştır.1 numara: Point guard, oyun kurucuyu ifade...
Basketbolda drive etmek ne anlama gelir ? Drive etmenin ne anlama geldiğiyle ilgili bir kaç soru aldığım için kısa bir açıklama yapmak istedim.Basketbolda sayı yapmak için çembere doğru ya...
Günün antrenörlük ipucu (24.08.2013) ” Saygı,, her ilişkide mutlaka olması gereken bir kavramdır. Antrenör-oyuncu arasındaki saygı da,, yaş farkı gözetmeksizin önemlidir! Saygı kavramını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir